Sistem aniden kapanıyor ve ''Kernel Power 41'' hatası veriyor

noearty

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba sosyaller, bilgisayarım uzun bir süredir (geçen vakti hesaplayamadığım kadar) aniden kapanıyor. Kapandıktan sonra direkt Power tuşuna basarak bilgisayarı açamıyorum. PSU üzerinde bulunan güç tuşunu önce kapalı konuma getiriyorum ardından Power tuşuna 10 saniye basılı tuttuktan sonra PSU üzerindeki güç tuşunu aktif hale getirip öyle açıyorum. Başka şekilde açılmıyor zaten. Olay görüntüleyicisinden baktığımda Kernel Power 41 hatası görüyorum. Format attım, BIOS ve driverları güncelledim ancak sorunum çözülmedi. İnternet üzerinde araştırmalarım neticesinde ulaştığım bazı kaynaklarda çözüm dedikleri birçok şeyi denedim ancak nafile, çözüme ulaştırmadı.

Bu nedenle sorunun yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Kafamda oluşan iki senaryo var.
1- PSU ömrü tükendi (alalı 2 yıl 5 ay oldu).
2- Elektrik tesisatı sebebiyle yüksek akımdan dolayı kendini korumaya almak için kapatıyor.
2. Senaryo üzerinde de çok durmak istemiyorum. Çünkü daha öncesinden bu problemi yaşadığımda başla bir evde yaşıyordum ama yine de değerlendirmek isterim.
Sizlerin tavsiyesini de duymak, denemek istiyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Eski ekran kartım ömrünü doldurduğunda aynı hatayı alıyordum. Dilerseniz elinizde imkan varsa farklı bir gpu ile de deneyin. Bunun dışında bu hatanın nedeninin psu olması da çok yüksek bir ihtimal.

Microsoft sitesindeki yardım bölümünde güç ünitesi kaynaklı sorunlar Kernel Power 41 diyor. Tavsiye olarak da PSU kontrol edin demişler. 2 yıl 5 ayda güç kaynağı ömrü tükenmez normalde. Zaten güç kaynağınız da kaliteli bir markaya ait enteresan.

Tesisat sebebiyle korumaya alıyor olsa bilgisayar çat diye kendini kapatır 5 6 saniye bekledikten sonra güç tuşundan açılır o tarz kombinasyonlara gerek yok. Arkadaşımın eski evinde çok fazla bilgisayarı kapanmıştı oradan tecrübe edindiğim kadarıyla biliyorum.

Kapandığı anda PSU'ya dokunun aşırı bir sıcaklık var mı?

Toz nedeniyle aşırı ısınıp kapanıyor olabilir.
Daha önceki kapanmalardan sonra psuyu bir kere temizleyip yanık, şişik kondansatör var mı diye kontrol etmiştim. Öyle sıcaklıkla alakalı bir problem de görmedim.

Eski ekran kartım ömrünü doldurduğunda aynı hatayı alıyordum. Dilerseniz elinizde imkan varsa farklı bir gpu ile de deneyin. Bunun dışında bu hatanın nedeninin psu olması da çok yüksek bir ihtimal.
Farklı bir psu bulamazken farklı bir gpu denemesi çok daha zor olacak gibi. Dikkate alıp denemeye çalışacağım.

Microsoft sitesindeki yardım bölümünde güç ünitesi kaynaklı sorunlar Kernel Power 41 diyor. Tavsiye olarak da PSU kontrol edin demişler. 2 yıl 5 ayda güç kaynağı ömrü tükenmez normalde. Zaten güç kaynağınız da kaliteli bir markaya ait enteresan.

Tesisat sebebiyle korumaya alıyor olsa bilgisayar çat diye kendini kapatır 5 6 saniye bekledikten sonra güç tuşundan açılır o tarz kombinasyonlara gerek yok. Arkadaşımın eski evinde çok fazla bilgisayarı kapanmıştı oradan tecrübe edindiğim kadarıyla biliyorum.
Tam bu yazıya cevap yazarken bilgisayar aynı şekilde kapandı ve yaklaşık 2 dakika oldu aralıklarla power tuşuna basıyorum ancak kesinlikle güç gelmiyor.

Daha önceki kapanmalardan sonra psuyu bir kere temizleyip yanık, şişik kondansatör var mı diye kontrol etmiştim. Öyle sıcaklıkla alakalı bir problem de görmedim.

Farklı bir psu bulamazken farklı bir gpu denemesi çok daha zor olacak gibi. Dikkate alıp denemeye çalışacağım.

Tam bu yazıya cevap yazarken bilgisayar aynı şekilde kapandı ve yaklaşık 2 dakika oldu aralıklarla power tuşuna basıyorum ancak kesinlikle güç gelmiyor.
Sizde güç gelmiyorsa sorun PSU gibi geliyor açıkçası. Bende güç gelmesinde bir sorun olmuyordu sadece sistem kapanıyordu. PSU sorunu olmasa bile gelen elektrikte sıkıntı var muhtemelen.

PSU ani kapanması, güç yetmediğinde, kısa devre olduğunda, aşırı ısındığında, aşırı akım çekildiğinde olur, bunların hiçbirisi yoksa, PSU arızası olabilir, ayrıca akım korumalı prizlerde bazen enerjiyi kesebiliyor.
Sistemin ihtiyacı olan gücü fazlasıyla karşılayan bir PSUya sahibim. Öyle olmasaydı zaten ilk topladığım zamanlarda da bu sıkıntıyı çekerdim herhalde. Isınma yok, sizin için tekrar kontrol ettim. Aşırı akım çekip çekmediğini malesef anlayamıyorum, anlayabileceğim yöntemi dahi bilmiyorum. Akım korumalı priz kullanmıyorum. Duvar prizine bağlı 3lü priz kullanıyorum.

Sizde güç gelmiyorsa sorun PSU gibi geliyor açıkçası. Bende güç gelmesinde bir sorun olmuyordu sadece sistem kapanıyordu. PSU sorunu olmasa bile gelen elektrikte sıkıntı var muhtemelen.
Gelen elektrikte sıkıntı olabilir ama dediğim gibi sorun 2 farklı adreste de gerçekleşti. Her iki adreste de elektrik tesisatında sorun olma ihtimali beni biraz düşündürüyor.

Sistemin ihtiyacı olan gücü fazlasıyla karşılayan bir PSU'ya sahibim. Öyle olmasaydı zaten ilk topladığım zamanlarda da bu sıkıntıyı çekerdim herhalde. Isınma yok, sizin için tekrar kontrol ettim. Aşırı akım çekip çekmediğini maalesef anlayamıyorum, anlayabileceğim yöntemi dahi bilmiyorum. Akım korumalı priz kullanmıyorum. Duvar prizine bağlı 3'lü priz kullanıyorum.

Yeterli gelmiyor demedim, sebepleri bunlar, yetersiz güçte PSU kapanır 2 saniye sonra kendi açılır zaten.

Kısa devrede tekrar açılmaz, sistem içerisindeki kabloların, soketlerin durumlarına da bakın, erime hasar var mı?

Sistem içerisindeki tüm temas sorunları da ani kapanma yaptırabilir, RAM, Ekran kartı pinlerini de kontrol edin, kararma var mı?

Her şey normalse ihale PSU'ya kalıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı