Merkezi yatay geçiş için bölüm önerileri

Dino Ortolani

Hectopat
TYT sıralamam 1.129.130
EA sıralamam 896.980

Ben şu an optisyenlik okuyorum.

Sınava girmektense sınava girdiğim yıldaki puanımla puanımla bölüm tercih etmek istiyorum.

Aklımda şehir ve üniversite olarak özellikle Manisa Celal Bayar var. Oradan 4 yıllık bir bölüm olabilirse güzel olur.

YÖK listem dışında aklımda 2 yıllık %50 burslu anestezi ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik var.

Öylesine yaptığım YÖK listem de bu şekilde...

Bu arada matematiğim 5-10 net. AYT kısmı genel olarak iyi değil. Okuyacağım bölümde bu da önemli. Biraz çalışarak anlayabileceğim ve yapabileceğim sayısal derslerse sorun olmaz.

Screenshot_20240423-121555.png

@Booh of Wooh

Hocam siz de yardımcı olabilir misiniz? Bu bölümler arasından öneri çıkar mı? Ya da kendi aklınızdan bir bölüm tavsiyesi de olabilir.

TYT sıralamam 1.129.130
EA sıralamam 896.980

Ben şu an optisyenlik okuyorum.

Sınava girmektense sınava girdiğim yıldaki puanımla puanımla bölüm tercih etmek istiyorum.

Aklımda şehir ve üniversite olarak özellikle Manisa Celal Bayar var. Oradan 4 yıllık bir bölüm olabilirse güzel olur.

YÖK listem dışında aklımda 2 yıllık %50 burslu anestezi ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik var.

Öylesine yaptığım YÖK listem de bu şekilde...

Bu arada matematiğim 5-10 net. AYT kısmı genel olarak iyi değil. Okuyacağım bölümde bu da önemli. Biraz çalışarak anlayabileceğim ve yapabileceğim sayısal derslerse sorun olmaz.

Screenshot_20240423-121555.png

@Booh of Wooh

Hocam siz de yardımcı olabilir misiniz? Bu bölümler arasından öneri çıkar mı? Ya da kendi aklınızdan bir bölüm tavsiyesi de olabilir.

Arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba @Dino Ortolani. Optisyenlik bölümü aslında uzaktan güzel görünüyor ama sanırım bölümü pek sevmediniz. Öncelikle bahsettiğiniz bölümler merkez kampüste mi yoksa uzak bir ilçede mi diye dikkat etmenizi tavsiye edebilirim.

Merhaba @Dino Ortolani. Optisyenlik bölümü aslında uzaktan güzel görünüyor ama sanırım bölümü pek sevmediniz. Öncelikle bahsettiğiniz bölümler merkez kampüste mi yoksa uzak bir ilçede mi diye dikkat etmenizi tavsiye edebilirim.

Hocam 4 yıllıklar merkez kampüste 2 yıllıkların hepsi ilçelerde

Benim bir de şöyle bir düşüncem var Celal Bayar'da siyaset bilimi ve kamu yönetimine başlayıp oradan Gano'yu yüksek tutup iyi bir üniversiteye geçersem iş imkanım garanti olur mu

Bir de bir bölüme başlayıp hemşirelikle çap ya da hemşireliğe tamamlamak için okunur mu arasında hangisi daha kolay

Bir rehberlikçi ile konuştum %50 YBS okuman iyi olur dedi ben sözel çıkışlıyım liseden oradaki matematiği kavrayabilir miyim emin değilim

Bir de uluslarası ticaret ve lojistik de okuyabilirsin + üstüne yabancı dil de koyup iş imkanı sağlayabilirsin dedi

Benim önceliği Celal Bayar'da okumak ama bu sıralamaya göre okunacak en iyi bölümü bilmiyorum orada işte.

Tekrar tavsiye verebilir midiniz @Booh of Wooh.

