Silinen Disk Bölümleri Neden Birleşmiyor?

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. 500GB'lik bir diskim var. Bu diskte Windows Server 2012 R2 yüklü. Linuxmint 17.2 Cinnamon 64Bit'i dün itibari ile diskimde ki bu Windows Server'in yayına sorunsuzca kurup bir süre kullandım. Bilgisayardan ses gelmeyince sanırım stabil kurulmadı diyerek bugün Linux'ı usb'ye yazıp tekrar kurayım dedim ama kurulumdan önce dikkatimi bir şey çekti.

500GB'lik diskimden sadece Windows Server ve Linux Mint için 50 şer GB bölüm oluşturdum. Yani 400GB bölümlenmemiş alan olarak duruyor. Linux için oluşturduğum bölümü ve takas bölümünü sildim ama sildiğim bölüm, bu bölümlenmemiş diğer alan ile birleşmesi gerekirken ayrı kaldı. Sanırım bunun nedeni birisinin birincil disk olması diğerinin mbr'de son bölüm olduğu için mantıksal disk olmasından kaynaklanıyordur dedim ama iki bölümü de MiniTool Partition Wizard ile birincil bölüm yapmama rağmen hala birleşmedi. Galiba Linux'ı kuracağım bölümü "mantıksal" değil de "birincil" olarak formatladıktan sonra bu başıma geldi.

Bu 2 bölümü tekrar nasıl birleştireceğim? Umarım komple diski silmem gerekmiyordur zira Windows Server'da ki o kadar rolü tekrar oluşturmak zulüm olur.

1.jpg 22.jpg

İkinci bir sorum: Linux kurulumunda, kurulumun yapılacağı disk olarak ayırdığım 50GB'yi mantıksal olarak mı yoksa birincil olarak mı biçimlemeliyim? Aynı şekilde oluşturacağım takas alanını da birincil mi yoksa mantıksal mı biçimleyeceğim ve takas alanı için 10GB yerine bu sefer 1GB versem yeter mi?
Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı