Çözüldü Sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Doktrin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni aldığımız sistem( 1 yıllık ) taşınmadan sonra açılmamaya başladı. Taşınmadan sonra ilk başta bilgisayar açılmış daha sonra kapatıp odanın başka yerine götürüp açtığında görüntü gelmemiş fakat fanlar ve LED'ler yanıyormuş. Ben RAM'den kaynaklandığını düşündüğümden RAM'leri çıkartıp tek tek denettirmek istedim fakat RAM çıkarınca sistem tamamen gitti LED ve fanlar falan hiçbir tepki vermiyor bilgisayar. Sizce sebebi nedir? Sistemi özelliklerini bulunca yazacağım. PSU ve anakart en ucuz seçilmiş parçalar idi.

Not: BIOS pili çıkartılıp denendi. RAM'ler çıkartılıp denendi. Tepki yok.

Çözüm
Ekran kartı takılı olarak taşıma olduysa bundan da olabilir. Bir de PSU'yu test edebilirsiniz.
Ekran kartı takılı olarak taşıma olduysa bundan da olabilir. Bir de PSU'yu test edebilirsiniz.

Çözüm
Merhaba, yeni aldığımız sistem( 1 yıllık ) taşınmadan sonra açılmamaya başladı. Taşınmadan sonra ilk başta bilgisayar açılmış daha sonra kapatıp odanın başka yerine götürüp açtığında görüntü gelmemiş fakat fanlar ve LED'ler yanıyormuş. Ben RAM'den kaynaklandığını düşündüğümden RAM'leri çıkartıp tek tek denettirmek istedim fakat RAM çıkarınca sistem tamamen gitti LED ve fanlar falan hiçbir tepki vermiyor bilgisayar. Sizce sebebi nedir? Sistemi özelliklerini bulunca yazacağım. PSU ve anakart en ucuz seçilmiş parçalar idi.

Not: BIOS pili çıkartılıp denendi. RAM'ler çıkartılıp denendi. Tepki yok.

Anakartınız güzel PSU'nuz nedir, sisteme yetiyor muydu?

Anakartınız güzel PSU'nuz nedir, sisteme yetiyor muydu?
Hocam düzgün okuyun lütfen, sistem daha önce açılıyormuş. O zaman PSU yetiyor.

PSU zarar görmüş veya yener999 hocamın da dediği gibi ekran kartından dolayı da olabilir. Denemeniz gerek. Ekran kartını söküp onboard görüntü almayı denediniz mi?

Belki de bellek RAM kaynaklı bir sorun değildir ve daha derin bir problem var. Başka bir sebep de anakart veya güç kaynağı PSU bozuk olabilir. Ayrıca sistem açılırken güç düğmesindeki bir sorun da olabilir. Sistem özelliklerini bilmeden ve daha detaylı bir sorun analizi yapılmadan kesin bir şey söylemek zordur.

PSU zarar görmüş veya YENER999 hocamın da dediği gibi ekran kartından dolayı da olabilir. Denemeniz gerek. Ekran kartını söküp onboard görüntü almayı denediniz mi?

İşlemcide dahili grafik yok. Ekran kartından olsaydı sistem yine de açılırdı bence. Görüntü gelmezdi. PSU veya anakart gibi. Çünkü arkadaşımın dediğine göre LED ve fanlar dönüyor iken USB portları çalışmıyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcide dahili grafik yok. Ekran kartından olsaydı sistem yine de açılırdı bence. Görüntü gelmezdi. PSU veya anakart gibi. Çünkü arkadaşımın dediğine göre LED ve fanlar dönüyor iken USB portları çalışmıyormuş.
Sistem çalışmadığı için zaten USB portları da çalışmaz hocam. Ekran kartı olabileceğini düşünmemin sebebi, çalışması ancak görüntü vermemesi. Farklı bir ekran kartı varsa onunla deneyebilir veya PSU ile de ilgili olabilir.

Sistem çalışmadığı için zaten USB portları da çalışmaz hocam. Ekran kartı olabileceğini düşünmemin sebebi, çalışması ancak görüntü vermemesi. Farklı bir ekran kartı varsa onunla deneyebilir veya PSU ile de ilgili olabilir.

Maalesef başka ekran kartı yok. Başka şehre taşındı arkadaş. Bilgisayarcıya götürecek olmaz ise PSU ve anakart için.
LED ve fanlar varken RAM'leri çıkarınca hiç çalışmaması çok ilginç gerçekten. Temassızlık olabilir diye düşündüm araçta yaklaşık 600km yol gitti. Fakat ilk taktığında çalışmış sistem sadece odanın başka yerine alınca sistem gitmiş. Gelişmeleri haber ederim.
Güncelleme;
Anakart arızalanmış. Tamirci PSU'dan kaynaklı demiş. Anakart tamir önermiyorum demiş. PSU hala çalışıyormuş ancak kullanılmasını önermiyormuş. Yeni bir PSU ve anakart alması gerekcek galiba. Sistem de şu idi;

1675256837075.png

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kaliteli olmadığı için demiştir. Geçmiş olsun hocam.

Geri
Yukarı