Sınav stresini nasıl atlatabilirim?

Öncelikle stres kavramını anlaman gerekiyor dostum. Stressiz yapamazsın, aşırı stresli durumdayken de yapamazsın. Stres insanda bulunmalı. İnsanın yapması gereken şey bu stresi kontrol etmektir. Hiç stres yapmazsan, kendini olduğundan çok daha başarılı görürsün böylece de refaha kavuşursun, hiç kitap yüzü açmadan günler haftalar geçirirsin. Bu çok yanlış. Aşırı stresli olursan da, istersen her gün 6 saat ders çalış, yine de o başarıyı elde edemezsin. Böyle bir risk de var. Yapman gereken şey şu, her gün bir rutin halinde ders çalışacaksın. Sana Pomodoro tekniğini kullan demiyorum. Kullanabilirsin, deneyebilirsin. Ancak çözümün bu yöntemde olmayabilir. Ben bir çok yöntem denedim. Pomodoro olsun, 40-10 olsun, 45-15 olsun... Bunların hiçbiri bana fayda sağlamadı. Bana uygun olan program 1 saat boyunca aşırı odaklı çalışıp, 10-15 dakika mola verip devam etmek. Bu yüzden insanlardan program tavsiyesi isteme, belirli programları birkaç gün veya 1 hafta dene, verim alıyorsan devam et. Almıyorsan değiştir başka programa geç. Bu şekilde kendini tanıyacaksın ve uygun programı bulacaksın. Stres seviyeni azaltmak için, her gün elinden geldiği kadar çalışıp geceleri kendi kendine "Bugün elimden geleni yaptım, yarın da böyle yapacağım ve bu düzen ile başarıya ulaşacağım." tarzı konuşmalar yapman gerekiyor. Başarılar dilerim. Stresi düşmanın olarak görme, onu belirli bir seviyede tutmaya çalış ve her gün az da olsa çalış. LGS sınavı için verebileceğim bir iki tavsiye varsa bunlardan biri kitap okumak biliyorum kitap okuma tavsiyesi çok klişe gelmeye başladı ama yapacak bir şey yok, gerçekten önemli bir nokta diğeri de paragraf çözmek olacaktır.

Seneye 8. sınıf olacağım ve sınavlarım artacak. Şu anki sınavlarım ise fena değil. 90 sorudan 7-8 yanlışla falan çıkıyorum ama benim lisedeki arkadaşlarımın sınav hakkındaki yorumlarını duydukça kaygılanıyorum. Ailem sınıfımda ilk üçe girmem için beni çok zorluyor, bolca çalışmamı söylüyor. Pek ders çalışmayı seven biri de değilim, boş zamanlarımda kardeşlerime bakıyorum, oyun oynuyorum yani sınav olduğu hafta çalışıyorum. Derslerimi de dinliyorum ama yine de içimde sınavdan kalma kaygısı var. Ve bu kaygı yüzünden bir sınavımda bayağı kötü bir sonuç aldım. Peki bunu nasıl atlatabilirim? Sizin bildiğiniz, uyguladığınız bir çalışma metodu var mı?

8. sınıfta hiç boş zamanın olmayacak Full ders ders ders sonuç 330 alacaksın sonra lissede keşke 50 tane LGS'ye girseydim de buraya gelmeseydim diceksin sonra üniverstede biraz daha rahatlıyacaksın.

Geri
Yukarı