Çözüldü Sınıf geçme ve kalma nasıl oluyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AzPişmişKöfte

Hectopat
Makaleler
2
Kardeşim bu sene daha yeni 9.sınıf oldu.
İlk dönem not ortalaması 52 imiş, geçmesi için ikinci dönem kaç getirmesi gerekiyor?
Okulda hocalarına sormuş fakat hepsi farklı farklı şeyler demiş cevap alamamış.
Benim bildiğim ilk dönemle ikinci dönem toplanıp 2'ye bölünür 50 ise geçer bu bilgi doğru mu?
Teşekkürler.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@Vavien.

Çözüm
Selamlar,
Okuldaki hocalar farklı farklı şey dediği için muhtemelen kafası karışmıştır. Ben yönetmeliği baz alarak konuşacağım, aklınızda bir soru işareti falan da kalmamış olur.

Öncelikle sınıf geçme şartı yıl sonuna göre 50 ortalamadır. İki dönemin ortalaması toplanır ve ikiye bölünür. 50 ve üzeri ediyorsa sorun yok. Yıl sonuna göre ortalaması 50 ve üzeri düşüyorsa da zayıf sayısının bir önemi yok. Bazı haber siteleri yok şu kadar zayıfın olursa kalırsın falan diye haber yapıyor da o haberlerin bir gerçekliği yok. Ortalaması 50 altında olanlar için zayıf sayısı önemli. Devam zorunluluğunu da sağlaması gerekiyor tabii ki özürsüz 10 gün, toplam 30 gün hakkınız bulunuyor. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalır, izinli devamsızlık için toplam devamsızlık süresi aşılmadığı sürece de bir sınır yok. Bazı yerlerde izinli 20 gün hak var deniyor da o bilgi yanlış.

Bir de Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj dersler var, Anadolu liselerinde tek sorumlu ders Türk Dili ve Edebiyatıdır. Meslek ve imam hatip liselerinde de bazı bölüm dersleri zorunlu olabiliyor. Onu okul öğretmenine sorarak net bir bilgi alınabilir, hangi bölümlerde hangi dersin sorumlu olduğunu açıkçası bilmiyorum. Bir dersten başarılı sayılma şartı da yıl sonuna göre ilgili dersten 50 ortalamadır. Not ortalaması gibi iki not toplanır ve ikiye bölünür. Ders için istisnai bir durum var, o da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ikinci dönem ortalaması 70 ve üzerinde olursa doğrudan başarılı sayılıyor o dersten.

Hadi diyelim dersten sorumlu kaldı, olacak şey de şu oluyor ki sınıfı geçer ancak takip eden eğitim öğretim senesinde sorumluluk sınavına girer ve öğrenciden bir sefer 50 puan alması beklenir. Mezuniyetine kadar hak tanınır eğer alamazsa öğrenci liseden mezun olamıyor maalesef, diplomasını alamıyor. Benim aklıma gelenler bunlar, konuyla alakalı aklınıza takılan bir soru varsa sorabilirsiniz. Dönüşünüzü bekliyor olacağım.
Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58
- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.
Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
Devam-devamsızlık ve ilişik kesme
MADDE 36
- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26'ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.
(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez

(4) (Değişik:RG-2/9/2020-31232) Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavından en az 50 puan alınması hâlinde kalkar.
Rica ederim :) Eğitimle alakalı aklınıza takılan bir soru olursa konu açarak beni etiketlemeniz yeterlidir, hemen halledelim. Bazen bildirim aşırı birikebiliyor, geç dönebiliyorum ama kesin dönüş sağlıyorum.
Hocam ben sizin mesajı tam çözüldü olarak işaret atıcaktım ki mesajınız kendi kendine çözüldü almış.
Konu sahibi sorun çözüldü gibisinden mesaj atınca otomatik çözüldü geliyor mesaja?
Ben bu mesajı cumartesi yazmıştım fakat mesajım kendi kendine silinmiş.
Yönetim ne yapıyor anlamıyorum.

Kardeşim bu sene daha yeni 9.sınıf oldu.
İlk dönem not ortalaması 52 imiş, geçmesi için ikinci dönem kaç getirmesi gerekiyor?
Okulda hocalarına sormuş fakat hepsi farklı farklı şeyler demiş cevap alamamış.
Benim bildiğim ilk dönemle ikinci dönem toplanıp 2'ye bölünür 50 ise geçer bu bilgi doğru mu?
Teşekkürler.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@Vavien.
48 getirmesi gerekiyor.

Selamlar,
Okuldaki hocalar farklı farklı şey dediği için muhtemelen kafası karışmıştır. Ben yönetmeliği baz alarak konuşacağım, aklınızda bir soru işareti falan da kalmamış olur.

Öncelikle sınıf geçme şartı yıl sonuna göre 50 ortalamadır. İki dönemin ortalaması toplanır ve ikiye bölünür. 50 ve üzeri ediyorsa sorun yok. Yıl sonuna göre ortalaması 50 ve üzeri düşüyorsa da zayıf sayısının bir önemi yok. Bazı haber siteleri yok şu kadar zayıfın olursa kalırsın falan diye haber yapıyor da o haberlerin bir gerçekliği yok. Ortalaması 50 altında olanlar için zayıf sayısı önemli. Devam zorunluluğunu da sağlaması gerekiyor tabii ki özürsüz 10 gün, toplam 30 gün hakkınız bulunuyor. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalır, izinli devamsızlık için toplam devamsızlık süresi aşılmadığı sürece de bir sınır yok. Bazı yerlerde izinli 20 gün hak var deniyor da o bilgi yanlış.

Bir de Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj dersler var, Anadolu liselerinde tek sorumlu ders Türk Dili ve Edebiyatıdır. Meslek ve imam hatip liselerinde de bazı bölüm dersleri zorunlu olabiliyor. Onu okul öğretmenine sorarak net bir bilgi alınabilir, hangi bölümlerde hangi dersin sorumlu olduğunu açıkçası bilmiyorum. Bir dersten başarılı sayılma şartı da yıl sonuna göre ilgili dersten 50 ortalamadır. Not ortalaması gibi iki not toplanır ve ikiye bölünür. Ders için istisnai bir durum var, o da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ikinci dönem ortalaması 70 ve üzerinde olursa doğrudan başarılı sayılıyor o dersten.

Hadi diyelim dersten sorumlu kaldı, olacak şey de şu oluyor ki sınıfı geçer ancak takip eden eğitim öğretim senesinde sorumluluk sınavına girer ve öğrenciden bir sefer 50 puan alması beklenir. Mezuniyetine kadar hak tanınır eğer alamazsa öğrenci liseden mezun olamıyor maalesef, diplomasını alamıyor. Benim aklıma gelenler bunlar, konuyla alakalı aklınıza takılan bir soru varsa sorabilirsiniz. Dönüşünüzü bekliyor olacağım.

PuanDerece
85,00 - 100Pekiyi
70,00 - 84,99İyi
60,00 - 69,99Orta
50,00 - 59,99Geçer
0 - 49,99Geçmez
Hocam bu yeni kalma geçme sisteminde sanırım 4 dersten kalınca direk kalınıyormuş fakat bu sistem sanırım bu sene ilk 9'lara sonra diğer sınıflara kademe kademe uygulanacakmış. Benim kardeşim 10. sınıf oldu hala sizin dediğiniz eski sistemden devam mı ediyor yoksa yeni sisteme mi tabii? Bir de eski sistemde 6 dersten kalınca direkt kalınıyor diye okudum bazı haber sitelerinde, doğruluğu var mı bunun?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@DNA
@Blackrawen

Hocam bu yeni kalma geçme sisteminde sanırım 4 dersten kalınca direk kalınıyormuş fakat bu sistem sanırım bu sene ilk 9'lara sonra diğer sınıflara kademe kademe uygulanacakmış. Benim kardeşim 10. sınıf oldu hala sizin dediğiniz eski sistemden devam mı ediyor yoksa yeni sisteme mi tabii? Bir de eski sistemde 6 dersten kalınca direkt kalınıyor diye okudum bazı haber sitelerinde, doğruluğu var mı bunun?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@DNA
@Blackrawen

Evet, ilk 9'lara uygulanıyor. 10 ve üstü eskisinden devam.

Hocam bu yeni kalma geçme sisteminde sanırım 4 dersten kalınca direk kalınıyormuş fakat bu sistem sanırım bu sene ilk 9lara sonra diğer sınıflara kademe kademe uygulanacakmış. Benim kardeşim 10.sınıf oldu hala sizin dediğiniz eski sistemden devam mı ediyor yoksa yeni sisteme mi tabii? Birde eski sistemde 6 dersten kalınca direk kalınıyor diye okudum bazı haber sitelerinde doğruluğu var mı bunun?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@DNA
@Blackrawen
Eski sistemden devam ediyor yani genel ortalaması 50'nin üzerinde olduğu sürece derslerden sorumluluğa kalmıyor(Edebiyat hariç). Bunun dışında tek senede 3 dersten fazla dersten kalırsa direkt sınıfta kalır.

Hocam @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE eski sistemde kaç dersten kaldığı önemli değil ortalamayı 50 ve üstünde tutarsa her türlü geçer yazmıştı. Sizin yazdığınız eski sistem için mi geçerli?
Hayır iki cümlemi birlikte okuyun. Üç ihtimal var.
1-) Ortalamanız ellinin üzerinde ise kaç dersten kaldığınız önemli değil sınıfı geçersiniz.
2-) Ortalaman ellinin altındaysa ve tek senede 4 dersten kaldıysan sınıfta kalırsın.
3-)Bir senede 3 dersten kalırsan o 3 dersin sorumluluk sınavlarına girmen gerekir. Diyelim ki 10. sınıfta 3 dersten kaldınız 11. sınıfta da hiçbirisini veremedi üstüne 3 dersten kaldı eğer 12. sınıfta o 6 dersi veremeyip bir dersten daha kalırsa o zaman sınıfta kalır.

Zaten 1. maddeyi karşılamamak çok zor bir şey ortalamayı 50 üstünde tutması sınıfı geçmesi için yeter. Bu eski sistem için.

3-)Bir senede 3 dersten kalırsan o 3 dersin sorumluluk sınavlarına girmen gerekir. Diyelim ki 10. sınıfta 3 dersten kaldınız 11. sınıfta da hiçbirisini veremedi üstüne 3 dersten kaldı eğer 12. sınıfta o 6 dersi veremeyip bir dersten daha kalırsa o zaman sınıfta kalır.
Hocam bu sorumluluk sınav muhabbeti sadece edebiyat gibi baraj dersler için değil mi? Yani benim bildiğim matematik felsefe gibi derslerin sorumluluğu olmadığı.

Hocam bu sorumluluk sınav muhabbeti sadece edebiyat gibi baraj dersler için değil mi?
Hayır değil. Genel ortalaman 50'nin üzerinde olsa bile Edebiyattan kalırsan Edebiyat sorumluluğuna girmen gerekir ama diğer hiçbir dersin sorumluluğuna girmene gerek kalmaz ama eğer genel ortalaman 50'nin altındaysa kaldığın derslerin hiçbirisinden geçmiş sayılmadığın için hepsinin sorumluluğuna girmen gerekir.

Hayır değil. Genel ortalaman 50'nin üzerinde olsa bile Edebiyattan kalırsan Edebiyat sorumluluğuna girmen gerekir ama diğer hiçbir dersin sorumluluğuna girmene gerek kalmaz ama eğer genel ortalaman 50'nin altındaysa kaldığın derslerin hiçbirisinden geçmiş sayılmadığın için hepsinin sorumluluğuna girmen gerekir.
Anladım, yani şu bir önceki mesajınızda yazdığınız 3.madde ortalama 50 altında olursa geçerli olacak şeyler.

Yeni konular

Geri
Yukarı