Sipariş olmamasına rağmen teslimat yolda diye SMS geldi

Tuncay Kantarcı

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
FBI ajanı
Dün gece saat 2'de telefonuma böyle bir mesaj gelmiş ürününüz yola çıkmıştır diye ancak herhangi bir sipariş etmedim. Linke'de tıklamadım. Tıklayıp baksam mı? Yanlışlık olabilir mi?

52C1A13F-445C-4B43-8ABA-692AC24B93B4.jpeg

Şu linklerle başınıza ne geldi de bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum. Trendyol Express'e yönlendiriyor. Yeterince gerçek duran bir site. Sitedeki bazı linkler ana siteye yönlendirdiğine göre gerçektir herhalde.

bit.ly linklerinin sonuna + koyarak nereye yönlendirdiğine bakabilirsiniz. Gerçi burada başka bir link kısaltma servisi var.

Şu linklerle başınıza ne geldi de bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum. Trendyol Express'e yönlendiriyor. Yeterince gerçek duran bir site. Sitedeki bazı linkler ana siteye yönlendirdiğine göre gerçektir herhalde.

bit.ly linklerinin sonuna + koyarak nereye yönlendirdiğine bakabilirsiniz. Gerçi burada başka bir link kısaltma servisi var.
Hiçbir kargo firması başka bir isimle kargo bilgileri ve linki paylaşmıyor. Ben daha bu yaşıma kadar kargo firmaları haricinde bu tarz bilgilendirme mesajıyla da karşılaşmadım.

Ne olursa olsun bu tarz mesajlara itibar edilmemeli.

Hiçbir kargo firması başka bir isimle kargo bilgileri ve linki paylaşmıyor.
Doğru. Aynı şekilde kargo numarası tonla kişinin önünden geçiyor diye sorgulama sayfasında önemli bilgileri gizli tutuyorlar. Ülkemizin güzel yasaları sağ olsun önüne gelen herhangi birisi herhangi bir adla istediği mesajı atabiliyor. Site sorgulamak için kargo numarası dışında bilgi istese şüphelenirdim ama hala bir sorun yok bence. Numarayı girse muhtemelen kendi adresi bile çıkmayacak.

Bana her hafta eczaneden ilacın hazır diye mesaj geliyor. Daha böbreklerimi alamadılar. Birazcık düşünebiliyorsanız sizinkilere de bir şey olmaz.

Doğru. Aynı şekilde kargo numarası tonla kişinin önünden geçiyor diye sorgulama sayfasında önemli bilgileri gizli tutuyorlar. Ülkemizin güzel yasaları sağ olsun önüne gelen herhangi birisi herhangi bir adla istediği mesajı atabiliyor. Site sorgulamak için kargo numarası dışında bilgi istese şüphelenirdim ama hala bir sorun yok bence. Numarayı girse muhtemelen kendi adresi bile çıkmayacak.

Bana her hafta eczaneden ilacın hazır diye mesaj geliyor. Daha böbreklerimi alamadılar. Birazcık düşünebiliyorsanız sizinkilere de bir şey olmaz.
Burada aslında sadece konuyu takip edene değil, dışarıdan bu konuyu okuyan misafirlere de hitap edecek bir açıklama yapmak daha doğru olur.

Herkes siz biz kadar bilişim güvenliği hakkında bilgi sahibi değil. Günümüz Türkiye'sinde odun gibi linke tıklayıp bilgilerini giren insan hala var maalesef. Bu yüzden ben hep diyorum kargo firmaları dışında gelen mesajlara itibar etmeyin diye. Aynı şekilde 0850'li numaradan arayanları da "beni kurumsal numaranızdan arayın" deyip geri çeviriyorum. Aramazlarsa da çok umrunda olmuyor. Şu anki durumda hiç bilmediğiniz yerden bile sizi tuzağa düşürebilirler. Tedbiri elden bırakmamak gerek, ben şahsen öyle yapıyorum.

0850'den aramışlardı geçtiğimiz yaz arkadaşı. O da telefondan aranmak istemediğini söyledi, ardından iletişim reddine dair menüye aktarmışlar. İstemiyorsanız 1'e basın demişler. Arkadaş da 1'e basınca abonelik mesajları aldı üst üste. Hat üzerinden alışverişi daha önceden kapatmış olduğu için abonelik işlemi olmadı ama bu hiç olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Dikkatli olmak lazım her zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı