SilverStone Air Blazer 120R-RW Hakkında Düşüncelerim

Makaleler
15
Yer
Ankara
Daha fazla  
İyi Sosyaller.

Bu konuda size çıktığından beridir 4 kasada birden kullandığım bu fanlarla ilgili yaşadığım iyi-kötü durumları, performansı, ve kalitesinden bahsedeceğim.

İlk önce bu fanları kullandığım kasaları sayayım.

• Asus TUF GT501
  • Lian Li O11D XL
  • Asus AP201
  • Lian Li Lancool 3 ARGB (şu an kullandığım kasa)
Bu fanlardan şu an kullandığım kasamda 2 tane var, bundan daha önce bu fanlardan 5 tane daha kullanıp sattım kısacası bu fanlar hakkında artı-eksi değerlendirmesi yapabilecek kadar fazla kullanmış olduğumu söylemem gerekiyor. Bu fanlardan bir tanesini @BerkayZ87'den alıp bu forumdan başka birisine başka bir Air Blazer'i satmışlığım dahi var.

İlk önce fanın kalitesinden bahsedelim. Fan malzeme kalitesi olarak fiyatına göre cidden çok iyi aynı şekilde ARGB ışıklandırması da çok kaliteli.

Lakin ARGB pinleri cidden ilk çıktığı zaman rezaletti. İlk parti aldığım zamanlar fanların ARGB pinleri kesinlikle doğru düzgün oturmuyordu ve kasa sallansa bile temassızlık oluşuyordu. Ben bu sorunu o sıralar elektrik bandı ile yapıştırarak çözmüştüm. Şu an kullandığım yani bir tık daha sonra alınmış fanlarda bu sorun çözülmüş şu anda bu sorun yok aklınızda bulunsun.

Onun dışında fanın performansına gelecek olursak tam RPM'de 93.97 CFM 3.53 mm H2O değerlerini sağlayabiliyor ki bu değerler bu bütçedeki bir fan için cidden çok güzel değerler. Buna laf yok lakin asıl soruna geleceğim.

Yukarıda belirttiğim GT501 ve AP201 dışındaki kullandığım kasalar cidden çok üst kalite ve çok ağır kasalar biliyorsunuz ki. Lakin bu kasalarda bile bu fanlar öyle bir titreşim yapıyorlar ki bazen kasada o titreşimi hissedebiliyorsunuz. Ayrıca fanlar tam hızda cidden aşırı sesliler, bunu şu şekilde anlatabilirim. Elimde şu an Galahad 360 var ve Galahad 360'ın 3 fanını birden son RPM döndürdüğümdeki çıkan sesi Air Blazer 120'nin tek fanının son RPM'deki sesi ciddi anlamda bastırabiliyor.

Buna rağmen eğer ses konusunda sıkıntısı olmayan birisi bu fanları tercih edebilir çünkü bu bütçede daha yüksek performanslı ve daha iyi ışıklandırmalı fan bulunmamakta.

Soru olursa cevaplayabilirim.

Kasa agirligiyla titresim pek alakali degil. En nihayetinde Obsidian 1000D'ye de taksan titrer.

Bence bu fanin en buyuk problemi ARGB aydinlatmasinin zayif olmasi. Is olsun diye var. Hani bu urun daha cok sey: Guclu fan istiyorum ama bunun yaninda isigi da olsun. Bu tam olarak Air Blazer.

1500-1600 devir civarlarinda kullaniyordum genel olarak. 1800'un ustunde ucak gibi sesi vardi. Ama soyle dusunmek lazim. Bu fan yaklasik %60-70 gucte bile piyasadaki cogu fanin %100 performansini verebiliyor. Yani bir yerden sonra senin sese tahammuliyetinle performans dogru orantili artiyor. %100'un ustune cikamazsin ama %60-70'inde olan bir urunu ses tahammulun varsa %80-90-100 seviyesine cikarabilirsin.

Geri
Yukarı