Sistem aldıktan sonra BIOS güncellemesi şart mı?

rainbowgamer72

Decapat
Daha fazla  
AMD R5 5500 - RTX 4060 8G - Prime B450M K başlıkta da yazdığı gibi bu sistemi almayı düşünüyorum. Bunun RX 6600K'i versiyonunu da alabilirim ama konu bu değil. Her yerde bilgisayar aldıktan sonra yapılması gerekenler videolarını falan izledim baktım herkes farklı bir şey diyor kafam karıştı. Bilgisayar geldiği zaman ben Windows'u kurup BIOS ayarlarını yapıp driverlari yükleyip birakicaktim ama internette BIOS'u guncelemezsen ekran gelmez, USB'yi 10 saniyede cekmezsem sıkıntı çıkar falan var. Bu BIOS güncellemesini yapmak istemiyorum. Böyle bir durum olur mu? Yapılacaklar kısmında yardımcı olur musunuz?

AMD R5 5500 - RTX 4060 8G - Prime B450M K başlıkta da yazdığı gibi bu sistemi almayı düşünüyorum. Bunun RX 6600K'i versiyonunu da alabilirim ama konu bu değil. Her yerde bilgisayar aldıktan sonra yapılması gerekenler videolarını falan izledim baktım herkes farklı bir şey diyor kafam karıştı. Bilgisayar geldiği zaman ben Windows'u kurup BIOS ayarlarını yapıp driverlari yükleyip birakicaktim ama internette BIOS'u guncelemezsen ekran gelmez, USB'yi 10 saniyede cekmezsem sıkıntı çıkar falan var. Bu BIOS güncellemesini yapmak istemiyorum. Böyle bir durum olur mu? Yapılacaklar kısmında yardımcı olur musunuz?

Anakarta göre değişir.

Donanım/parça uyumluluğu BIOS güncellemesiyle giderilebilen bir şey. Yani sizin anakartınız belli bir BIOS sürümünün altındayken bazı işlemcileri desteklemiyor olabilir, bu durumda BIOS güncellemesi yapmalısınız. Hazır sistemlerde bu genellikle yapılıp gönderiliyor. Eğer sistem elinize ulaştığında kurulumu yapıp işletim sistemini kurduktan sonra herhangi bir problem yaşamazsanız BIOS güncellemesi yapmadan da kullanabilirsiniz. Lakin belirtmem gerekiyor ki güncel BIOS kullanmak (non-beta version) çoğu zaman daha mantıklıdır. Farklı bir sorun olursa buradayım.

Donanım/parça uyumluluğu BIOS güncellemesiyle giderilebilen bir şey. Yani sizin anakartınız belli bir BIOS sürümünün altındayken bazı işlemcileri desteklemiyor olabilir, bu durumda BIOS güncellemesi yapmalısınız. Hazır sistemlerde bu genellikle yapılıp gönderiliyor. Eğer sistem elinize ulaştığında kurulumu yapıp işletim sistemini kurduktan sonra herhangi bir problem yaşamazsanız BIOS güncellemesi yapmadan da kullanabilirsiniz. Lakin belirtmem gerekiyor ki güncel BIOS kullanmak (non-beta version) çoğu zaman daha mantıklıdır. Farklı bir sorun olursa buradayım.

B450M K Ryzen 5 5500 uyumlu mudur peki bu konuda veya uyumlu olmazsa ne gibi sorunlar olur nereden anlarım?

Genellikle fabrikadan hazır olarak olabildiğince güncel BIOS ile çıkartılıyor anakartlar. Ayriyeten hazır sistem alıyorsanız dert etmeniz gereken bir husus yok. Sipariş sonrası arayıp özellikle BIOS konusuna dikkat edilmesini rica edebilirsiniz.

2409 BIOS sürümü sonrası desteği var, sürüm de eski yani. Bu sistemi hazırlayıp da satışa koyanlar zannetmiyorum ki BIOS Update gereksinimi sunsunlar, he sunarlarsa da garip olur çünkü hazır sistem bu deneyip paketlenmesi gerekiyor. Kısaca destekliyor ama belli bir BIOS sürümü üstünde destekliyor. Bence alacağınız yere mail atıp sorgulayın. Ben 2020 yılında çıkan bir sürüme sahip BIOS ya da daha eski bir BIOS barındıracaklarını sanmıyorum.

Ekran görüntüsü 2023-12-31 233559.png

Genellikle fabrikadan hazır olarak olabildiğince güncel BIOS ile çıkartılıyor anakartlar. Ayrıyeten hazır sistem alıyorsanız dert etmeniz gereken bir husus yok. Sipariş sonrası arayıp özellikle BIOS konusuna dikkat edilmesini rica edebilirsiniz.

Vatan Bilgisayar'dan alacağım hazır sistem sıkıntı olmaz mı?

2409 BIOS sürümü sonrası desteği var, sürüm de eski yani. Bu sistemi hazırlayıp da satışa koyanlar zannetmiyorum ki BIOS Update gereksinimi sunsunlar, he sunarlarsa da garip olur çünkü hazır sistem bu deneyip paketlenmesi gerekiyor. Kısaca destekliyor ama belli bir BIOS sürümü üstünde destekliyor. Bence alacağınız yere mail atıp sorgulayın. Ben 2020 yılında çıkan bir sürüme sahip BIOS'ya da daha eski bir BIOS barındıracaklarını sanmıyorum.

Eki Görüntüle 2070592

Bunu nasıl sorgulayabilirim?

Geri
Yukarı