Sistem bir anda kendini kapattı

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Sistemim yaklaşık 10 aylık, bu zamana kadar kendini kapatma gibi bir durum olmadı. İlk aldığım zamanlarda sistemi komple OCCT testine de tabii tutmuştum 10 dakikalık, o zamanda kapanmadı. Yakın zamanda 2 defa Furmark testi yaptım ekran kartı için, o zaman da kapanma olmadı.

Normal telefonuma bakıyordum, herhangi bir oyun vs. açık değildi bir anda kapandı sistem. Şimdi geri açtım. Ne olmuş olabilir?

Bu zamana kadar bu sistemle çektiğim sıkıntılar bazı oyunlarda FPS drop, bazen de gündelik kullanımlarda belli başlı takılmalar.

Kabloda herhangi bir oynama olduğunu düşünmüyorum keza kapandığı gibi geri açtım sistemi, kasaya herhangi bir temas vs. olmadan kapandı.

Son düzenleme:
GameGaraj'ın sistemlerinde kullandığı PSU'lar çok da iyi değil. Doalyısıyla sorun PSU'da gibi gözüküyor. PSU'yu teste sokup sonuçlarını atar mısınız?
Screenshot_1.pngScreenshot_2.pngScreenshot_3.png @marasl1 buyrun hocam 15 dakika boyunca yaptım.

Nadiren gerçekleşen kapanma veya yeniden başlama durumu. Genellikle bir oyunu kapattıktan hemen sonra gerçekleşiyor. Kullanıma ciddi bir etkisi olmadığı için servise göndermiyorum şimdilik. Alırken de güç kaynağı ile alakalı sorun olabileceğini tahmin ederek almıştım zaten. F/P olarak güç kaynağı olmayan haliyle rakiplerine göre fiyat olarak epey iyi bir yerde duruyordu. Depolama birimi olmadan satın almıştım ben, kendim ekledim.

Bir şey yok gibi. Ama bir sorun varsa bu 15 dakika içerisinde denk gelmemiş.
Teşekkürler. Hocam bu 1 hafta içerisinde biraz fazla stres testi yaptım sanki bugün OCCT geçende de 2 defa Furmark yapmıştım, Aida64'ten de GPGPU testi yapmıştım. Bir sıkıntı olur mu?
@midgardian hocam sizde güncel durum nedir? Bende tekrardan 4 5 günde bir alakasız anlarda kendini kapatmaya başladı sistem. Ne yapacağım bilemiyorum.

Son düzenleme:
Stress testi yapıldı diye PC'ye bir şey olmaz. Bende o durum yaklaşık 1,5-2 ay aralığında gerçekleşiyor. Servise göndermek gerek. Ben de yükseltmek istediğim için önce servise gönderip ardından satacağım.

Stress testi yapıldı diye PC'ye bir şey olmaz. Bende o durum yaklaşık 1,5-2 ay aralığında gerçekleşiyor. Servise göndermek gerek. Ben de yükseltmek istediğim için önce servise gönderip ardından satacağım.
Şuan veremiyorum YKS'ye hazırlandığım için sınavdan sonrasında vereceğim direkt, bu süre zarfında bir sıkıntı olur mu?

Büyük ihtimalle PSU dan çünkü bende de sana benzer bir şey olmuştu. Oyun oynarken birden PC kapanıyordu ama normal kullanımda kapanmıyordu sonra normal kullanımda da kapanmaya başladı. Format attım bir şeyler yaptım düzelmedi. Yapmadığım test kalmadı. Isınmadan dolayı kapanıyor sandım ve işlemci termal macununu değiştirdim baktım olmuyor bilgisayarcıya götürdüm ve ekran kartı ısınıyor dediler ekran kartı termal macununu değiştirdiler ve yine düzelmedi sonra bir daha götürdüm 10- 15 saat test yaptım kapanmadı dediler. Neyse 3 tane bilgisayarcıya götürdüm hiçbiri çözemedi en son güç kaynağını değiştirdim düzeldi.

Büyük ihtimalle PSU dan çünkü bende de sana benzer bir şey olmuştu. Oyun oynarken birden PC kapanıyordu ama normal kullanımda kapanmıyordu sonra normal kullanımda da kapanmaya başladı. Format attım bir şeyler yaptım düzelmedi. Yapmadığım test kalmadı. Isınmadan dolayı kapanıyor sandım ve işlemci termal macununu değiştirdim baktım olmuyor bilgisayarcıya götürdüm ve ekran kartı ısınıyor dediler ekran kartı termal macununu değiştirdiler ve yine düzelmedi sonra bir daha götürdüm 10- 15 saat test yaptım kapanmadı dediler. Neyse 3 tane bilgisayarcıya götürdüm hiçbiri çözemedi en son güç kaynağını değiştirdim düzeldi.
Ben de öyle düşünüyorum oyun oynarken gözüm sıcaklıklarda oluyor, belki ısı sensörlerinde sıkıntı vardır ama kaç saat GPU 70-80 derece aralığında CP oynuyorum kapanma olmuyor. Kendi kendine açık bilgisayar ben o esnada başka bir işle uğraşıyorum bir bakıyorum aniden kapanmış. @midgardian hocam demişti zaten PSU'ları kalitesiz diye. Temennim garanti sonrası daha bu tarz problemlerle uğraşmamak.
Son gelişmeleri aktarayım. Sistemi teknik servise vermiştim ve hataları not etmiştim. "Donuyor, kasıyor, görüntü kesiyor, işlemlere geç tepki veriyor." diye kayda geçmişler. 11 gün gibi süre geçtikten sonra aradılar. Format atıp Windows 10 kurduğunu, stabilite ve oyun testlerinde herhangi bir hata söz konusu olmadığını söylediler. Benim kurmuş olduğum bir programın cakismaya vesile olabilmesinden kaynaklı hatalar olabilir dediler.

Ben sadece anlayamıyorum sistemin ani kapanmalari kafama takıldı. Kafama takıldığı için 2. kez aradım "Sistemi alıp eve dönersem hatalarla karsilarsam üzücü olur bi daha getirip götürebilme imkanım pek yok" dedim. Bana "Testlerden geçti, size şu kadar yıl gün dayanır gibi garanti inşallah sorun yaşamazsınız." denildi.

Ben konusma esnasında kendim format attığımda çözülemeyen sorunları da belirttim, verdiğim not kagidinda da açık şekilde yazıyordu. Bu ani güç kesintileri kapanmalar formatla çözülecek is mi anlamadim. Sanki donanımda bir problem varsa uğrasmamak için böyle yaptılar gibi.

Sistemi aldıktan sonra da guncelleyecegim durumu. Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci olarak böyle aksaklıklar yaşamam üzücü.
Telefondan gönderilen mesaj nasıl düzenleniyor? Boşluk bırakmama rağmen önceden gönderdiğim mesajla birleşmiş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı