Şirketler devletlerden daha güçlü olabilirler mi?

TheRelAx

Decapat
Daha fazla  
Şirketler devletlerden daha güçlü olabilirler mi? Mesela Apple veya Google devlet seviyesine erişebilirler mi?
Örneğin X ülkesine savaş ilan etmek veya kendi yasalarını çıkarmak gibi.

Öyle bir imkanları olsaydı eğer, erişebilirlerdi. Ekonomik olarak listelerin ilk 25 ekonomisinde bile olabilirlerdi. Samsung şirketi bir devlet olmak isteseydi eskiden ürettiği silahlar ve araçlar ile hem ekonomik hem de askeri olarak bir güç elde edebilirdi diye düşünüyorum.

Her büyük şirket gittikçe daha da büyüyor, bünyesine yeni adamlar, yeni arge alanları katıyor tekelleşme gıda şirketlerinde olduğu gibi ilaç sanayisinde var en korkucu da zararlı gıdayı üretip çarelerini de üreten firmalar. Hem sebebiyet veriyorlar hem de çare, bunun olacağını önceden bilmişlerdir diye düşünüyorum düşünürler ben araştırmadım bilmiyorum. Yani şirketler çok büyük haldeler şu haliyle bile bu aşamada böyle bir hamle hakkında hiçbir şey duymadık duymadım eğer ki istekleri olsaydı faaliyete geçirmek için girişimlerini illaki duyardık diye düşünüyorum, işlerine gelir mi o da tartışma konusu olabilir. Kendi ürettiği üründe vergi olmayacak rakip firmada olacak vs :)

200 yıl önce İngiltere'nin Hindistan ve Kanada gibi kolonileri sadece şirketler tarafından yönetiliyordu. Dediğiniz şey tabi ki de gerçekleşebilir. Sorun şu ki şirketlerin elinde geniş bir toprak parçası tutmadan böyle bir şey yapması imkansız.

Yeni konular

Geri
Yukarı