Sınavların ertelenmesine kim karar veriyor?

Hiç sınav olmasa daha mı iyiydi? Birden fazla sınav yerine tek sınava düşürüldü zaten. Burada okulların kapatılması sınavların kapatılması değil de AVM'lerin, eğlence merkezlerinin kapatılması, sokağa çıkma yasağı varken de okulların açık olmasının gerekliliği konuşulmalıydı. MEB'in bu konudaki kararlarını destekliyorum.

Hiç sınav olmasa daha mı iyiydi? Birden fazla sınav yerine tek sınava düşürüldü zaten. Burada okulların kapatılması sınavların kapatılması değil de AVM'lerin, eğlence merkezlerinin kapatılması, sokağa çıkma yasağı varken de okulların açık olmasının gerekliliği konuşulmalıydı. MEB'in bu konudaki kararlarını destekliyorum.
En başta AVM vs. kapatmayarak hata ettiler zaten fakat sokağa çıkması yasağı olduğu zaman gerçekten sokağa çıkma yasağı olmalı ve okullar dahil her yer kapanmalı diye düşünüyorum. Zira sokağa çıkma yasağı olduğu zamanlar sokaklar acayip dolu. AVM'ler dahil eğlence merkezleri vs. kapanması gerekiyor olsa bile buralara gitmek ya da gitmemek kişinin kendisine bağlı. Kendisini ve etrafında olan kişilerin sağlığını düşünüyorsa gitmez zaten.

Öte yandan ne yazık ki sınava gitmeme gibi bir seçenek yok. Evinden aylardır dışarı çıkmayan insan ne yazık ki sınav için çıkmak zorunda kalıp virüs tehlikesini doruklarına kadar yaşayabiliyor. Ziya Selçuk'un anlattığı ve dediği gibi asla hijyene o kadar önem verilmiyor. Tuvaletler rezalet, okul kapısının önünde bir tane dezenfektan var.

Çocuklar okuldan çıkıyor, çıktıktan sonra asla bir temizlik olmuyor. Mesafe desek hak getir, millet yan yana sınava giriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Önlemlere böylesine dikkat edilmeyecekse bu sınavı yapmasınlar hocam. Hiç sınav olmaması tabii ki çok kötü bir şey. Çocuklar gerçekten çok eksik kalır ve açık söylemek gerekirse derslere ne çalışırlar, ne de girerler.

Fakat bu sınav yapma şartlarını beceremiyorlarsa, yetemiyorlarsa ona göre davranmalılar.

İnsanlar kendilerinin yapması gerekenler onlara dayatılmadıkça uygulamıyor. Bunun cezasını ise öğrenciler çekiyor. Burada suçlu MEB veya bilim kurulu değil. İki maskeyi takarsın, dezenfekte edersin ve sıkıntı yaşamazsın. Covid pozitiflerle aynı ortamda sınava girecek değil kimse. Ki sınav esnasında bulaşma ihtimali emin olun fırında, markette, sokakta buluşma ihtimali neyse o kadardır belki de daha az. Gezmek için insanlar bu riski alırken sınava gelince olması gerekenden fazla tepki gösteriyor. Bu yüzden öyle söyledim.

İki maskeyi takarsın, dezenfekte edersin ve sıkıntı yaşamazsın. Covid pozitiflerle aynı ortamda sınava girecek değil kimse.
Maalesef insanlarımız maske kurallarına uymuyor. Uymadığı için bu hallere düştük zaten. Sınav esnasında maskeyi çıkarıp hapşuran, tıksıranı ne ararsanız var hocam. Öte yandan nedenini bilmediğim bir şekilde bazı okuldan çıkan covid pozitif hastalar söylenmiyor ve öğretmenler sadece kendi arasında konuşuyor.

Bilim kurulu karar verir. Ziya bey uygular... Pek uyguluyor gibi değil ama.

Geri
Yukarı