İnceleme SilverStone PF360 Sıvı soğutma

Testler 28 derece oda sıcaklığında, kasa yan kapağı açık ve kapalı şekilde gerçekleştirildi. İlk olarak 1 yılı aşkın kullandığım Xigmateg Glace 240 sıvı soğutmadan bahsetmek istiyorum.

Tamamen sessiz çalışmakta, fanlar kontrolcüye bağlı oldukları için hız ayarı yoktur, 1200 RPM ile dönmektedir, pompa hızı 2600 RPM yazmakta lakin ben bunu bizzat test etmedim, programdan full speed yaptığımda 2200- 2300'e şahit oldum. Oyunlarda (GTA 5, PUBG) sıcaklık 59 'un üzerine hiç geçmedi. Kışın daha serin yazın normal olarak daha sıcak çalıştı. Kontrolcüsünü kumanda ile komuta ederek neredeyse 100'e yakın seçenekten istediğiniz animasyonu ayarlayabiliyorsunuz, kendisi ile birlikte gelen fanlar ARGB olup direk ARGB yuvalarına değil, yine kontrolcüsü aracılığı ile ARGB yuvalarına takılabilmektedir. ( Xigmategin ARGB Aura sync veya diğerlerler ile uyumlu kontrolcüleri mevcut) Açıkcası sessizliğinden ve soğutma performansından gayet memnundum. Piyasadaki çoğu üründen ucuz olmasına karşın soğutma performansı ( Cooler Master ML 240 ile aynı anda ve aynı koşullarda karşılaştırılmıştır) daha iyidir. Fanları kendi sitesinde 55 CFM olarak belirtilmiştir. İçinden kullanım ve kurulum kılavuzu çıkmaktadır.

Eksi yönlerine gelecek olursak, ben titizlikte biraz abartıya kaçtığımdan da olabilir, her hafta sök tak yapmaktan dolayı 8 fan vidası yuvasından 4'ü (farklı yerlerden) yalama yapmıştır. Bunun dışında açıkça konuşmak gerekirse herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.
Glace-240-edm--01.jpg

Gelelim asıl konumuza(SilverStone). Ürünü pazartesi sabah sipariş verdim, salı günü (bugün) kargo şubeden gidip teslim aldım. Hafif bir yapısı var, tahminimde 1 KG %-10, %+10 kadar ağırlığı var. Fan yapısı çentilki ve 94 CFM olarak kendi sitesinde belirtilmiştir. İçeriğinden herhangi bir kullanım veya kurulum kılavuzu çıkmamıştır.Kurulumu, internet sitesinden dökümanlarına ulaşarak yaptım. Kasası küçük olanlar veya kablolamada yeterli alanı bulunmayanlar için görüntü kirliliği oluşturabilir. Şahsen her fanın ayrı ayrı 1 adet ARGB dişi, 1 adet ARGB erkek ve 1 adet 4 pin ucu olmak üzre 3 fanda toplam 9 adet ince uzun standart fan kabloları bulunmaktadır. Pompada da 1 adet 3 pin CPU ve 1 adet ARGB olmak üzre toplamda 2 adet standart kablo bulunmaktadır. Benim kasamda yeterli alan bulunduğu için kablolamakta sıkıntı yaşamadım ( kablo düzeni biraz uğraştırdı ). İlk taktığımda direk BIOS ayarlarına girip işlemci sıcaklığıma baktığımda 45 - 55 derece arası gördüm, daha sonra oto kalibrasyon ile fanlar ve ısı standartlara kavuştu. Eğer anakartınız ARGB desteklemiyor ise, kutu içeriğinden çıkan kontrolcüsü ile ( kontrolcü sata girişinden güç almaktadır ) 10 farklı çeşit mod arasında geçiş yapabilirsiniz. Renkler çok canlı ve çok net, açıkcası bu kadar güzel bir görüntü beklemiyordum. Standart fan hızlarında 532 - 450 RPM arasında dolaşmakta ve neredeyse hiç ses çıkarmamaktadır. Full speedde 3000 - 3300 RPM arasında dolanmakta ve açıkcası yakınlarda ağır vasıta araç varmış hissiyatı uyandırmaktadır. Şahsen günümüz oyunlarında asla o sesi çıkaracak kadar hızlı dönmesini sağlayacak bir ısıya yükseleceğini düşünmüyorum, ki birazdan test sonuçlarında neden böyle düşündüğümü anlayacaksınız. Gelelim test sonuçlarına. ( Xigmateg Glace 240 ile karşılaştırma yaptım. )

1. Resimde sistemim görülmektedir.
2. Resimde kasa kapağı kapalı ve kasanın önüne bağlı Xigmateg soğutucu performansı görülmektedir.
3. Ve 4. resimlerde sıvı soğutma kablo ve kablo kirliliği görülmektedir.
5. Resimde SilverStone'da yakalayabildiğim en serin sıcaklığı görmektesiniz.
6. Resimde SilverStone kasa kapağı açıkken maximum ve sabir verdiği sıcaklığı görmektesiniz.( Testin devamında ısı değeri değişmedi )
7. Resimde kasa içi düzenli ilk resim.

Youtube'a amatörce 2 adet video attım, biri kısa bir Aida 64 testi, diğeri fan sesi, linkler en altta. ( Fan sesinde telefona kaydolan ses kulağa gelmemekte, videoyu izlerken ben de şaşırdım. Standart çalışmada neredeyse sıfır ses olduğuna inanabilirsiniz.)

Amatörce incelemem ve videoda çıkan öksürük seslerim için kusuruma bakmayın, böyle böyle kendimi geliştireceğim :).

Sonuca gelecek olursak, bu ürün 1070 civarında fiyat göstermekte, benim puanlarım vardı tam 1k'ya geldi. Sonuçları da gördükten sonra açıkcası diğer firmalara neredeyse 2 katı paralar harcamayı çok gereksiz buluyorum. Bugün 240 lık soğutmalar bile neredeyse 900 - 1000 TL iken, onların yerine bunu almak çok çok daha mantıklı. Yine de zevk meselesi, kimileri Auros'un derecelisini almak istiyorum der 1800 TL öder, kimisi Kraken alır. Ama şunu net söyleyebilirim ki Cooler Master almayın bunu alın.

Adsız.png
Adsız1.png
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
15941281206325569675096379809499.jpg
123.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Senden rica etsem müsait bir vaktinde fotoğraf yükleyebilir misin acaba? Belleklerimden biri Memtest'den geçemedi, eğer düşük profil bir bellek tercih edince çakışmayı önleyebileceksem farklı bir modele geçiş yapacağım.

Sende MSI Carbon model board var, o sebeple MSI B450 Aorus Pro'dan bir tık aşağıda olabilir RAM slotları.
Acaba RAM slotları aşağıda olduğu için mi kurtardın yoksa bellek profilinden mi onu anlamak istiyorum.

Yan açıdan bir görsel atabilirsen çok mutlu edersin beni.

Senden rica etsem müsait bir vaktinde fotoğraf yükleyebilir misin acaba? Belleklerimden biri Memtest'den geçemedi, eğer düşük profil bir bellek tercih edince çakışmayı önleyebileceksem farklı bir modele geçiş yapacağım.

Sende MSI Carbon model board var, o sebeple MSI B450 Aorus Pro'dan bir tık aşağıda olabilir RAM slotları.
Acaba RAM slotları aşağıda olduğu için mi kurtardın yoksa bellek profilinden mi onu anlamak istiyorum.

Atayim 1 dk.

Ram görselini koydum.

Bir de yanına tüm soğutucunun resmini koydum. Pompa ters mi acaba? Boruların pompanın sağ tarafından mı çıkmalı? Çünkü gördüğünüz üzere bende borular pompanın solundan çıkıyor.

Dosya Ekleri

• 553FD875-3A1D-4DFA-8317-2F1DB7360832.jpeg
    553FD875-3A1D-4DFA-8317-2F1DB7360832.jpeg
    84,3 KB · Görüntüleme: 72
  • 118A1FBE-7E31-4275-A4F0-F60CAE77E1E0.jpeg
    118A1FBE-7E31-4275-A4F0-F60CAE77E1E0.jpeg
    91,2 KB · Görüntüleme: 73
Çok teşekkür ederim sana zahmet verdim :) Sendeki belleklerin güzel yanı soğutucunun kenarlara tutunmaması. Bellek board'ı düşük profil ve bellek kenarları boş

1605904505273.png

Vengeance ise hem yüksek board'a sahip hem de kenardan dışarı taşan bir tasarımı var.
Yarım cm ile bu paya çarpıyorum, çok az daha düşük profil bir bellek bulsam aslında işimi görüyor.

1605904626574.png

Ve evet boruların yönü ters olmuş. Radyatörün boru girişi sağda kalıyor ise pompanın boru çıkışlarını da sağa vermek lazım. Zaten radyatörü, borular soldan sarkacak şekilde yerleştirmek mantıklı değil, boruların rahatça kıvrılabileceği bir alan kalmıyor.

En mantıklı setup aşağıdaki gibi olmasıdır.

1605904897680.png

Çok teşekkür ederim sana zahmet verdim :) Sendeki belleklerin güzel yanı soğutucunun kenarlara tutunmaması. Bellek Board'ı düşük profil ve bellek kenarları boş

Eki Görüntüle 744833

Vengeance ise hem yüksek Board'a sahip hem de kenardan dışarı taşan bir tasarımı var.
Yarım CM ile bu paya çarpıyorum, çok az daha düşük profil bir bellek bulsam aslında işimi görüyor.

Eki Görüntüle 744834

Ve evet boruların yönü ters olmuş. Radyatörün boru girişi sağda kalıyor ise pompanın boru çıkışlarını da sağa vermek lazım. Zaten radyatörü, borular soldan sarkacak şekilde yerleştirmek mantıklı değil, boruların rahatça kıvrılabileceği bir alan kalmıyor.

En mantıklı setup aşağıdaki gibi olmasıdır.

Eki Görüntüle 744845

Teşekkürler detaylı cevap için. Ben borular sizinki gibi olsun diye pompa bloğunu tam tersi yöne çevirmeye çalıştım ama olmadı. Sanki pompa öyle durmak istemiyor gibi döndürmeye çalışıyorum dönmüyor bende zorlamak istemedim o şekilde ters taktım. Bana soğutma farkı olmaz dediler. Yeni termal macunum gelince tekrardan düz çevirmeye çalışırım.

Teşekkürler detaylı cevap için. Ben borular sizinki gibi olsun diye pompa bloğunu tam tersi yöne çevirmeye çalıştım ama olmadı. Sanki pompa öyle durmak istemiyor gibi döndürmeye çalışıyorum dönmüyor bende zorlamak istemedim o şekilde ters taktım. Bana soğutma farkı olmaz dediler. Yeni termal macunum gelince tekrardan düz çevirmeye çalışırım.
Aynı işlemcinizden bende de var. Bir ara O.C yapmayı düşünürsem değerleri sizinle paylaşacağım. Sizinkinden tek fark bende Pull Push sistemi mevcut. GTA 5 gibi oyunlarda sabit 38 C işlemci sıcaklığım.

Aynı işlemcinizden bende de var. Bir ara O.C yapmayı düşünürsem değerleri sizinle paylaşacağım. Sizinkinden tek fark bende Pull Push sistemi mevcut. GTA 5 gibi oyunlarda sabit 38 C işlemci sıcaklığım.
GTAda 38 derece çok iyi. 4.2 GHz Turboda kullanıyorsunuz herhalde. Benim üst tarafa egzoz olarak takılı radyatör 4.4 GHz overclock ile GTA da 50 derece civarı görüyorum 40-45 olsa çok daha mutlu olurdum.

GTAda 38 derece çok iyi. 4.2 GHz Turboda kullanıyorsunuz herhalde. Benim üst tarafa egzoz olarak takılı radyatör 4.4 GHz overclock ile GTA da 50 derece civarı görüyorum 40-45 olsa çok daha mutlu olurdum. Sıvı soğutma ledlerini yakmıyorum. Sağ tarafta gördüğünüz 3 lü mavi fanlar PP fanları, Ayrıca yukarda yazılarda okudum RAM'lerim de RGP Pro, üste sığmıyor PP li şekilde herhalde daha büyük bir full tower kasa lazım onun için. Ama sadece soğutmayı taksam sığıyor, ilk aldığımda öyle takmıştım.
Sadece oyun moduna alıyorum Ryzen Master'dan. Yanlış hatırlamıyorsam 4.2 ye sabitliyor.

WhatsApp Image 2020-11-21 at 17.06.14.jpeg

Son düzenleme:
Pull Push radyatörü kasanın ön tarafında fanların arasında sandviç yapmak mı oluyor?

Benim aldığım sıcaklıklar kötü şu an radyatörü kasanın üstünden önüne almayı düşünüyorum.
Aynen öyle, radyatör aradaki kaşar peyniri fanlar da ekmek dilimleri. Benim bir önceki işlemci R7 2700X'di daha fazla güç tüketiyordu dolayısıyla o da bayağı ısınabiliyordu. Bunu PP'ye çevirmeden önce de memnundum sıcaklık 55 (oyunlarda) 62-65 (stress testlerinde) in üzerine çıkmıyordu, seninki 80 C yi görmüş açıkçası çok şaşırdım. Benim inceleme videomda da görürsün yarım saat 1 saat kadar çalıştırdığımda bile o sıcaklıklara ulaşmadım ben. Sonada bende tamlık takıntısı var, yani bir şeye başladıysam onu full upgrade etmeliyim bu yüzden PP yaptım şimdi de aşırı soğuk oldu, boşta 25 27 derecede oyunlarda max 44-45 sabit, arada nonolive'da yayın açıyorum GTA 5 filan oynuyorum nick yavusizm, denk düşersen izle orada sıcaklık değerlerim filan görünüyor zaten.
Pull Push radyatörü kasanın ön tarafında fanların arasında sandviç yapmak mı oluyor?

Benim aldığım sıcaklıklar kötü şu an radyatörü kasanın üstünden önüne almayı düşünüyorum.
Kesinlikle üzerinden çıkar ve önüne tak. En doğru soğutma biçimi önden temiz havayı direkt radyatöre iletmektir. Ben de ilk başta yukarı takmama rağmen daha sonra öne taktım arada rahat 3 4 derece fark var. Macun da önemli olacaktır elbet, ben bundan 2 3 ay önce Amazon'dan Noctua NT-H1 macun aldım ve onunla kullanıyorum.

Aynen öyle, radyatör aradaki kaşar peyniri fanlar da ekmek dilimleri. Benim bir önceki işlemci R7 2700X'di daha fazla güç tüketiyordu dolayısıyla o da bayağı ısınabiliyordu. Bunu PP'ye çevirmeden önce de memnundum sıcaklık 55 (oyunlarda) 62-65 (stress testlerinde) in üzerine çıkmıyordu, seninki 80 C yi görmüş açıkçası çok şaşırdım. Benim inceleme videomda da görürsün yarım saat 1 saat kadar çalıştırdığımda bile o sıcaklıklara ulaşmadım ben. Sonada bende tamlık takıntısı var, yani bir şeye başladıysam onu full upgrade etmeliyim bu yüzden PP yaptım şimdi de aşırı soğuk oldu, boşta 25 27 derecede oyunlarda max 44-45 sabit, arada nonolive'da yayın açıyorum GTA 5 filan oynuyorum nick yavusizm, denk düşersen izle orada sıcaklık değerlerim filan görünüyor zaten.

Kesinlikle üzerinden çıkar ve önüne tak. En doğru soğutma biçimi önden temiz havayı direkt radyatöre iletmektir. Ben de ilk başta yukarı takmama rağmen daha sonra öne taktım arada rahat 3 4 derece fark var. Macun da önemli olacaktır elbet, ben bundan 2 3 ay önce Amazon'dan Noctua NT-H1 macun aldım ve onunla kullanıyorum.
3-4 derece varsa değmez ki öne takmaya. Üstte çok güzel duruyor. 80 derece dediğim zaten extreme overclock 200W güç tüketimine ulaşıyor. 1.1V 4.2 GHz yapınca mesela işlemcim boşta 35 derece oyunda 45 faln oluyor ama 4.2 GHz az. Ben açıkçası bozuk falan olduğunu düşünüyorum soğutucumun. Kasanın önüne tam olarak nasıl takmam gerektiğini anlamadım. Kasanın önündeki fanları söküp sonra tek bir uzun vidayla hem radyatörü hem fazları mı vidalayacağım?

Geri
Yukarı