Sistem açılırken anakart logosunda donuyor

Ruletta

Decapat
20 yıldır bilgisayar kullanıyorum böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyorum. Bunun sistemden mi donanımdan mı kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Belki daha önce bu sorunu biri yaşamıştır... Örnek üzerinden anlatacağım; bilgisayarı gün sonu normal bir şekilde uykuya alıyorum. Sabah bilgisayarı çalıştırdığımda (uykudan uyandırdığımda) bilgisayar normal bir şekilde açılıyor. Fakat şöyle saçma şeylerle karşılaşıyorum, Görev Yöneticisi açılmıyor, düzgün başlatılamadı diyor. Mouse ve klavye programım olan Logitech G HUB açılmıyor. Gamepad hiçbir şekilde aktif olmuyor. vb. bu şekilde hatalar alıyorum. Bilgisayara reset atıyorum. Anakart logosunda donuyor.

maxresdefault.jpg

Daha sonra bilgisayarı kapatma tuşundan kapatıp tekrar açıyorum ve sorunsuz bir şekilde Windows logosuyla karşılaşıyorum. Sonra programlar vb. her şey kusursuz çalışıyor.

Bir de normal olarak bilgisayarı kapatıp ilk açtığımda yine anakart logosunda donuyor. Ama sadece ilk açılışta. Bilgisayarımı çalıştırdım, açılmadı. Kapatıp tekrar açtım ve açıldı. Yeniden başlatsam da, kapatıp tekrar açsamda bu donma sorunuyla karşılaşmıyorum. Sanki bilgisayar uzun süre kapalı kalınca bu sorunu yapıyor gibi duruyor. Ama hiçbir şekilde aklım ermedi. Donanımla mı alakalı, sistemsel mi çözemiyorum...

Windows 11 kullanıyorum. Daha önce böyle bir şey yaşamıyordum birden olmaya başladı. Her hangi yeni bir donanım takmadım.

Anakartım yeni (6 aylık)
BIOS son güncellemede.
M.2 SSD (480 GB) - SSD (1TB) kullanıyorum ekstra olarak 2TB hard diskim mevcut.

Son düzenleme:
CPU nedir? Tam uyumlu bir donanım mı kullanıyorsunuz?
Ayrıca Windows 11 ile ne kadar uyumlu olursa olsun bu OS daha çok yeni. Bu tarz sorunlar yaşanması normal. Bir de gün sonunda kapatmak yerine neden uykuya aldığınızı anlayamadım. Hızlı başlatma sebebiyle bu sorun yaşanıyor olabilir.

CPU nedir? Tam uyumlu bir donanım mı kullanıyorsunuz?
Ayrıca Windows 11 ile ne kadar uyumlu olursa olsun bu OS daha çok yeni. Bu tarz sorunlar yaşanması normal. Bir de gün sonunda kapatmak yerine neden uykuya aldığınızı anlayamadım. Hızlı başlatma sebebiyle bu sorun yaşanıyor olabilir.
Merhaba, yazılımcıyım ve gün sonunda yetiştiremediğim bazı işlerim oluyor. Birkaç saat uyuyorum ve işlerime geri dönüyorum. Bu süreçte bunları kaydedip tekrardan açmak yerine direkt olarak uykudan kaldırıp işlerime devam etmem benim için çok daha iyi oluyor. (alışkanlık diyebilirim.)

Ve evet dediğiniz gibi OS çok daha yeni ama kullandığım süre zarfında hep OS'la alakalı sorunlar yaşamıştım. Çok bariz belli sorunlardı ve son güncelleme sonrası birkaç gün kusursuz çalışıyordu. Dediğim gibi bir an da oldu. Hiç ekstra bir problem yaşamadım.

AMD Ryzen 5 3600X
Gigabyte B450 AORUS PRO

Son düzenleme:
Merhaba, yazılımcıyım ve gün sonunda yetiştiremediğim bazı işlerim oluyor. Birkaç saat uyuyorum ve işlerime geri dönüyorum. Bu süreçte bunları kaydedip tekrardan açmak yerine direkt olarak uykudan kaldırıp işlerime devam etmem benim için çok daha iyi oluyor. (alışkanlık diyebilirim.)

Ve evet dediğiniz gibi OS çok daha yeni ama kullandığım süre zarfında hep OS'la alakalı sorunlar yaşamıştım. Çok bariz belli sorunlardı ve son güncelleme sonrası birkaç gün kusursuz çalışıyordu. Dediğim gibi bir an da oldu. Hiç ekstra bir problem yaşamadım.

AMD Ryzen 5 3600X
Gigabyte B450 AORUS PRO AMD B450 DDR4
Donanım destekleniyor, muhtemelen sorun OS'den kaynaklı.

Kullandığınız yazılımlar sanallaştırma istiyor mu? BIOS güncellemeleri veya TPM-Secure Boot aktifleştirmeleri sonrası bazı sistemlerde sanallaştırma seçenekleri kaybolabiliyor veya kapalı konuma geliyor. Sistemdeki sanallaştırma isteyen yazılımlar da uyumsuz çalışabiliyor. Sistemi uykuya aldığınızda da sanallaştırmadan kaynaklı olarak bu yazılımlarda kritik hatalar tetikleniyor ve sistemi kilitliyor olabilir.

Bunların yanında ayrıca CrystalDiskInfo ile disk bilginizi atar mısınız? Sistemin uzun süreli tepki vermemesi diskteki ölü hücrelerden de kaynaklı olabiliyor. SATAFIRM olarak geçen bir sorun bu, bizzat başıma geldi ve dediğiniz gibi sistem çalışıyor görünmesine rağmen işlem gerçekleştirilemiyordu (belleğe alınmış işlemler aktif, ancak diskten okunması gereken veriler ölü hücreler yüzünden okunamadığından benzer bir sorun yaşanıyordu).

Benim bilgisayarımda da olmuştu. Format attığımda kısa vadeli çözülüyordu. HDD değiştirince tamamen çözülmüştü. Ama bu bende böyle oldu, sizde de böyle çözülür mü bilmiyorum. Boşa gidip disk falan almayın. Bir alternatif olarak açılırken boot menü tuşuna basıp Windows'un kurulu olduğu depolama birimini seçerek açmayı deneyebilirsiniz.

Donanım destekleniyor, muhtemelen sorun OS'den kaynaklı.

Kullandığınız yazılımlar sanallaştırma istiyor mu? BIOS güncellemeleri veya TPM-Secure Boot aktifleştirmeleri sonrası bazı sistemlerde sanallaştırma seçenekleri kaybolabiliyor veya kapalı konuma geliyor. Sistemdeki sanallaştırma isteyen yazılımlar da uyumsuz çalışabiliyor. Sistemi uykuya aldığınızda da sanallaştırmadan kaynaklı olarak bu yazılımlarda kritik hatalar tetikleniyor ve sistemi kilitliyor olabilir.

Bunların yanında ayrıca CrystalDiskInfo ile disk bilginizi atar mısınız? Sistemin uzun süreli tepki vermemesi diskteki ölü hücrelerden de kaynaklı olabiliyor. SATAFIRM olarak geçen bir sorun bu, bizzat başıma geldi ve dediğiniz gibi sistem çalışıyor görünmesine rağmen işlem gerçekleştirilemiyordu (belleğe alınmış işlemler aktif, ancak diskten okunması gereken veriler ölü hücreler yüzünden okunamadığından benzer bir sorun yaşanıyordu).

Yok hayır bu bilgisayarımda sanallaştırma isteyen yazılım(lar) mevcut değil. Fakat TPM-Secure Boot aktif. Bu disklerimden en eskisi 2TB olan Seagate SV35. Yakın zamanda içerisindeki önemli dosyaları alıp bilgisayarımdan komple diski çıkarmayı düşünüyorum. Oldukça eskidi...

C diskim: Corsair MP510 480GB (Satın alalı 1 Yıl oldu.)
c.png
D ve E diskim: 2TB Seagate SV35 2TB 3.5" 7200RPM (Satın alalı 4-5 Yıl oldu.)
d.png - e.png
F diskim: Samsung 870 Evo 1TB (Satın alalı 3 ay oldu.)
f.png
Benim bilgisayarımda da olmuştu. Format attığımda kısa vadeli çözülüyordu. HDD değiştirince tamamen çözülmüştü. Ama bu bende böyle oldu, sizde de böyle çözülür mü bilmiyorum. Boşa gidip disk falan almayın. Bir alternatif olarak açılırken boot menü tuşuna basıp Windows'un kurulu olduğu depolama birimini seçerek açmayı deneyebilirsiniz.
Format atmak gerçekten benim için bir eziyet. En son çare olarak düşünüyorum. Hard diskimi yakında çıkarmayı ve bir daha hard disk almayı düşünmüyorum. Bundan sonra SSD ile yoluma devam edeceğim. 😄 Ve anakart logosunun orada donduğu için bir işlem yapamıyorum. Boot, BIOS vb. bir menüye geçiş yapamıyorum ama CTRL + ALT + DELETE ile bilgisayarı yeniden başlatabiliyorum. Gerçi yine o ekranda donup kalıyor ama en azından bir tepki veriyor... - Bilgisayarı açmak için mutlaka bir kez kapatmam gerekiyor.

Yok hayır bu bilgisayarımda sanallaştırma isteyen yazılım(lar) mevcut değil. Fakat TPM-Secure Boot aktif. Bu disklerimden en eskisi 2TB olan Seagate SV35. Yakın zamanda içerisindeki önemli dosyaları alıp bilgisayarımdan komple diski çıkarmayı düşünüyorum. Oldukça eskidi...

C diskim: Corsair MP510 480GB (Satın alalı 1 Yıl oldu.)
Eki Görüntüle 1212384
D ve E diskim: 2TB Seagate SV35 2TB 3.5" 7200RPM (Satın alalı 4-5 Yıl oldu.)
Eki Görüntüle 1212386 - Eki Görüntüle 1212397
F diskim: Samsung 870 Evo 1TB (Satın alalı 3 ay oldu.)
Eki Görüntüle 1212403
C: Diskiniz MP510 için okuma ve yazma hızlarında ciddi düşüş var. CrystalDiskInfo ile sağlık kontrolü yapabilir misiniz? Sorunun diskten kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Nitekim SATAFIRM yaşadığım disk de CORSAIR idi (SATA, farklı bir model).

Geri
Yukarı