Sigorta bilgisayarı bozar mı?

Ben çamaşır makinesi konusunda dememiştim hocam o kalitede bir PSU ve priz alıp kullanılacaksa herhangi bir sorun oluşmaz.

Bilgisayar için bir sorun olmaz.
Buzdolabı ve çamaşır makinesi yüksek akım çekerler ve sigortanın da bu akımı dağıtması gerekir.
Dağıtılan akım düşük kaldığında kendini korumaya alır şalter atar.
Daha yüksek akım değerine sahip sigorta kiti takıldğında buzdolabı eski performansına kavuşur.
Anlatabildim mi hocam.

Onu bilemiyorum hocam onlar da bilmiyormuş.

Her ihtimale karşı, güvenilir bir uzmandan yardım almak iyi olur gibi.

Bu arada bilgisayar için çok endişelenmeye gerek yok, hattı ya da sigortayı zorlayacak kadar akım çekmez zaten. Bir de çamaşır makinesinin bağlı olduğu hat ile bilgisayarin bağlı olduğu hat ayrıdır büyük ihtimalle, doğrulamak için bir ara kutudaki sigortaları tek tek indirip, hangisinin nereyi kontrol ettiğine bakabilirsiniz.

Soru biraz saçma ve alakasız oldu ama şu anki oturduğumuz evdeki ilk ay çamaşır makinesi çalıştığında sigorta atıyordu ve babam sigortayı değiştirdi ve sorun ortadan kalktı. Yeni bir PC toplayacağım ama böyle bir olay yaşanmasından korkuyorum. Kaliteli bir PSU ve akım korumalı priz ile böyle bir sorunla karşılaşır mıyım? (Binada topraklama var diyorlar ama ben emin değilim.)
Evinizde eğer sigorta varsa bir sorun olmaz. Lakin elektrik sigortası yoksa eviniz yanabilir. Elektrik hattınızı tamamen gözden geçirin. Ben kablolarınızın ince olduğunu düşünüyorum ve hat kaldırmıyor olabilir. 2 sene önce İstanbul'da benim olduğum sitede başka binada bir dairede elektrik sigortası sürekli attığı için tamamen iptal etmişler ve gece daireleri yandı. Başınıza bu gelmesin ona dikkat edin. Eğer sigortanız varsa kaliteli bir PSU alıp ve Inform, APC marka UPS alırsan bilgisayarına bir şey olmaz. Akım korumalı prizler sadece topraklı priz ile çalışır. UPS'ler de ise kendi içinde akımı düzenliyor ve elektrik gittiğinde ise aküsüyle PC'ni açık tutuyor. Bence öyle yap derim. Elektrik kesintileri SSD'nin ömrünü kısaltıyor. UPS ile bunu yaşamazsın.
Ben yeni Kıbrısa geldim. Burada G tipi (üçlü ingiliz prizi) kullanılır. Türkiye'den getirdiğim F tipi olan ikili fişli cihazlar kimisi 13 amperden düşük genelde ısıtıcı gibi ürünler 16 amper çekiyor lakin burada da 13 amper sınırı var. Fişlerin içinde, prizlerin arkasında ve dairenin kapısında sigortada olmasına rağmen PC'nin kalitesine falan bakmadan priz patlayabiliyor. Türkiye'den daha güvenilir bir sistem G tipi prizler. Lakin Dyson Purifier Hot+Cool Autoreact hava temizleyicimin prizi patladı ve ana şalter attı. Cihaz 16 amper çektiğinden dolayı, cihazımda sorun yok ona şükrediyorum. Aşağıda da prizin fotoğrafını atıyorum.
WhatsApp Image 2023-01-20 at 20.10.43.jpeg

Evinizde eğer sigorta varsa bir sorun olmaz. Lakin elektrik sigortası yoksa eviniz yanabilir. Elektrik hattınızı tamamen gözden geçirin. Ben kablolarınızın ince olduğunu düşünüyorum ve hat kaldırmıyor olabilir. 2 sene önce İstanbul'da benim olduğum sitede başka binada bir dairede elektrik sigortası sürekli attığı için tamamen iptal etmişler ve gece daireleri yandı. Başınıza bu gelmesin ona dikkat edin. Eğer sigortanız varsa kaliteli bir PSU alıp ve Inform, APC marka UPS alırsan bilgisayarına bir şey olmaz. Akım korumalı prizler sadece topraklı priz ile çalışır. UPS'ler de ise kendi içinde akımı düzenliyor ve elektrik gittiğinde ise aküsüyle PC'ni açık tutuyor. Bence öyle yap derim. Elektrik kesintileri SSD'nin ömrünü kısaltıyor. UPS ile bunu yaşamazsın.
Ben yeni Kıbrısa geldim. Burada G tipi (üçlü ingiliz prizi) kullanılır. Türkiye'den getirdiğim F tipi olan ikili fişli cihazlar kimisi 13 amperden düşük genelde ısıtıcı gibi ürünler 16 amper çekiyor lakin burada da 13 amper sınırı var. Fişlerin içinde, prizlerin arkasında ve dairenin kapısında sigortada olmasına rağmen PC'nin kalitesine falan bakmadan priz patlayabiliyor. Türkiye'den daha güvenilir bir sistem G tipi prizler. Lakin Dyson Purifier Hot+Cool Autoreact hava temizleyicimin prizi patladı ve ana şalter attı. Cihaz 16 amper çektiğinden dolayı, cihazımda sorun yok ona şükrediyorum. Aşağıda da prizin fotoğrafını atıyorum.
Eki Görüntüle 1639405
Sigorta var herhalde hocam. Eve yeni taşındığımız zaman çamaşır makinesi kaynaklı sigorta atmaları oluyordu ama sigortayı değiştirdik 1.5-2 seneden beri bir sıkıntı yok. Yine de teşekkürler verdiğiniz bilgi için iyi akşamlar.

Geri
Yukarı