Sınavlardan önce kahve vs. içilmeli mi?

Swaglikeohio

Hectopat
Selamlar. Bildiğiniz gibi çikolata, kahve vs. gibi yiyecek/içeceklerin içinde kafein var. Kafein vücudun uyku hormonlarının salgılanmasını engelleyerek sizi daha "dinç" yapıyor. Sizce sınavlardan önce kahve veya çikolata gibi yiyecek/içecekler tüketilmeli mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Şu zamana kadar bir yararını görmedim ben açıkçası. Sade kahve ve tamamen bitter çikolata abartılmadığı sürece faydalı ama bu uyku açma şeyleri bana biraz gerçek gelmiyor. İçinde yapmak varsa kahvesiz de olur yani.

Kahve + çikolata yerine sınav günü bir/ bir buçuk saat erken kalkıp spor + duş tavsiye ederim. Hem mental olarak stres faktörü kalmıyor hem de vücudun sabah mahmurluğu gidiyor.

Kafein geçici olarak beyni dinç tutar ama etkisi bitince beyin uyuşuklaşır. O yüzden içeceğin zamana dikkat etmen lazım. Sınavdan hemen önce içersen yararı olabilir ama çok önceden içersen uyuşuk bir beyinle sınava girersin. En basit böyle açıklayabilirim. Ek olarak şunu da söylemek istiyorum, yararı olacağını düşünüyorum: Sınavdan önce çok karbonhidrat tüketmemeye çalışın çünkü beynin fonksiyonlarını yerine getirmesi için karbonhidrata gerek duyar hatta en gerekli besindir ama çok tüketince beyin otomatikman rahatlar, mayışırsın yine uyuşuklaşırsın.

Hayır. Çok kahve tüketen birisi olarak ben tercih etmiyorum. Kafein stres yapabilir, enerjinizi gereksiz yükseltebilir. Ben sınavda sakin olmak isterim. Tercih eden olabilir, odaklanmasına yardımcı oluyor mudur bilemem, bence dikkat dağıtıyor bile olabilir. Bunun için ben kullanmıyorum, tavsiye de etmiyorum. Sınavdan önce bir tane muz yemek bence tok kalmak ve yeteri kadar enerjik olmak açısından gayet iyi bir seçenek.

Selamlar. Bildiğiniz gibi çikolata, kahve vs. gibi yiyecek/içeceklerin içinde kafein var. Kafein vücudun uyku hormonlarının salgılanmasını engelleyerek sizi daha "dinç" yapıyor. Sizce sınavlardan önce kahve veya çikolata gibi yiyecek/içecekler tüketilmeli mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

lütfen haha atmayın.

Hocam kahve yapın üstüne kola dökün 7/24 dinçsiniz (!) :D

Kafein vücuda 1 saate yakın bir sürede girer. Kafein vücuda girdiği zaman böbrekler daha hızlı çalışır ve kısa bir süre içinde küçük tuvaletiniz gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı