Sigortalı işe girip çalıştıktan sonra uygun yaşta emekli olunur mu?

Lukmellow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, diyelim ki ben şimdi sigortalı bir işe girdim beş ay çalışıp çıktım sonra bir daha hiç çalışmadım uygun yaşta emekli olabiliyor muyum?

Hayır olamazsın sigortanın istediği gün var 3500 gün mü neydi o kadar çalışman gerekiyor.

O zaman neden insanlar erkenden sigortalı olmaya çalışıyor ? Diyelim ki 25 yaşımda sigortalı oldum ve 3500 gün çalıştım aynı şeyi yaptım benden daha erken sigortalı olanla ne farkımız oluyor o zaman yani aynı yaşta emekli olamıyor muyuz ve bu böyleyse saçma değil mi ?

O zaman neden insanlar erkenden sigortalı olmaya çalışıyor ? Diyelim ki 25 yaşımda sigortalı oldum ve 3500 gün çalıştım aynı şeyi yaptım benden daha erken sigortalı olanla ne farkımız oluyor o zaman.
Çünkü bazen hükümetler değişince kanunlarda değişiyor. Bu durumlarda değişen kanunlar sigorta giriş tarihini baz alabiliyor. İnsanlarda o yüzden girişim ne kadar erken olursa o kadar iyi olur kafasında. Benim fikrim bu en azından.

Ne kadar erken başlarsa sen emekli olana kadar mesela 7200 gün daha fazla prim yattığı için daha yüksek emekli maaşı alacaksın.

O zaman diyelim ki bir insan 19 yaşın da bir iş yerine sigortasını yaptırdı ve 25 yaşına kadar çalışmadı. Ben de 25 yaşımda ilk defa sigortalı olup o insanla aynı anda çalışmaya başladım bu durum da onun emekli maaşı daha mı yüksek olacak ? Bu da çok saçma değil mi ?

O zaman diyelim ki bir insan 19 yaşın da bir iş yerine sigortasını yaptırdı ve 25 yaşına kadar çalışmadı. Ben de 25 yaşımda ilk defa sigortalı olup o insanla aynı anda çalışmaya başladım bu durum da onun emekli maaşı daha mı yüksek olacak? Bu da çok saçma değil mi?

Kanunlar sürekli emeklinin aleyhine değişiyor sebebi bu. Adil değil ama her yerde durum böyle, yaşlı nüfus ve ortalama ömür artıyor çünkü.

O zaman neden insanlar erkenden sigortalı olmaya çalışıyor ? Diyelim ki 25 yaşımda sigortalı oldum ve 3500 gün çalıştım aynı şeyi yaptım benden daha erken sigortalı olanla ne farkımız oluyor o zaman yani aynı yaşta emekli olamıyor muyuz ve bu böyleyse saçma değ
onlar gününü doldurup yaşa takılanlar

Geri
Yukarı