Sistem boştayken fanların hızlı dönmesi

frukoin

Kilopat
Sistemi ilk topladığımda böyle bir sorunum yoktu. Son birkaç aydır bu sorunla karşılaşıyorum. Mesela sistemi ilk başlattığımda fanlar gayet ferah bir şekilde dönerken birkaç saniye sonra son hıza çıkıyor. Var mıdır bu sorunun çözümü?

Ryzen 3 1200 AF.
RX 560.
A320M-SH2
8 GB RAM.

Sistemi ilk topladığımda böyle bir sorunum yoktu. Son birkaç aydır bu sorunla karşılaşıyorum. Mesela sistemi ilk başlattığımda fanlar gayet ferah bir şekilde dönerken birkaç saniye sonra son hıza çıkıyor. Var mıdır bu sorunun çözümü?

Ryzen 3 1200 AF.
RX 560.
A320M-SH2
8 GB RAM.
Smart Fan denen bir ayar var BIOS'ta. Onu ayarlaman lazım.

Ryzen 3 1200 AF.
RX 560.
A320M-SH2
8 GB RAM.
MSI Afterburner yüklümü acaba?

Sorulması gereken asıl soru şu fanlar kendiliğinden sebepsiz yere mi yüksek hıza çıkıyor yoksa sorun aşırı ısınma mı? Eğer ki aşırı ısınmadan dolayıysa termal macun değişimi ya da fan temizliği zamanı gelmiştir. Ya da arka planda sisteminizi zorlayan zararlı veya zararsız bir yazılım çalışıyor olabilir. Eğer ki zararsız bir yazılımsa görev yöneticisinde başlangıç kısmından bu yazılımı devre dışı bırakırsanız sorununuz çözülecektir. Eğer ki zararlı bir yazılım sisteminizi zorluyorsa bir antivirüs yüklemenizi öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı