Çözüldü Silinen sudo nasıl geri yüklenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

adanlı cabbar

Centipat
Daha fazla  
Yanlışlıkla sudo uygulamasını bazı dosyalarını sildim, şimdi sudo komutu çalışmıyor. Nasıl yükleyeceğim? Paket yöneticisinde sadece bazı dosyalar silindiği için yüklü gözüküyor. Silip tekrar yükleyeyim dedim, silerken hata oluştu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kod:
pkexec apt install --reinstall -o Dpkg::Options::="--force-confask,confnew,confmiss" sudo
Şu hatayı verdi:
selahaddin@selahaddin-pc:~$ pkexec install --reinstall -o Dpkg::Options::="--force-confask,confnew,confmiss" sudo
/usr/bin/install: tanınmayan seçenek '--reinstall'
Try '/usr/bin/install --help' for more information.

apt-get reinstall sudo

Bu komut bahsettiğin sorunu çözmez. Eğer sildiğin dosyalardan dolayı sudo kullanılamaz hale geldiyse, bu komutu da kullanamazsın. Benim paylaştığım komut sorunu çözer, ayrıca eksik dosyalarla birlikte, eksik yapılandırma dosyalarını da otomatik ekler. Tek başına apt ya da apt-get reinstall yapılandırma dosyaları eksik olsa bile yeniden yüklemez. Karşındaki acemi değil maalesef.

Son düzenleme:
Bilmiyorum ben sağ tıka tıkladım ve Thunar yönetici olarak aç yazıyordu. Sonra açtım, içinde terminal açtım. Terminali sudo komutu olmadan root yetkisinde çalıştırmak için yapmıştım. Sonra apt-get reinstall sudo yazdım, yeniden yüklendi ama artık sudo komutunu her kullandığımda bir yazı çıkıyor, komut öyle çalışıyor.

Sağ tık root seçeneği zaten pkexec kullanır, bu da benim paylaştığım komutun işe yarayacağını gösteren bir ipucu. Senin işe yaramadığını belirten ifadenin yanlış ve hatalı olduğunu dolaylı yoldan işaret etmiş oldun.

hata-png.1565847.png

sudo ile ilgili aldığın hata diğer konunda gözüküyor, hata veren dosya ve dizinlerin, sahiplik ve izinlerinin değişmesi lazım, ne yapılması gerektiği hatalarda yazıyor.

Geri dönüş konusunu gözardı edebildiğin için, daha fazla yardım edemiyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı