Silent Ekran Kartına Fan Bağlama

yordeyy

Kilopat
Makaleler
1
Tüm sistemlerimi elden çıkardığım bu zamanda Internet platformunda işlerimi görmesini istediğim HP Compaq dc7800 Small Form Factor PC'yi hayata geçirdim. Çipset, işlemci ve sonradan eklemiş olduğum Asus EAH3450 Silent ekran kartının termal macunlarını Arctic MX-4 ile yeniledim. Bellekleri 2 adet Kingston KVR667D2N5/2G değiştirdim. Toplamda 4 GB bellek dual olarak çalışmakta. Bu bilgisayara resmen aşığım arkadaşlar. O kadar sessiz ki çalıştığını anlamanız için nefesinizi tutmanız gerekiyor. Bütün bu işlemleri bugün sağladım. Sistem stabil bir şekilde çalışmakta, fakat ekran kartı konusunda biraz kararsız kaldım. Düşündüm taşındım ve işin içerisinden basit bir şekilde çıkamadım. Burada sizlerden bir fikir almak istedim.
Ekran kartı ortalama olarak 40-45 C civarlarında seyrediyor. Tam yükte ise 61C'lere kadar çıkıyor. Üzerinde fan bulunmuyor Silent model olduğu için. Sadece soğutucu bir plaka mevcut. Fakat benim elimde daha önceden başka bozuk bir karttan kalmış olan fan aparatı var. Ve ben bu aparatı takmak istesem de kartta fan soketi mevcut olmadığı için bunu başaramadım. Sonra fan güç değerlerine baktım. DC12V 0.08A 0.96W güç değerlerine sahip. Acaba direnç yolu ile mi bağlasam diye düşündüm. Bir de şöyle bir kablo aparatı gördüm. Siyah ve Kırmızı kablo +5V gücünde sorun olur mu diye düşünüyorum, ki sanırım bu kablo Türkiye'de satılmıyor. Baktım biraz ama hiç denk gelmedim maalesef. Evet arkadaşlar fikir ve görüşlerinizi bekliyorum. Sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ederim.. İyi sosyaller. :)
Son olarak ekran kartı ve fan görseli:
IMG_20180607_145423.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
O aparatı molex ile kullanabilirsin, büyük ihtimal o eski fanlar 5V'dur zaten. 12V olsa bile, 5V ile çalışır, yarı yarıya döner.

Ha fan 12V imiş, zaten silent ekran kartı olduğu için, 5V dahi yeterli gelir merak etme. Kablo bulamıyorsan, boş bir molex kablosu al, diğer ucunu kes, fanının ucunu da kes, 5V'a bağla, yetersiz gelirse, 12V molexe bağlarsın.

Tekrardan merhaba. Fanda bulunan 2pin dişi soketini 3pin dişi soketiyle değiştirdim. Daha sonra 3pin fan erkek ten molexe dönüştürücü kablo ile bağladım. Evet bu kart için fana gerek yok fakat en azından daha uzun ömürlü olacaktır. :D Blok bu segmentteki çoğu karta göre fazla büyük. Az da olsa hava akımı alması yeterli oluyor. Bu arada kasa içerisinde İşlemci ve egzoz fanından başka hava akımı yok. En azından biraz ona doğru esen birşeyler olsun istedim. Sonuçta oldu. Hafif çalışıyor. +5 olduğu için. Çok teşekkürler. İyi sosyaller.

buraya zotac 9800gt ekran kartıma taktığım ikinci fanı atardım ama şuan işyerindeyim.Çok faydası oluyor emin olun tutturmakta sıkıntı yaşarsanız fanı kırmızı soğuk silikonlar var 300 dereceye kadar dayanıklı.zotac 9800gt de voltaj ve yüksek overclock oranlarında ısı furmark testinde 70 dereceyi geçmiyor +testi kapatır kapatmaz 48 dereceye 5 saniyede içinde düşünüyor.Benden size tavsiye 3 pinli işlemci fanı takın farkı görün sadece biraz fazla ses çıkartır

buraya zotac 9800gt ekran kartıma taktığım ikinci fanı atardım ama şuan işyerindeyim.Çok faydası oluyor emin olun tutturmakta sıkıntı yaşarsanız fanı kırmızı soğuk silikonlar var 300 dereceye kadar dayanıklı.zotac 9800gt de voltaj ve yüksek overclock oranlarında ısı furmark testinde 70 dereceyi geçmiyor +testi kapatır kapatmaz 48 dereceye 5 saniyede içinde düşünüyor.Benden size tavsiye 3 pinli işlemci fanı takın farkı görün sadece biraz fazla ses çıkartır
Bende sabitlemeyi sıcak silikon ile yaptım. Fan zaten mavi blok ile bütün. Sadece o bloğu soğutucu plakaya silikonladım. 3pin tavsiyesi için teşekkürler. Bu yeterli oldu. Çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı