Silah sahibi olmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Silah alınabiliyor diye biliyordum da. Tank falan alınabiliyor mu, parayla veya trafikte kullanılabiliyor mu ?
Trafikte kullanılamaz diye biliyorum fakat halk silahlandırılmasına izin veriliyor. Evinize paranız varsa füze atardan tutun, tanktan tutun hatta evinize mayın bile döşeyebilirsiniz.

14 yaşında ne silahı yahu. Kalem kılıçtan keskindir. En büyük silah kalemdir. Onu kullanmayı öğrenmeni öneririm.
Hocam 14 değil 18 yalnız. Gerçi çok uzak değil de yine merakım var.

Hocam karbiner 98 kurz bulabilir miyiz peki? Halk tabiriyle kar98k. Duvarımızda bir tane olsa fena gözükmezdi.

Babam annesini vurmuştu ben çocukken. Bacağı morarmıştı nenemin.
Kuru sıkının insana zarar verdiğini biliyorum ama çok yakında olması gerekir. Kuru sıkıda sadece ateş çıkıyor çünkü. Kuru sıkıyı gerçek mermi atan bir alete çevirebilirsin ama güvenli değildir. Ayrıca kuru sıkı olduğuna emin misiniz?

Hocam 14 değil 18 yalnız. Gerçi çok uzak değil de yine merakım var.

Ben önermiyorum fakat tercih. Silah bulundurmak ciddi bir olaydır. Öncelikle iyi bir yerde sakla. Bir kaza olmasını istemeyiz.

Biz belimize silahı silahla vurulmak için koyduk kardeş. :D (!)

Silahlar, Türkiye ve dünyada silah kanun ve mevzuatları, akvaryum, konsol, balıkçılık, yağlı boya ve yazılım direkt özel ilgi alanım olup, bu konularda insanlara yardım etmek istiyorum. Başlamak veya merakını gidermek isteyen insanlara yardımcı olmak isterim.

Gelelim konuya, öncelikle istediğin silah yivli bir silah olup yarı otomatik veya tam otomatik olarak dünya piyasasında bulunmaktadır. Maalesef ülkemiz mevzuatı açık ve net olup yarı otomatik veya tam otomatik bir yivli tüfeğe izin vermemektedir. AK-47 taklidi olan aslında yivsiz ve AR-15 platformu olup sanki AK-47'imiş gibi dizayn edilen yivsiz av tüfekleri de vardır. Bunlar tahmin edebileceğin üzere 5.56 NATO mühimmatı değil, 36.ga veya 12.ga-20.ga dan birini atar. Bunlar bildiğin av fişeğidir. Bunları temin edebilmen için 18 yaşından büyük olmalısın. Sonrasında sağlık ocağına gidip sağlık raporu daha sonra bağlı bulunduğun polis veya jandarma karakoluna gitmeli ve yivsiz av tüfeği satış izni almalısın. Daha sonra aldığın tüfeği karakolda onaylatıp ruhsata işletmelisin. 5 yıllık ruhsat harcı 54 TL’dir bunu her 5 yılda bir ödersin.

Bunun dışında diğer harç ücretleri;
Yivli av tüfekleri bulundurma (avda kullanılamaz) 2230,80TL.
Taşıma (avda kullanılabilir) 6971,00 TL’dir tabanca bulundurma ve taşıma harçları da aynı olup taşıma için özel gerekçe gerekmektedir(meslek veya güvenlik gerekçesi).

Gördüğün üzere dostum yivsiz av tüfekleri dışında diğerleri ya alınamıyor ya da aşırı yüksek harç ücretleri var. Ayrıca taşıma ruhsatlı silahı izinsiz evden çıkarmazsın ve yılda 1000 bin mermiden fazla alamazsın. Av tüfeklerinde kutusunda olduğu müddetçe böyle şartlar olmayıp herhangi bir mermi (aslında yivsiz tüfek mühimmatına fişek denir) sınırı da yoktur. Bu arada 18 yaş sınırı yine yivsiz tüfekler için geçerli olup, diğer silahlar için 21 yaş şartı aranır. Bu arada poligonlarda çeşitli silah sınırlamalarına tâbiler. Yani orada da AK-47 kullanamazsın.

İlla istiyor isen yurt dışına çıkman veya güvenlik güçlerine katılman lazım. Bu arada poligona gider isen herhangi bir izin şartı yok. 18 yaş üstü isen gidip tabanca kullanabilirsin, altı isen de veli ile birlikte izin var. Pahalı yerler olduklarını unutma, maalesef ülkemizde bireysel silahlanma zor veya imkansız. Hemen her konuda olduğu gibi güçlü bir bütçe istiyor. O yüzden çok kafa yorma derim, yine aklına takılan ya da anlamadığın bir yer olursa sorabilirsin. Unuttuğum şeyler varsa ki, illaki vardır affediniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı