Simülasyon oyunları ne kadar gerçekçi?

@Ilynxx gerçekten bir simülasyon şeklinde oynarsanız yani vitesiyle debriyajıyla falan bir el ayak alışkanlığı yapabilir. Bunların dışında bir faydası olacağını düşünmüyorum. Gerçekte araba sürmek ve oyunda araba sürmek arasında dağlar kadar fark var. ETS 2 oynuyorum diye gerçekte tır sürebilecek değilim sonuçta.

Merhabalar, ben Forza Horizon 4 - Forza Horizon 5 ikisi birlikte 200 saatlik bir oynama sürem var Logitech G29 direksiyon ile (simülasyon direksiyonu). Kendi kendime 'bu kadar saat oynadım araba sürmeyi çok iyi öğrendim mi acaba?' falan diyorum YouTube'danda bayağı bir araştırmışlığım var araba nasıl sürülür ne yapılır falan diye ama bir arabaya sahip olmadığım için ve birinden emanet istemeye korktuğum için deneme şansım olmadı. Direksiyonla simülasyon oyunu oynamış ve araba sürmüş biri beni ufak bir aydınlatabilir mi? :D
Bir defa hangi simülasyon oyunu olursa olsun size asla gerçek araç kullanmayı öğretmez. Sadece kurallar, çevre kontrolü, görüş, takip mesafesi, el-ayak-göz koordinasyonu vb konularda yardımcı olur.

Çünkü siz model-marka fark etmeksizin bir araca bindiğinizde o aracın bir ağırlığı var. Hava koşulları var. Tekerleklerin asfalta yapışma, sürtünme vb durumları, fren hissiyatı, titreşim, diğer araçlar, yaya güvenliği vs vs var. Her şeyden önce bunun bir oyun olmadığı, OLAMAYACAĞI gerçeği var. Umarım hiç yaşamazsınız ama bir kaza anında oyunu kapatıp veya baştan başlatma seçeneğiniz var. Gerçekte yok, canınıza, malınıza mâl olabilir. Başkalarının canına da mâl olabilir.

O yüzden bırakın çok iyi öğrenmeyi, hiç öğrenmediğinizi varsaymak daha doğru olur. Yaşınızı, ehliyetiniz olup olmadığını bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim. Ben 31 yaşındayım. 12 senedir de ehliyetim var ve araç kullanıyorum. Türkiye'de ister 12 sene tecrübeniz ister 22 sene tecrübeniz de olsa trafik çok korkunç halde. Yani asla tamam, kazasız belasız sürüş yapabilirim diyemiyorsunuz. Kurallar bilinmediği ve pek çok kasap sürücü de bu kurallara uymadığından ötürü hep bir sorun çıkacak hissi oluyor insanda. Siz her şeyi eksiksiz yapsanız da karşınızdan gelen o kadar fazla trafik teröristi var ki...

Bu yüzden ehliyetini almadan, düzgün bir direksiyon eğitimi almadan, bol bol pratik yapmadan, gerçek araçla trafiğe çıkmadan sakın kafanıza göre araç sürmeyin derim ben size.

Eğer maddi durumunuz ve yaşınız müsaitse, araç kullanmaya da merakınız varsa, ehliyetinizi alıp 5-6 hafta boyunca, haftada 2-3 defa iyi bir hoca eşliğinde direksiyon eğitimine gitmeniz hem sizi tatmin edecektir. Hem de gerçekten araç sürmeyi öğrenip daha fazla keyif almaya başlayacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı