Sistem açılırken boot ekranında bir süre donuyor

eduP3

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650 Super, Ryzen 5 3600, Gigabyte b450m S2H, 8x2 XPG Ram.
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, iki gün önce Windows 11'in resmi olarak yayınlandığını öğrendim. Denemek için Windows'un kendi uygulaması ile USB bellek üzerinde temiz kurulum gerçekleştirdim. Bu zamana kadar PC'm gayet sorunsuz çalışırken format attıktan hemen sonra PC'yi açarken boot ekranında donduğunu gördüm ve yaklaşık 1 dakika kaldı o şekilde, fotoğrafına da bakabilirsiniz.

Tüm driverleri eksiksiz bir şekilde kurdum, ardından test etmek için oyunlar da yükledim. En başta yeni çıkmış olan BF 2042 kurdum ve denedim, oynarken oyun oynanılmaz derecede takılıyordu. FPS 50-65 civarlarında olmasına rağmen 20 gibi hissetiriyor ve çok fazla takılma oluyordu. Sorunun oyun tam optimize edilmediğinden dolayı olabileceğini düşündüm. Daha sonra Minecraft'ta singleplayer modsuz olarak denedim. FPS 450 civarlarında olmasına rağmen yine düşük hissettiriyor ve çok takılma oluryordu. Ben de sorun Windows 11'den dolayı diye düşünerek tekrar Windows 10 temiz kurulum yaptım. Fakat sorunlar hala devam etmekte. Windows 11 kurmadan önce BIOS'dan fptm özelliğini açmam gerekiyordu, belki ondan olabilir diye onu da kapattım fakat hiçbir şey değişmedi.

Windows 11 kurmadan önce gayet düzgün bir şekilde kullanabiliyordum PC'mi. Fakat şu an gerçekten hiçbir oyun oynanılabilir değil sistem özelliklerim iyi olmasına rağmen.
Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Sistem özelliklerim şu şekilde:

Anakart: B450M h2s.
Ekran kartı: GTX 1650 Super.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: XPG 16 GB D30 Dual kit
Depolama: 240GB SSD 1TB HDD (sistem SSD'ye kurulu)
20211009_153033.jpg

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de oluyor. Bunun işletim sistemi ile alakalı oldugunu düşünmüyorum Windows 10 kullanırken de ara sıra oluyordu. Windows 11 geçtim, bilgisayar açılır açılmaz mouse dondu 2,3 saniye içinde ekran kapandı. Lakin kasa hala çalısıyordu. RAM'lari çıkarttım silgi ile sildim slot yerlerini degiştirdim. Muhtemelen aynı sorun tekrar başıma gelecek hissi var. B450M S2H BIOS en son sürüm betayı yükledikten sonra olmaya başlamıstı. Eski BIOS'a geri döndüm arada sırada yine oluyor. Bilgisayarı herhalde satılıga çıkartıcagım gibi...

Son düzenleyen: Moderatör:
Secure boot açık mı?
Wİndows 11 kurmadan önce açmam gerektiğini okumuştum önceden değildi ama şuan açık.
Aynı sorun bende de oluyor. Bunun işletim sistemi ile alakalı oldugunu düşünmüyorum Windows 10 kullanırken de ara sıra oluyordu. Windows 11 geçtim, bilgisayar açılır açılmaz mouse dondu 2,3 saniye içinde ekran kapandı. Lakin kasa hala çalısıyordu. RAM'lari çıkarttım silgi ile sildim slot yerlerini degiştirdim. Muhtemelen aynı sorun tekrar başıma gelecek hissi var. B450M S2H BIOS en son sürüm betayı yükledikten sonra olmaya başlamıstı. Eski BIOS'a geri döndüm arada sırada yine oluyor. Bilgisayarı herhalde satılıga çıkartıcagım gibi...
5-6 ay önce anakartı garantiye yollamıştım, o zamandan beri bois güncellemesi vs hiçbir şey yapmadım aslında sürümden dolayı da olmayabilir.

Windows 7 kullanıyorum nedense bugün bana da oldu.

Wİndows 11 kurmadan önce açmam gerektiğini okumuştum önceden değildi ama şuan açık.

5-6 ay önce anakartı garantiye yollamıştım, o zamandan beri bois güncellemesi vs hiçbir şey yapmadım aslında sürümden dolayı da olmayabilir.
Secure bootu kapatın bir de.

Secure Boot'u kapatın bir de.

Yanlış bilgi vermişim. System information kısmından Secure Boot State'yi açmıştım fakat şu an zaten kapalı. Secure Boot'da CSM açık olduğundan dolayı otomatikman kapalı durumda.
image_2021-10-09_162522.png

Bir de BIOS sıfırlamayı deneyin.

Sıfırlarsam XMP profili de gidecek değil mi RAM frekanslarını tekrar ayarlamam gerekecek yani.
Bir de BIOS sıfırlamayı deneyin.

Denedim fakat sorun hala devam ediyor.
Şu an Valorant'ta da denedim ve gerçekten inanılmaz derecede düşüyor FPS birkaç gün önce stabil 200-300 arası oynuyordum şu an 300-50 FPS arası gidip geliyor. 1 saniyede 300'den 50'ye oradan 200 sonra tekrar 70 vb. oluyor.
Bugün BIOS'u da son sürüme güncelledim fakat hala devam ediyor sorun. Ayrıca benchmark attığım zaman SSD skorum başta %9'du sonra tekrar denedim %59 oldu. Crystalmark'ta da sonuçlar sürekli farklı çıkıyor.
Sorunu çözmüş bulunmaktayım. Daha öncesinde sorunu çözmek için format atmama rağmen çözülmemişti fakat son bir kez daha deneyeyim deyip tekrar format attım ve sorunu ortadan kalktı. Şu an yukarıda bahsettiğim sorunlardan hiçbiri devam etmiyor. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• asd.PNG
    asd.PNG
    21,3 KB · Görüntüleme: 18
  • asd2.PNG
    asd2.PNG
    22,1 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:

Geri
Yukarı