Sınav psikolojisi hakkındaki yorumum

@onurlu sorular işte benim demek istediğim de bu. Çalışan adam zaten o heyecanı yeniyor, dersine düzenli çalışmayan adam yenemiyor. Bahanesi de sınav heyecanı oluyor.
@leanbeefpatty deneme sınavları bunun için var :) kitaplarda çok boğulmayın diye bu yüzden deniliyor zaten. Deneme sınavları stresi önlemeyi, süre kontrolü yapmayı öğretir ve netlerinizi arttırır. Adam mesela paragraf adına 2 kitap bitirmiş, üçüncüsünü bitirmeye çalışıyor. Üçüncüyü bitirmeye çalışırsan da olmaz zaten. Onun yerine git paragraf denemesi çöz, o kitaptan daha faydalı olur.

Çok çalışmak da heyecan yapıyor. Sınav işi rahat adam işi bence.

Sınav heyecanı olayına falan açıkçası ben çok inanmıyorum. Günlük sürekli düzenli çalışan bir insan sınavda heyecan yapmaz. O adam her gün sürekli aynı işi yaptığı için heyecan zaten yapmaz. Sınav günü geldiğinde de her zamanki yaptığı işi gibi sınavı yapar ve çıkar.

Bir yandan düzenli çalışmayan birisi düşünün. Zaten düzenli olarak çalışmadığı için sınav günü geldiğinde nasıl yaparım ya falan diye bir heyecanlanır, eli ayağı birbirine dolanır. Gerçekten düzenli çalışıp günlük denemesini çözen bir insan gerçek sınavda bence heyecan yapmaz. Kendi adıma konuşmak gerekirse sürekli olarak ÖSYM'nin yapmış olduğu yabancı dil sınavlarını takip eden ve giren birisiyim. Her zaman yapmış olduğum bir iş olduğu için sınava girerken gram bir şey hissetmiyorum mesela.
Öğretmensin. Mesleğini eline almışsın. Sınavda başarılı olup olmaman önemli değil. Bu pozisyonda ben de sıkıntı yaşamazdım😀.

Bende bunu demek istiyorum. Ne kadar deneme vs. ile stres yonetmeye calissakta kisiye kalmis bir şey ki cagimiz da stres hastaligi cok.
Yaşım 23 ingilizce kursları pahalıydı,bende özel tam burs yazıp hazırlığa gidip öğrenirim dedim.okul başladı insanlara soruyorum: ne bölüm okuyorsun kaç lira veriyorsun, millet sadece hazırlığa 40 bin TL veriyor ,bölüm ile beraber 70 bin TL tutuyormuş.İçimden ulan işe bak sınav falan hikaye parayı basan okuyor diyorum.Adam 70 bin TL dedi halk ve ilişkiler bölümüne.

@Abdullah_Kadir ben hiçbir sınavda stres yaptığımı hatırlamıyorum. O sınavlardan biz de geçtik, biz de öğrenci olduk. Kaldı ki öğrencileri sınav için doğru yönlendirmek adına da hâlâ sınavları takip ediyor ve girmeye devam ediyorum. Ama şöyle de bir gerçek var, gerçekten sınava iyi hazırlanan adamın stres yaptığını ben daha görmedim. Size de mantıksız gelmiyor mu bir adam bir işi her gün yapacak. Sonra heyecanlanacak. Bana çok mantıksız geliyor.

@Abdullah_Kadir ben hiçbir sınavda stres yaptığımı hatırlamıyorum. O sınavlardan biz de geçtik, biz de öğrenci olduk. Kaldı ki öğrencileri sınav için doğru yönlendirmek adına da hâlâ sınavları takip ediyor ve girmeye devam ediyorum. Ama şöyle de bir gerçek var, gerçekten sınava iyi hazırlanan adamın stres yaptığını ben daha görmedim. Size de mantıksız gelmiyor mu bir adam bir işi her gün yapacak. Sonra heyecanlanacak. Bana çok mantıksız geliyor.

Vallahi ben okul sınavlarında bile stres yapıyorum. Dersimi de çalışıyorum. Aile baskısı ve tutumu bu konuda belirleyici etken.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gençler kendinizi kandırmayın. Bir işi yaparken heyecanlanmanızın tek sebebi, o işte yeterince iyi olmamanızdır. Bu sadece sınavda değil, iş hayatında da böyle. Yaklaşık 1 senedir çalışıyorum, yeterince iyi olmadığımı bildiğim ve hissettiğim için toplantılardan önce stresten midem ağrıyor. İyi çalışan birinin heyecanı falan olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı