Sinemada çanta kontrolü yasal mı?

kerem73

Hectopat
Bugün sinemaya gittim. Bulunduğum konumdaki sadece AVM'de o sinema var. Neyse arkadaşlarımla gitmiştik. (Dr. Strange). Minicik mısıra 15-25 TL vermemek için başta AVM'de bulunan markete uğradık. Doldurduk her şeyi ödedik sinemaya girerken biletimizi istediler. Verdik ve ardından çanta kontrolü yapmak istediler. Cumartesi günü okul çıkışı olduğu için hepimizde çanta vardı sanırım ilgilerini çekti. Bunun yasal olmadığını nazikçe açıklamaya çalıştık. Dalga geçermiş gibi hala burası sinema yiyecek getiremezsiniz falan yaptılar. Film zamanı geldiğinden dolayı gösterdik. Arkadaşlarım onları kamufle etmişler iyi ki, görmediler ve filmi izledik.

Benim size sormak istediğim sinemada çanta kontrolü yasal mıdır? Nasıl savunabiliriz? Bu arada AVM'ye girerken çantaya dedektör gibi bir şey tutuyorlar yani zararlı bir şey getirme ihtimalim zaten yok.

Ancak içeri almak zorunda da değil. Kanunsuz olduğunu sanmıyorum. Elinizden alıp zorla aramıyorlar, sizi çaresiz bırakmıyorlar. Kapıda bekliyorlar ve eğer içeri girmek istiyorsanız yiyecek getirmediğinizi kanıtlamanız gerek denmesi bana saçma gelmiyor. Bak sonra sen adamın parasına göz dikiyorsun ve adamın sattığı ürünü dışardan içeri sokuyorsun.

Ancak içeri almak zorunda da değil. Kanunsuz olduğunu sanmıyorum. Elinizden alıp zorla aramıyorlar, sizi çaresiz bırakmıyorlar. Kapıda bekliyorlar ve eğer içeri girmek istiyorsanız yiyecek getirmediğinizi kanıtlamanız gerek denmesi bana saçma gelmiyor. Bak sonra sen adamın parasına göz dikiyorsun ve adamın sattığı ürünü dışardan içeri sokuyorsun.
Sırf bunun için normal fiyatlardan 3 kat fazla satması bence uygun değil. Bu 1-2 liralık bir fark değil ki.

Sırf bunun için normal fiyatlardan 3 kat fazla satması bence uygun değil. Bu 1-2 liralık bir fark değil ki.
Buna karar verebilecek kişi sen değilsin ama o adam. Yanlış bilmiyorsam sinemaların tüm gelirlerinin yarısından fazlası büfeden satılan ıvır zıvırlar. Uygun olmadığını düşünüyorsan kendin aç bir sinema, daha ucuz sat hepimiz sana gelelim.

@kkank Çok saçma bir görüş bence. Ülkeye laf etmeyelim o zaman biz karar vermiyoruz başkanımız karar veriyor ne yaptığına. Görüş sadece bu. Benim çantama el koydular geçen sefer? İçinde bir şey olmamasına rağmen. Çıkışta tekrar aldım. Fiyatları beğenmedim diye sinema mı açayım? Saçmaladınız. Ülkenin durumunu da beğenmiyorum ya Cumhurbaşkanı mı olayım?

Üzgünüm bu bir görüş değil, bu sistem. Kafana göre "hayır bu çok pahalı bence o yüzden bu fiyata satacaksın ya da bana karışmayacaksın" demek daha mı mantıklı? Ayrıca bu şartlar altında söylediğiniz olay çantaya el koymak değil içeri almamak oluyor. Senden zorla alınmadı o çanta, kendi isteğinizle verdiniz. Yani fiyatları beğenmediğiniz için sinema açın önerisi tabii ki çok mantıklı değil ama asıl önermem gereken şey daha da hoşunuza gitmeyecek: Beğenmiyorsanız gitmeyeceksiniz bu kadar basit. Onca perde, onca koltuk, çalışanlar, aydınlatmalar, ısıtma, kocaman alanların kiraları... Bu kadar şeyi elinden geldiği en üst seviyede ayarlamaya çalışan insanlar var orada. Sonra biri kalkıp diyecek ki "banane bence çok pahalı o yüzden sana para kazandırmayacağım, kurallarınızı da dinlemeyeceğim ama içeri girip keyfime bakacağım". Kusura bakmayın anlamakta zorlanıyorum saçma olmayan bu mu?

Aramaları yasal değil böyle bir durumda biraz çirkef olup napıyosunuz kimsinizde arıyosunız diyip üstlerine giderseniz birşey demeden almak zorun kalırlar genelde .

Bizim burada da öyle. Dışarıdan yiyecek sokmamak için aramaları normal. Herkes bir şey getirmedim desede çantalar, cepler dolu bunu onlarda iyi biliyor.

Geri
Yukarı