Sinerji Koios R5 5600 nasıl?

Eurus01

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Allah izin verirse önümüzde ki 1 ila 2 gün içerisinde bu bilgisayarı almaya karar verdim. Haftalardır belki de aylardır araştırıyorum elimden geldiğince bilgi edindim ve bol bol kişiye danışıp konuştum. Soruma gelirsek sizce bu bilgisayar da değişmem gereken bir parça ya da özellik var mı? Sistem de coktan secmelerde oldugu icin bu bilgiyi şöyle bırakıyorum.

NOT: RAM olarak Corsair Vengeance Pro RGB seçtim. Kasa olarak MB511, hard disk olarak ise WD Blue 1TB seçtim.

Fikirleriniz benim için önemli bütçem 22'yi aşmaz.

Son düzenleme:
RTX 3070 Ti'lı sistem topladım ben 22.550 TL'ye.

Hocam sistemi hazır almak istiyorum herhangi bir sıkıntı çıktığında mahalle tamircisine güvenemem sistem 20.000 liralık sonuçta.

Eklemeler yapsanız bile ederinden pahalıya geliyor. OEM olarak Intel tabanlı bir sistem toplanabilir. Hatta 22.000 TL'lik bütçeye RTX3070 Ti sıkıştırılır.

Intel Core i5-12400F
ASUS PRIME H610M-A D4
Team T-Force Vulcan TUF 16GB (2x8GB) 3200 Mhz
GALAX GeForce RTX3070 Ti
Kioxia Exceria 500GB
Aerocool Aero White 650W 80+
Aerocool Graphite

Toplam: 21.906, 41 TL.

İşlemci tarafında AMD'yi seçtim Valorant, CS:GO tarzı oyunlarda oynayacağım için ileri zamanlarda önbelleği daha yüksek olduğundan dolayı FPS kaybının az olacağını düşünüyorum.

PSU hariç F/P olarak gayet güzel sistem ancak özelleştirme yaparsanız fiyat avantajı kalmıyor.

Performax ürün kullanmanızı tavsiye etmiyorum onun haricinde sistem fena değil.

Aşağıya not geçmiştim hocam Performax kullanmam zaten Cooler Master'ın kasasını ve PSU sunu kullanacağım.

İşlemci tarafında AMD'yi seçtim Valorant, CS:GO tarzı oyunlarda oynayacağım için ileri zamanlarda önbelleği daha yüksek olduğundan dolayı FPS kaybının az olacağını düşünüyorum.
Anakartınız kötü, ekran kartınız daha düşük. Her şey işlemciye bakmaz. Bir tarafta RTX 3070 Ti var. Diğer tarafta RTX 3060 Ti var. Para sizindir ama genel ortalamayı baz aldığımızda 9-10 FPS daha fazla görmek için dengeli bir sistemden vazgeçmek sizin tercihinizdir. İyi kullanımlar dilerim.

Anakartınız kötü, ekran kartınız daha düşük. Her şey işlemciye bakmaz. Bir tarafta RTX 3070 Ti var. Diğer tarafta RTX 3060 Ti var. Para sizindir ama genel ortalamayı baz aldığımızda 9-10 FPS daha fazla görmek için dengeli bir sistemden vazgeçmek sizin tercihinizdir. İyi kullanımlar dilerim.

1655307426807.png

Hocam 3070 Ti'lı sistemler Sinerji sitesinde 29 bin liradan başlıyor benim için 3060 Ti yeterli, anakart konusuna gelirsek yukarıda görsel paylaştım. Sitedeki özelleştirmede 3 adet anakart var 1. olan B450M-A Pro Max 2. olan MSI B550M Pro 3. olan MSI B550M Pro-VDH en pahalısı sitede 3. olan yukarıdaki görselde en düşük fiyatlı ile en yüksek fiyatlıyı karşılaştırdım herhangi bir performans kaybı yok.

Eki Görüntüle 1420815

Hocam 3070 Ti'lı sistemler Sinerji sitesinde 29 bin liradan başlıyor benim için 3060 Ti yeterli, anakart konusuna gelirsek yukarıda görsel paylaştım. Sitedeki özelleştirmede 3 adet anakart var 1. olan B450M-A Pro Max 2. olan MSI B550M Pro 3. olan MSI B550M Pro-VDH en pahalısı sitede 3. olan yukarıdaki görselde en düşük fiyatlı ile en yüksek fiyatlıyı karşılaştırdım herhangi bir performans kaybı yok.
Konu performans kaybı değil. Sistem dediğimiz şey bir bütündür. Hazır sistemlerde en bilinen durumlardan birisi seviye olarak en düşük anakartlar üzerinden dizilmeleridir. Seçtiğiniz B450 anakartın mosfet soğutması bile bulunmuyor. Agresif değerlere çıktığınızda ve uzun kullanım durumunda nasıl bir senaryo oluşacağını görebiliyor musunuz? "Temelde AM4 anakart işte, çalıştırır" deyince sistem bütünlüğü sağlanmış olmuyor.

Ben size paranızla daha iyi bir ekran kartı, daha güncel bir işlemci ve iyi bir anakart alabileceğinizden bahsediyorum. Sizin işinize RTX 3060 Ti yarıyordur. Tamam. Ama 22.000 TL içerisine RTX 3070 Ti konuyor ve yanına da i5-12400F gibi F/P bir işlemci yerleştirilebiliyor. Önceki mesajımda yani sabaha karşı bunu paylaştım zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Konu performans kaybı değil. Sistem dediğimiz şey bir bütündür. Hazır sistemlerde en bilinen durumlardan birisi seviye olarak en düşük anakartlar üzerinden dizilmeleridir. Seçtiğiniz B450 anakartın MOSFET soğutması bile bulunmuyor. Agresif değerlere çıktığınızda ve uzun kullanım durumunda nasıl bir senaryo oluşacağını görebiliyor musunuz? "temelde AM4 anakart işte, çalıştırır" deyince sistem bütünlüğü sağlanmış olmuyor.

Ben size paranızla daha iyi bir ekran kartı, daha güncel bir işlemci ve iyi bir anakart alabileceğinizden bahsediyorum. Sizin işinize RTX 3060 Ti yarıyordur. Tamam. Ama 22.000 TL içerisine RTX 3070 Ti konuyor ve yanına da i5-12400F gibi F/P bir işlemci yerleştirilebiliyor. Önceki mesajımda yani sabaha karşı bunu paylaştım zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben sizin ilk mesajınızda belirttiğiniz sistemi gördüm ve onun hakkında kendi fikrimi beyan ettim. Şimdiki mesajınız da yaptığınız gibi üşengeçlik yapıp mesajımda ne yazdığını dikkate almassaniz boş yere konuşmuş olursunuz. Siz üşengeclik yapmayasanız diye soyluyorum ben 20 bin civarı sistem alıyorum ve herhangi bir arıza da mahalle tamircisine emanet etmemi mi bekliyorsunuz? Ben bu yuzden sizin topladığınız sisteme karşı geldim. Bilindik bir siteden hazir sistem aldim ki sıkıntı çıkınca parça değişimi vb. yapabileyim. Anakart konusuna gelirsek o konuda size katılıyorum B450M chipseti sistemime düşük kalabilir bunu düşündüm ama seçeneklerde 3 adet anakart bulunuyordu ve en ucuz olan bir üst segment anakartla arasında 1600 TL fark bulunuyordu ben bu kadar para vereceğime B450M anakartın ömrü bitmeye yakın B550 alir sistemimi yuseltmeyi düşündüm. Zaten anakartin sıcaklığından bahsetmişsiniz bu konuya da değinmek istiyorum, anakartta en çok ısınan yerler VRAM ve yonga setidir bunlara sogutucu illaki gerekmemektedir. Anakart sicaklikları bu sistem de en fazla bakin en fazla diyorum 45'i görür belki o da olmaz.

(Tartişma icin teşekkür ederim herkesin fikri farklidir senin ile benimkinin olduğu gibi islemci tarafinda eskiden Intel kullandim ve memnun degildim her şeyimiz ayni islemcimiz farkli olan kuzenimin bilgisayarı ile aynı ay icinde aldik bilgisayarlari ve benim bilgisayarimin anakarti ve islemcisi yandı.)

Yeni konular

Geri
Yukarı