Sınavsız Geçiş Hakkı

baharnedim

Hectopat
Daha fazla  
Selamunaleyküm öncelikle arkadaşlar. Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunuyum. Şuan ki yılın ilk döneminde mezun oldum. YGS 'ye girdim baraj yapamadım. Geçiş hakkım bulunmakta. Yaşadığım yani lisesinden mezun olduğum şehirde geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Diploma puanım 63.10. Yaşadığım şehirde geçiş yapabiliceğim 2 bölüm var. Pazarlama ve Bilgisayar Programcılığı. 2 bölümün de 1. ve 2. öğretimlerini yazıcam. Sizce yerleşme olasılığım nedir? Geçiş ile de yerleşemeyen öğrenciler olduğunu duydum. Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?

Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunuyum. Arkadaşlarım da bu seviyelerde notları. Umarım yerleşirim. Yerleşemeyenler olmuş diye duydum. İçim rahat değil. Tercih gününe kadar doğru dürüst uyku yok :D

Bu konuda tecrübem yok ama bende mesleki acık lise ve normal lise arasında kalmıştım mesleki acık lisede ögrün egitimdeki gibi geciş hakkı verildigini bilmiyordum . size bikac sorum olacak sence mesleki acık lise yimi yoksa düz liseyimi okumalıyım ve kaç kredide mezun oldunuz.

Sana bu durumu şöyle özetliyeyim. Şimdi gitmek istediğin bölümün kontenjanı atıyorum 100 kişi olsun. İlk olarak Ygs puanına göre değerlendirme yapıyolar. İşte düz lise mezunu olabilir veya anadolu lisesi mezunu olabilir hiç fark etmez. O bölümü tercih edipte puanı yeterli olanları öncelikli alıyorlar. Daha sonra arta kalan kontenjanları ise normal meslek lisesi mezunlarından yatay geçiş yapmak isteyenleri alıyorlar. Sırasıyla bu tercihleri aldıktan sonra eğer hala kontenjanda açık varsa mesleki açık mezunlarından kayıt almaya başlıyolar.

Ama sana özellikle şunu söyleyeyim kendi şehrindeki üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyosun ama şehrindeki meslek lisesi durumu senin yatay geçiş yapmanı fazlasıyla etkiler. Mesela kontenjan 100 olarak sallamıştık. Endüstri, Ticaret meslek vb. gibi toplam 5 tane meslek lisesi olsa her liseden 20 kişi yatay geçiş yapmak isterse kontenjan hemen dolar. Daha Ygs puanıyla tercih yapanları saymıyorum bile. Mesleki Açık Lisesine sıra bile gelmeyebilir. Bu durumu araştırmalısın bence belkide senin duyduğun kişilerde bu yüzden yerleşememiş olabilirler. Şehrin lise durumu çok önemlidir.

Ha bide şöyle bir durum daha var. Özelliklede 2 yıllık yatay geçiş yapanların kontenjanlarını bayağı bir kısıtlayan bir durum. Mesela adam üniversite bitirmiş işinde gücünde 35-40 yaşlarında işte bir devlet dairesine girmiş çalışıyor diyelim. Adam çalıştığı yerde terfi alabilmek için Ygs sınavına tekrar girip 2 yıllıkları tercih ediyorlar. Puanla tercih öncelikli olarak alındığı için adam direk puanı yeterliyse kazanıyor ve kayıt yaptırıyor. Bu şekilde master yapmak için gelenler yatay geçiş yapan kısmın kontenjan alanını bayağı bir kısıtlıyor. Adam bir geliyor iki geliyor üçüncü günden sonra 2 ayda 3 ayda bir sefer gelir böyle kafasına estikçe. Daha sonra sınavlara girmiyor büte kalıyor. Sonra ders çalışması zoruna gidince nasıl olsa bir işim gücüm var deyip okulu bırakıyor. Böyle çok var. Ve boş yere kontenjan işgal edip bir çok kişinin o bölüme yerleşememesine sebeb oluyor.

Sanırım sen yanlış biliyorsun biraz. Sınavsız geçişte öncelik var. YGS ' den puan ne alırsa alsın, sınavsız geçiş yapan öğrencinin önceliği var. Yaşadığım şehirde 1 tane Endüstri Meslek Lisesi var.

Bu konuda tecrübem yok ama bende mesleki acık lise ve normal lise arasında kalmıştım mesleki acık lisede ögrün egitimdeki gibi geciş hakkı verildigini bilmiyordum . size bikac sorum olacak sence mesleki acık lise yimi yoksa düz liseyimi okumalıyım ve kaç kredide mezun oldunuz.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi'ni bitirmek için en az 3 yıla ihtiyacınız var. 3 yıl yüzyüze eğitim görüceksiniz. 116 kültür derslerinden geri kalanınıda okul derslerinin verdiği kredi ile tamamlayacaksınız. Devamsızlık yapmadığınız sürece yüzyüze eğitimlerde başarılı olursunuz diye düşünüyorum. Açık Öğretim Lisesinde ise kültür derslerinden 192 kredi almak zorundasınız. Tabi başka mezuniyet şartlarıda var her iki lisede de. Ortak Dil Anlatım derslerinden başarılı olmak gibi. Kendi görüşüm olarak; Kesinlikle Mesleki Açık Öğretim Lisesini öneririm.

Sanırım sen yanlış biliyorsun biraz. Sınavsız geçişte öncelik var. YGS ' den puan ne alırsa alsın, sınavsız geçiş yapan öğrencinin önceliği var. Yaşadığım şehirde 1 tane Endüstri Meslek Lisesi var.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi'ni bitirmek için en az 3 yıla ihtiyacınız var. 3 yıl yüzyüze eğitim görüceksiniz. 116 kültür derslerinden geri kalanınıda okul derslerinin verdiği kredi ile tamamlayacaksınız. Devamsızlık yapmadığınız sürece yüzyüze eğitimlerde başarılı olursunuz diye düşünüyorum. Açık Öğretim Lisesinde ise kültür derslerinden 192 kredi almak zorundasınız. Tabi başka mezuniyet şartlarıda var her iki lisede de. Ortak Dil Anlatım derslerinden başarılı olmak gibi. Kendi görüşüm olarak; Kesinlikle Mesleki Açık Öğretim Lisesini öneririm.
3 yıl 1 dönemde bitirdim. Bitirdiğimde 251 kredim vardı. Mezuniyet kredim 230. Aslında 1 dönem fazladan da uzamazdı. Okula yazıldığım ilk yıl sınavları önemsememiştim sistemi pek bilmediğim için.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı