Sistem boot etmiyor ve Power tuşundan kapanmıyor

Merhaba,

Sistemi yaklaşık 1 yıl evvel topladım. İlk etapta bazı sıkıntıları oldu ama 6 aydır en ufak bir problem yoktu. Ne bir mavi ekran ne de başka bir şey.

Dün gece birdenbire ekran gitti. PC hâlâ çalışıyordu ama görüntü yoktu. Power tuşuna bastım uzunca kapatmak için kapanmadı. Mecburen Power'ın arkasındaki Switch'ten sistemi kapatıp tekrar açtım ama asla görüntü gelmedi. Ana kartta (MSI B650 Pro) kırmızı ve turuncu ışık yanıyordu. PC hiçbir şekilde Power tuşundan kapanmıyor.

Sırasıyla şunları yaptım:

BIOS pilini çıkarıp bekledim: Sonuç yok.
Flashbackle BIOS'u güncellemeyi denedim. Yapıp yapamadığımdan emin değilim: Sonuç yok.
RAM'leri değişik slotlara takıp denedim: Sonuç yok.
İşlemciyi çıkarıp macunlayıp taktım: Sonuç yok.
Ekran kartını da çıkarıp taktım: Sonuç yok.

Durduk yere böyle bir şey olması can sıkıcı. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Sistem özelliklerim şöyle:

B650M Pro Wi-Fi anakart, Gainward 4080 Phantom ekran kartı, Corsair DDR5 6000 EXPO 32 GB RAM, Hydro G 1000W PSU.

Konu elektronik ise hatta bilgisayar ise bazen sebepsiz yere problemler baş gösterebiliyor.
Yukarda "Flashbackle BIOS'u güncellemeyi denedim. Yapıp yapamadığımdan emin değilim: Sonuç yok" demişsiniz ama umarım güncelleme sırasında problem çıkmamıştır yoksa anakart kullanılamaz hale gelebilir.

Youtube’daki yönergeleri uyguladım. Uzun süre ışık yanıp söndü, daha sonra devamlı yanmaya devam etti. 5-6 dakika sürdü. Daha sonra USB’yi çıkardım zaten. Bir problem olacağını sanmıyorum ondan. Umarım yani. :/

Bugün ana kart üzerindeki pinleri kontrol ettim. Acaba gözünüze çarpan bir sıkıntı var mı bunlarda?

Bu nasıl mümkün olabilir ki? Bilmediğimden soruyorum. Bunu düşünmemiş olamazlar herhalde -ki okuduğuma göre başarısız BIOS güncellemesi yapan çok fazla kullanıcı var. Yanlış USB kullananlar vb.

Ayrıca BIOS'u güncellemeden evvel de ısrarla açılmıyordu. Sonradan aklıma geldi BIOS'u güncellemek.

Bu nasıl mümkün olabilir ki? Bilmediğimden soruyorum. Bunu düşünmemiş olamazlar herhalde -ki okuduğuma göre başarısız BIOS güncellemesi yapan çok fazla kullanıcı var. Yanlış USB kullananlar vb.

Ayrıca BIOS'u güncellemeden evvel de ısrarla açılmıyordu. Sonradan aklıma geldi BIOS'u güncellemek.
BIOSU yanlış güncellerseniz veya güncellerken yarıda kesilirse o anakarta elveda demek zorundasınız.

BIOSU yanlış güncellerseniz veya güncellerken yarıda kesilirse o anakarta elveda demek zorundasınız.
Böyle bir durumda bir teknik servise verirse anakartı ancak onlar yeniden hayata döndürebilir diye biliyorum.

Anakartınızı satıp işlemciniz AMD ise babaların babası ASUS ROG STRIX B650E-F Gaming modelini alırsanız hayatınız boyunca pişman olmucaksınız. Aynı anakartı ben kullanıyorum 7950X ile asla pişman değilim mükemmel performans

ne alaka ilk defa böyle sacma birşey görüyorum benimde başıma gelmişti hic bir alakası yok.. ctlrtc ile sıfırlatıyorm biosu düzeliyor.

ASUS ROG STRIX B650E-F Gaming modelini alırsanız hayatınız boyunca pişman olmucaksınız.
Çok teşekkürler. Bu bilgi çok işime yarayabilir zira durumda bir güncelleme oldu.

Bugün bilgisayarı servise götürdüm. Mikroskop altında ana kartta bir tane kırık pin bulundu. 6 aydır öylece çalışan ana kart nasıl oldu da kendi kendine pin kırdı gerçekten anlamak güç.

Yeni konular

Geri
Yukarı