Merhaba @Dino Ortolani. Öncelikle 2 yıllık Dış Ticaret bölümü güzel bir bölüm ve Dikey Geçiş Sınavı ile daha yüksek puanlı üniversitelerde İşletme, İktisat, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, ve Yönetim Bilişim Sistemleri gibi bölümleri kazanma imkanınız bulunuyor. Manisa'daki 2 yıllık Dış Ticaret bölümü ilçede ama Anadolu Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesinde Açıktan 2 yıllık Dış Ticaret okuma imkanınız var. Açık Öğretim bölümlerinde her yarıyıl bir miktar harç ödemesinden sonra Ders Kaydı yapma imkanınız oluyor. Açık Öğretim bölümlerinde devam zorunluluğu yoktur ki Açık Öğretim bölümlerinde canlı ders de yok diye biliyorum ve sınav yerini Türkiye'de yaşadığınız şehre göre ayarlayabiliyorsunuz.
Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi AÖF 2 yıllık Dış Ticaret bölümü müfredatında Matematik ve Matematik ile ilgili dersler bulunuyor ama evde çalışarak halledilebilecek seviyede olduğunu düşünüyorum ama konuda bahsettiğiniz çoğu bölüm bir miktar Matematik içeriyor ve 2 yıllık Dış Ticaret bölümü okuyup Dikey Geçiş Sınavına girecekseniz Dikey Geçiş Sınavında da Matematik soruları bulunuyor. Sonuç olarak YKS sıralamanıza göre Açık Öğretimde biraz daha fazla tavsiye edebileceğim 2 yıllık Dış Ticaret bölümü kamuya atamaları oldukça düşük, özel sektör için fena olmayan ve Dikey Geçiş Sınavı için güzel bir bölümdür.

Merhaba @Dino Ortolani. Öncelikle 2 yıllık dış ticaret bölümü güzel bir bölüm ve dikey geçiş sınavı ile daha yüksek puanlı üniversitelerde işletme, iktisat, uluslararası ticaret ve lojistik, ve yönetim bilişim sistemleri gibi bölümleri kazanma imkanınız bulunuyor. Manisa'daki 2 yıllık dış ticaret bölümü ilçede ama Anadolu Üniversitesi veya Atatürk üniversitesinde açıktan 2 yıllık dış ticaret okuma imkanınız var. Açık öğretim bölümlerinde her yarıyıl bir miktar harç ödemesinden sonra ders kaydı yapma imkanınız oluyor. Açık öğretim bölümlerinde devam zorunluluğu yoktur ki açık öğretim bölümlerinde canlı ders de yok diye biliyorum ve sınav yerini Türkiye'de yaşadığınız şehre göre ayarlayabiliyorsunuz.
Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi AÖF 2 yıllık dış ticaret bölümü müfredatında matematik ve matematik ile ilgili dersler bulunuyor ama evde çalışarak halledilebilecek seviyede olduğunu düşünüyorum ama konuda bahsettiğiniz çoğu bölüm bir miktar matematik içeriyor ve 2 yıllık dış ticaret bölümü okuyup dikey geçiş sınavına girecekseniz dikey geçiş sınavında da matematik soruları bulunuyor. Sonuç olarak YKS sıralamanıza göre açık öğretimde biraz daha fazla tavsiye edebileceğim 2 yıllık dış ticaret bölümü kamuya atamaları oldukça düşük, özel sektör için fena olmayan ve dikey geçiş sınavı için güzel bir bölümdür.

Hocam teşekkür ederim cevabınız için 2 yıllık okumaktan vazgeçtim.

Ben uluslararası ticaret ve lojistik ile uluslararası ticaret ve finanman bölümleri arasında kaldım.

Ama bana tutan bölümler Türkçe.

Dilimi dışarıdan geliştirmem daha mı iyi olur.

Öneriniz nedir?

Hocam teşekkür ederim cevabınız için, 2 yıllık okumaktan vazgeçtim.

Ben Uluslararası Ticaret ve Lojistik ile Uluslararası Ticaret ve Finanman bölümleri arasında kaldım ama bana tutan bölümler Türkçe.

Dilimi dışarıdan geliştirmem daha mı iyi olur, öneriniz nedir?
Rica ederim. Anadolu Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesi AÖF 2 yıllık Dış Ticaret bölümünden sonra Dikey Geçiş Sınavı ile daha yüksek puanlı birçok Eşit Ağırlık bölümünü kazanma şansınız olduğu için tavsiye etmiştim ama siz bilirsiniz.

Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünün KPSS ataması bayağı düşük diye biliyorum ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünün ise KPSS'de ataması dalgalı olsa da fena değil. Özel sektörde çalışmayı düşünüyorsanız bu 2 bölüm arasında pek bir fark olduğunu düşünmüyorum ama bu 2 bölüm müfredatları arasında genel olarak farklılıklar olduğunu biliyorum. İlk aklıma gelen farklılık Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünün Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümüne göre biraz daha fazla Matematik içermesi olabilir.

Üniversitelere gelirsek Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünde Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi gibi üniversitelere puanınız yetiyormuş. Afyon Kocatepe Üniversitesinin Uşak Üniversitesine göre daha iyi olduğunu düşünüyorum ama üstte yazdığım gibi KPSS'ye girmeyi düşünüyorsanız dezavantajlı bir bölüm. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde ise puanınız Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine yetiyormuş yani bu bölümde genel olarak puanınız doğudaki üniversitelere yetiyormuş. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü KPSS için fena bir bölüm değil ama anladığım kadarıyla eğer Ege Bölgesinde yaşıyorsanız mesafe olarak uzak şehirlere puanınız yetiyor.

Özel sektörde dil konusu birçok bölüm için önemli. İngilizce dizi, film ve Youtube videoları izleyebilirsiniz, bunun yanı sıra Youtube veya internetten daha detaylı İngilizce Geliştirme Tavsiyelerine bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Rica ederim. Anadolu Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesi AÖF 2 yıllık dış ticaret bölümünden sonra dikey geçiş sınavı ile daha yüksek puanlı birçok eşit ağırlık bölümünü kazanma şansınız olduğu için tavsiye etmiştim ama siz bilirsiniz.

Uluslararası ticaret ve finansman bölümünün KPSS ataması bayağı düşük diye biliyorum ve uluslararası ticaret ve lojistik bölümünün ise KPSS'de ataması dalgalı olsa da fena değil. Özel sektörde çalışmayı düşünüyorsanız bu 2 bölüm arasında pek bir fark olduğunu düşünmüyorum ama bu 2 bölüm müfredatları arasında genel olarak farklılıklar olduğunu biliyorum. İlk aklıma gelen farklılık uluslararası ticaret ve finansman bölümünün uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne göre biraz daha fazla matematik içermesi olabilir.

Üniversitelere gelirsek uluslararası ticaret ve finansman bölümünde Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi gibi üniversitelere puanınız yetiyormuş. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin uşak üniversitesine göre daha iyi olduğunu düşünüyorum ama üstte yazdığım gibi KPSS'ye girmeyi düşünüyorsanız dezavantajlı bir bölüm. Uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde ise puanınız Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Osmaniye korkut ata üniversitesine yetiyormuş yani bu bölümde genel olarak puanınız doğudaki üniversitelere yetiyormuş. Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü KPSS için fena bir bölüm değil ama anladığım kadarıyla eğer ege bölgesinde yaşıyorsanız mesafe olarak uzak şehirlere puanınız yetiyor.

Özel sektörde dil konusu birçok bölüm için önemli. İngilizce dizi, film ve YouTube videoları izleyebilirsiniz, bunun yanı sıra YouTube veya internetten daha detaylı İngilizce geliştirme tavsiyelerine bakabilirsiniz.

Hocam bilgileriniz için teşekkür ederim ulusları ticaret ve finansman bölümünde daha fazla mat olması benim açımdan zor olacak

Ben egeden uzaklaşmak istemiyorum.

Matı halledebilir miyim bilmiyorum doğu da ben hukuk dışında herhangi bie bölüm okuma taraftarı değilim.

Hocam bir de size bir konu daha danışmak istiyorum

Ben sosyal hizmetler
Sağlık yönetimi gibi puanıma denk gelen bölümlere başlayıp devlette hemşirelikle çap yapma imkanı veren üniversite bulabilir miyim?

Olursa hiç düşünmeden onu yazacağım

Sadexe Gano ile olacak şeyleri ben başarırım

ÖSYM puanı etkisi olmadığı sürece.

Hocam bilgileriniz için teşekkür ederim. Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünde daha fazla Matematik olması benim açımdan zor olacak.

Ben Ege'den uzaklaşmak istemiyorum. Matematiği halledebilir miyim bilmiyorum ve doğuda ben Hukuk dışında herhangi bir bölüm okuma taraftarı değilim.

Hocam bir de size bir konu daha danışmak istiyorum;
Ben Sosyal Hizmet veya Sağlık Yönetimi gibi puanıma denk gelen bölümlere başlayıp devlette Hemşirelik ile ÇAP yapma imkanı veren üniversite bulabilir miyim? Olursa hiç düşünmeden onu yazacağım ve ÖSYM puanının etkisi olmadığı sürece sadece GANO ile olacak şeyleri ben başarırım.
Rica ederim. Sosyal Hizmet veya Sağlık Yönetimi bölümündeki birinin Hemşirelik bölümüyle ÇAP yapabileceği üniversiteleri bulma imkanınız var ama büyük ihtimal mesafe olarak size uzak bir üniversitedir. ÇAP başvurularında başvuru sayısı, ÇAP kontenjanından fazlaysa ve başvuran kişilerin GANO'su eşitse dikkate alınıyor. Bu durumun yaşanma ihtimali pek yüksek değildir ama yaşanma ihtimali yine de mevcuttur.
Bu arada Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim 2 yıllık Yaşlı Bakımı bölümünü de araştırabilirsiniz. Bölüm müfredatı 2 yıllık Dış Ticaret bölümüne göre daha Sözel diye biliyorum. 2 yıllık Yaşlı Bakımı bölümünden Dikey Geçiş Sınavıyla Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, ve Hemşirelik gibi bölümlere geçme şansınız var.

Son düzenleme:
Rica ederim. Sosyal hizmet veya sağlık yönetimi bölümündeki birinin hemşirelik bölümüyle çap yapabileceği üniversiteleri bulma imkanınız var ama büyük ihtimal mesafe olarak size uzak bir üniversitedir. Çap başvurularında başvuru sayısı, çap kontenjanından fazlaysa ve başvuran kişilerin Gano'su eşitse dikkate alınıyor. Bu durumun yaşanma ihtimali pek yüksek değildir ama yaşanma ihtimali yine de mevcuttur.
Bu arada Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açık öğretim 2 yıllık yaşlı bakımı bölümünü de araştırabilirsiniz. Bölüm müfredatı 2 yıllık dış ticaret bölümüne göre daha sözel diye biliyorum. 2 yıllık yaşlı bakımı bölümünden dikey geçiş sınavıyla sağlık yönetimi, sosyal hizmet, ve hemşirelik gibi bölümlere geçme şansınız var.

Hocam tekrardan teşekkür ederim de benim DGS ile de hemşirelik kazanma imkanım yok 30 net yapmak gerekiyor matematik için en az devlette bir üniversite için o da çok fazla.

Bu arada hocam benim ganom yüksek olursa rakibimden onun ÖSYM puanı da benden yüksek olursa yine ben mi geçiş hakkı kazanıyorum.

Hocam tekrardan teşekkür ederim de benim DGS ile de Hemşirelik kazanma imkanım yok çünkü bir devlet üniversitesinde Hemşirelik kazanmak için Matematikten 30 net yapmak gerekiyor ve bu sayı çok fazla.
Bu arada hocam benim GANO'm rakibimden yüksek olursa onun ÖSYM puanı da benden yüksek olursa yine ben mi geçiş hakkı kazanıyorum?
Rica ederim. Eğer yeterince çabalarsanız Dikey Geçiş Sınavıyla Hemşirelik bölümünü kazanma şansınız olduğunu düşünüyorum. Önceden yazdığım gibi açıktan 2 yıllık Yaşlı Bakımı bölümünü internetten araştırabilirsiniz. Dikey Geçiş Sınavında Hemşirelik gelmese bile daha iyi üniversitelerde Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet gibi bölümlere geçme imkanınız bulunuyor.

Evet, aynı üniversitede farklı bir bölüm ile ÇAP yapacaksanız veya farklı bir bölüme geçmeye çalışacaksanız ortalamanızın yüksek olması sayesinde YKS'de sizden yüksek puan almış ama ortalaması sizden daha düşük olan rakibinizin önüne geçiyorsunuz.

Geri
Yukarı