Sık araklıklarla format atmak zararlı mı?

Her formatta yığınla dosya silip tekrar kurmuş oluyorsunuz bu da diskin yoğun işlem görmesi demek oluyor. Gerekli değilse çok sık yapmamakta fayda var. Diski gereksiz işleme sokmamış olursunuz.

Tipik bir formatta 500 gb veri yazsa ayda 1 tb eder yılda 12 tb eder. Kaliteli bir ssd nin 600 tb yazma ömrü olduğunu var sayarsak 50 yıl içerisinde garanti kapsamı dışına çıkacaktır.
Tabi rakamları boşverin ayda 2 format atmak da nedir. Bir şeyi bozmadıpınız sürece format atılmaz. He eğer sürekli aynı sorunları yaşıyorsanız format atmak sorunu çözmez.
Hocam dün ekran kartını canını çıkardım Valorant'ta 200 bomba patlatmak falan sonra ekran bir anda karelendi ve FurMark deneyeceğim açıkçası indirdiğim sitelerede güvenmiyorum.
Mesela bunun çözümü format değildir.

Tipik bir formatta 500 GB veri yazsa ayda 1 TB eder yılda 12 TB eder. Kaliteli bir SSD'nin 600 TB yazma ömrü olduğunu var sayarsak 50 yıl içerisinde garanti kapsamı dışına çıkacaktır.
Tabii rakamları boş verin ayda 2 format atmak da nedir? Bir şeyi bozmadıpınız sürece format atılmaz. He eğer sürekli aynı sorunları yaşıyorsanız format atmak sorunu çözmez.

Mesela bunun çözümü format değildir.

Hocam ama içime sinmeyecek sürekli bilgisayarda virüs var gibi hissetcem her neyse yapacak bir şey yok biraz daha düşüneyim(çok önemli konu :D)

Zararlı, SSD'nin ömrünü çürütür, SSD üretildiğine pişman olur. Ayrıca işlemciyi de bayağı yıpratmış olursunuz.

Disk değiştirmediysem, kullandığım işletim sistemine büyük temiz kurulum gerektirebilecek bir güncelleme gelmediyse ya da sistemde geri dönüşü olmayan bir durumla karşılaşmadıkça formatlamıyorum bilgisayarı. Bu belirli aralıklarla yapmak zorunda olduğunuz bir işlem değildir ki neden bu sıklıkta format atıyorsunuz?

HDD'ye zararı var mıdır?
HDD'de de yok, SSD'de var. HDD'lerin belli bir okuma ve yazma ömrü yok. İçindeki parçalar ne zaman bozulursa o zaman çöp oluyor. SSD'lerde okuma ömrü yok fakat yazma ömrü var. Tükendikten sonra çalışmaz. Fakat üreticinin belirttiği yazma ömrü geçilebilir. SSD'ye üretici tarafından biçilen yazma ömründen çok daha uzun yaşayan SSD'ler sıklıkla görünmekte. Her format yaklaşık 30 GB veri yazıyor SSD'ye. O yüzden sık atmamak gerek. Ama ben SSD alalı 1 ay bile olmadığı halde 3. formatımı attım bile :D

Geri
Yukarı