Single Channel vs. Dual Channel

KRALCAN

Megapat
Makaleler
6
Yer
İzmir-Bayraklı
Daha fazla  
Oyunla alakalı olduğu için buraya açmakta uygun gördüm, BF V yükleyeceğim fakat tek kanal 16 GB RAM sahibiyim. FPS farkı hangi videodaki gibi olur bilemedim. Birisinde 50-70 FPS fark gözüküyor diğer videoda ise 10-15. Cidden 50-70 FPS fark olacak ise hiç yüklemeyeceğim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her ikisi de gerçek. Çünkü bir testte 1060 kullanılırken, diğerinde 1080 Ti kullanılıyor. 1080 Ti çok daha güçlü bir ekran kartı olduğu için tek kanal 8GB RAM ile kullanıldığından bu kadar büyük FPS kaybına yok açabiliyor. Yani kart ne kadar güçlüyse tek kanal 8GB RAM ile FPS farkı o kadar fazla olur.

Yani ben RTX 2060 laptop ile 50-70 FPS kaybı yaşayacağım doğru mu?

O kadar fark asla olmaz. Tahminim 5/15 FPS farkı olur. Sisteminiz tek kanal 16 GB RAM ise 8x2'den aşağı yukarı 5-7 FPS farkı olur. Bu tek kanaldaki fark 8 GB RAM ile kullanıldığında büyük bir fark çıkıyor çünkü 8 GB RAM BF5 için yetersiz. Onu da belirtmiş olayım.

Bunu şu şekilde genelleyebiliriz. Tek kanal RAM ile çift kanal RAM'li bir sisteme göre %15 daha az performans alırsın. GTX1060'lı sistemin eşik FPS noktası GTX1080Ti sistem kadar yüksek olmadığı için FPS farkı o kadar çok olmamış.

Elindeki RTX2060 bilgisayar ile de bu şekilde yüksek FPS kaybı yaşaman muhtemel.

O kadar büyük kayıp olmaz. Çift kanal yapsanız da 180 FPS alamazsınız. Mobile RTX 2060, Masaüstündeki GTX 1660 performansı veriyor. Tahmini ilk videodaki FPS değerlerinden 20 FPS civarı daha fazla alırsınız.
Hmmm o kadar düşük mü ya? Ben en azından GTX 1660S performansı bekliyordum. :)
Bunu şu şekilde genelleyebiliriz. Tek kanal RAM ile çift kanal RAM'li bir sisteme göre %15 daha az performans alırsın. GTX1060'lı sistemin eşik FPS noktası GTX1080Ti sistem kadar yüksek olmadığı için FPS farkı o kadar çok olmamış.

Elindeki RTX2060 bilgisayar ile de bu şekilde yüksek FPS kaybı yaşaman muhtemel.
Yukarıda ki moderatör arkadaşımız da tam tersine o kadar fark olmayacaktır demiş. İkilemde kaldım... :)

Yukarıdaki moderatör arkadaşımız da tam tersine o kadar fark olmayacaktır demiş. İkilemde kaldım... :)
Sisteminin dizüstü olduğuna dikkat etmemişim. Dediklerim RTX2060'in masaüstü sürümü için geçerli. Masaüstü sürüm için çift kanal ile tek kanal arasında 100 FPS aldığın bir oyun için 15 - 20 FPS fark olacaktır ama dizüstü için aynı koşullar geçerli olur mu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı