Sigortasız olup kendi rızamla ayrılırsam tazminat alır mıyım?

Edmond dantes

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Tasarımcı
Arkadaşlar iyi geceler herkese, sorum şöyle ki tam üç yıldır bir şirkette sigortasız olarak çalışmaktayım. Sigorta vaadi ile sürekli olarak geçiştirilmekteyim. Şu an başka sebeplerden dolayı da sıkıldığımdan ötürü ayrılmak istiyorum. Benim şu an sigorta mevzusu dışında tazminat hakkım sizce var mıdır, varsa ne kadardır?

Tazminatımı istemeyi deneyeceğim eğer alamazsam o zaman sigorta konusunu da dahil ederek mahkemeye başvurmaya planlıyorum. Sizce yukarıdaki sorum haricinde böyle bir durumda nasıl sonuç alırım?

Orda 3 yıl çalıştığına dair bir belge yoksa elinde mümkün değil, ancak varsa çalıştığın yeri sigortasız işçi çalıştırmaktan şikayet edebilirsin.

Mahkemeden sonuç alacağını zannetmiyorum. 3 yıl çalışırken aklın nerdeydi derler. Tazminat vereceklerini de düşünmüyorum.

Arkadaşlar iyi geceler herkese, sorum şöyle ki tam üç yıldır bir şirkette sigortasız olarak çalışmaktayım. Sigorta vaadi ile sürekli olarak geçiştirilmekteyim. Şu an başka sebeplerden dolayı da sıkıldığımdan ötürü ayrılmak istiyorum. Benim şu an sigorta mevzusu dışında tazminat hakkım sizce var mıdır, varsa ne kadardır?

Tazminatımı istemeyi deneyeceğim eğer alamazsam o zaman sigorta konusunu da dahil ederek mahkemeye başvurmaya planlıyorum. Sizce yukarıdaki sorum haricinde böyle bir durumda nasıl sonuç alırım?

Kendi rızanla ayrıldığın zaman zaten tazminat alamıyorsun. Sigortan olmadığı içinde böyle bir hakkında olsa bile faydalanamıyorsun.

Sigortasız çalıştığın için işyerinden tazminat alamazsın ama işvereni Alo 170'e şikayet edebilirsin. İstifa gibi olaylarda sigortan olsa dahi tazminat hakkın yanıyor.

Orda 3 yıl çalıştığına dair bir belge yoksa elinde mümkün değil, ancak varsa çalıştığın yeri sigortasız işçi çalıştırmaktan şikayet edebilirsin.
Tazminat hakkı ise full time bir çalışan için çalıştığı yıl çarpı brüt maaşı olarak hesaplanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı