Sınav kaygısı nasıl aşılır?

Salihbilgic012

Centipat
Herkese iyi günler, şu an 9. sınıfa gitmekteyim ve benim için gerek çalışma gerek de, öğrenme konusunda çok zor bir sene oluyor. Yaşanabilecek öğrenme eksikliklerinden dolayı cidden korkuyorum. Test çözerken bir soruyu yanlış yapınca moralim bozuluyor ve kafama çok takıyorum. Sürekli üniversite sınavını düşünüyorum ya bu konu yüzünden kazanamazsam ya bu konudan soru gelirse ve yapamazsam diye. Fen lisesine gidiyorum ve yazılılarım çok iyi geçti. Neredeyse çoğu yüzdü ama zaten konular çok azdı ve çoğu öğretmen de bulunduğumuz durumdan ötürü yardımcı oldu. Ders durumuna gelecek olursak, sayısal seçeceğim ve matematikte orta-zor soruları yapabiliyorum ama bir test kitabı var ki, sorular cidden çok zor geliyor ve konuyu anlamadığımı ve yapamadığını düşünüyorum kitap mı zor ben mi anlamadım hiçbir fikrim yok. Kimyada genel olarak çok sorun yok ama çözdüğüm soru yanlış çıkınca yine stres yapıyorum bunu öğrenemedim işte diyerek kafayı yiyorum, biraz konu eksiğim var. Biyolojide orta zorluktaki soruların çoğunu çözüyorum ama ezber yerlerde zorlanıyorum yine konu eksiklerim var. Fiziği öğretmen anlatınca gayet güzel anlıyorum ama test çözmeye gelince soru bana ben soruya bakıyoruz çoğu zaman ve konuları tam olarak bilmiyorum. Türkçede yine sorular çok zor olmadıkça yapabiliyorum ama konu eksiklerim var. Tarih ve coğrafyada da yine durum benzer konu eksiklerim var. Sizden tavsiye almak istiyorum sizce derslerle ilgili ne yapmalıyım ne gibi önerilerde bulunursunuz, ders çalışmakta zorlanıyorum ama çalışınca çok da eksiğimin olmadığını görüyorum fakat birkaç hafta sonra konuyu unutuyorum ya da unuttuğumu düşünüyorum. Ayrıca kafama çok takıyorum sürekli stres yapıyorum. Öğretmenimle ders programı hazırladık daha doğrusu kendi bildiğini bana yaptırdı ama cidden çok yoğun olduğunu düşünüyorum 9. sınıf için en azından. Günde yaklaşık 8 saatlik bir program ve programa uyamıyorum. Şu an günde 1 saat matematik 1saat Türkçe otuzar dakika da fen ve sosyal bilimlere çalışıyorum tam olmasa da çoğunlukla bu şekilde çalışıyorum. Verebileceğiniz her türlü tavsiyeye açığım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Daha yolun başındasınız, çok kaygılanmanıza gerek yok. Siz düzenli bir şekilde çalışın, kalanı illaki geliyor. Kaygı ve endişe etmekte haklısınız ancak kaygı ve endişe kimseye fayda getirmemiştir. Sadece derslerinize ve sosyal hayatınıza odaklanmalısınız. Ayrıca haftanın 1 günü ders çalışmaktan ziyade genel tekrara ayırabilirsin. Yani, eksik olduğun konuları dinleyip o konular üstüne soru çözümü yapıp yapamadığın soruları o gün çözebilirsin. Çok faydasını göreceksin.

Geri
Yukarı