Sürekli Low Level Format atmak zararlı mı?

ege.crtyy

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu ara benim hard diskte bad sector sorunu var. Bunun sebebiyle bu hafta 2 kere Low Level Format, 3 kere düz format attım. Bunların disklerime veya bilgisayara bir zararı olur mu?

Hemen 3-5 formatta bir zararı olacağını sanmıyorum ama bazı kişiler haftada 2 kez falan format atıyor. Sürekli olursa sorun yaratır. Çünkü her formatta diskten bir şeyler silinir sonra tekrar yüklenir bu da diski yorar.

Arkadaşlar bu ara benim hard diskte bad sector sorunu var. Bunun sebebiyle bu hafta 2 kere Low Level Format, 3 kere düz format attım. Bunların disklerime veya bilgisayara bir zararı olur mu?
Low Level Format (LLF) normalde, disk içindeki verilere silindikten sonra tekrar erişilemesin diye yapılır.
Bazı durumlarda yazılımsal bad sectorleri de kapatır.

Bad sector donanımsal ise, LLF yapmak hiçbir şey ifade etmez. Yeni bir disk almak gerek.
Uzun vadede zararlıdır, sektörleri yıpratıyorsun çünkü.

Bunlarla uğraşmak yerine Hard diskini yenilesen, hatta ssd ye geçsen daha mantıklı. Böyle çile çekmek yeniye az masraf yapsan daha iyi.

En nihayetinde elektrik direnci oluşan bir parçadan bahsediyoruz uzun dönemsel sıkıntılar çıkması muhtemel ancak birkaç defa Low Level Format'ın kısa vadeli sıkıntı çıkartacağını zannetmiyorum hatta yazılımsal kaynaklı Bad Sector'leriniz için iyi bile olabileceği kanaatindeyim.

Bunlarla uğraşmak yerine Hard diskini yenilesen, hatta ssd ye geçsen daha mantıklı. Böyle çile çekmek yeniye az masraf yapsan daha iyi.
Zaten Ssd var pcde sistem oyunlar herşey onda birde sıfır 320gb harddisk var içi bomboş fakat bad sector var Kingston markası daha doğrusu bozuk sector diyor 1 tane oda onun dışında tertemiz disk

Geri
Yukarı