Sistem ayrıldıyı sildikten sonra "reboot and select proper Boot device" hatası

Formatlamadan ama Windows USB'si ile şu adımları uygulayarak silinmiş olan "Sistem Ayrıldı" bölümü sebebi ile açılmayan bilgisayarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

1. Windows kurulum USB si ile sistemi başlatın ve "windows u nereye kurmak istiyorsunuz" sekmesine gelince Shift+F10 tuşlarına basıp komut istemine geçin.
2. Komut isteminde;
bcdboot c:\windows /s c: yazıp enter a basın.
"Önyükleme dosyaları başarı ile oluşturuldu" ya da "Boot files successfully created" yazması gerekli.
3. bootrec /fixmbr yazıp enter a basın.
4."Element not found" veya "Öğe bulunamadı" hatası alırsanız;
Sırayla aşağıdaki komutları uygulayın; (Hata vermediyse direkt bir sonraki maddeye geçin)
diskpart
list disk
(windows un kurulu olduğu diskin numarasına bakın buna x diyelim)
select disk x (yukarıdaki sayı muhtemelen 0 veya 1)
list part
select part 1
active
("Diskpart marked the current partition active" ya da "Diskpart seçili bölümü aktif olarak işaretledi" gibi bir uyarı vermeli.)
exit (Diskpart tan çıkın)
5. Son olarak.
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
(Soruya Y ya da E deyin)

Bilgisayarı yeniden başlatın. Boot USB sini çıkarmayı unutmayın. Yukarıdaki adımları dikkatli uyguladığınıza emin olun. Veri kaybına karşı yedek almayı unutmayın.

Son düzenleme:
Sistem ayrıldı dediği, işletim sisteminin önyükleyicisidir. Bilgisayarın BIOS'u, bilgisayar açılırken ilk orayı okur ve o küçücük bootloader kodu, işletim sistemine marş verir.

Ben, Linux'tan Windows'a geçerken bir kaç defa GRUB silmek için o partition'ı manuel olarak sildim. Aynı şekilde, (bilgisayarın UEFI veya Legacy olmasına göre değişecek şekilde) Komut İstemi'nden tekrar bootloader yazılabilir. İnternette gereken komutlar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı