Sigorta girişinin geciktirilmesi ve eksik maaş

• Konuyu başlatan ouzzz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 688
Bu arada deneme süresinde sigorta yapılması zorunlu. Orada 5 gün çalıştığını kanıtlayabiliyorsan önce iş yerine bunu söyle eğer ücretini vermezlerse sgk'ya şikayet edeceğini dile getir. Hala daha vermiyorlar git şikayet et. 5 gün çalıştığını kanıtla ama.
Çalıştığımı her türlü kanıtlayabilirim sorun yok

SGK arayıp şikayette bulunun fakat adamlara söylemeyin. Denetlemeye geliyorlar, kamera kaydınız ya da sizin çalıştığınıza dair şahit varsa sigortanızı ve paranızı ödüyorlar. 1 Gün sigortami yatırmadı diye işten çıkıp şikayet etmiştim eskiden, hem iş yerine ceza kestiler hem de hakkımı aldım.

SGK arayıp şikayette bulunun fakat adamlara söylemeyin. Denetlemeye geliyorlar, kamera kaydınız ya da sizin çalıştığınıza dair şahit varsa sigortanızı ve paranızı ödüyorlar. 1 Gün sigortami yatırmadı diye işten çıkıp şikayet etmiştim eskiden, hem iş yerine ceza kestiler hem de hakkımı aldım.
Bugün gittim güzel dille istedim baktım vermeye niyetli değiller şikayet edeceğimi söyledim çıktım sonra arayıp çalıştığım tüm günlerin parasını vereceklerini söylediler sanırım avukatlarıyla görüşüp haklı tarafın ben olduğumu kabullendiler.

Bugün gittim güzel dille istedim baktım vermeye niyetli değiller şikayet edeceğimi söyledim çıktım sonra arayıp çalıştığım tüm günlerin parasını vereceklerini söylediler sanırım avukatlarıyla görüşüp haklı tarafın ben olduğumu kabullendiler.
Söylemeden direkt şikayet etseydiniz hem paranızı hem de eksik günlerinizi yatırmak zorunda kalırlardı. Üstüne bir de ceza yerlerdi ve başkalarına da aynı hareketi yapamazlardı. En azından paranızı alacağınıza sevindim.

Hangi firma olursa olsun deneme süresi olsa dahi sigorta şart ve ücretsiz calsmak,deneme olayı asla yok!!

SGK'yı arayın veyahut en yakın SGK il müdürlüğüne gidin. İş yerine ceza kesilir, hakkınızı alırsınız. Sigortasız personel çalıştırmak yasaktır, ister deneme süresi olsun isterse saatlik olsun, sigorta girişi yapılmalıdır.
Ve ek olarak şunu söylemek isterim, pazartesi haricinde aynı gün sigorta girişi yapılmaz. Mesela salı günü işe başvurdun, çarşamba seni kabul ettiler. Girişin perşembe günü olur. Çarşamba günü sigortaya işlemez, aynı gün içerisinde personel girişinin cezası bir aylık asgari ücret olarak şirkete kesilir.

Geri
Yukarı