Sistem diski açılırken çok ısınıyor

Bütçe
450-500
Sistemimde 2 HDD takılıydı ve birini 6 ay önce badsector olayından kaybettim. HDD garip sealer çıkarıyordu, açılırken veya kullanırkenara ara tık tık sesleri geliyordu. İçinde önemli verilerim vardı ama o diski sisteme taktığımda PC donuyordu, HDD çok ısınıyordu ve mavi ekran hatası alıyordum. Açmadan önce takarsam da sistem yükleniyor ekranında takılıyordu. Sonra yeniden başlıyordu.

O diski söktüm ve bir kenara koydum. Diğer diskimde bir sorun yoktu, ta ki düne kadar. Dün oyun oynarken, oyunum bir anda kastı, bilgisayar hiçbir şey yapmamaya başladı, hareketleri çok ağırdı ve her 5 saniyede bir "yanıt vermiyor" deyip kasmaya başlıyordu. Belki düzelir diye 2 buçuk saat kendi haline bıraktım, her şeyden çıktım ve masaüstünde 1 buçuk saat falan durdu. Acaba HDD'ye bağlanan kablolarda sorun mu var dedim, PC'yi kapattım ve sök tak yaptım, üfledim ama PC çok ağır açıldı, hiçbir şeye giremedim ve ben de PC'yi kapatıp HDD'ye bakmak istedim. Elimi üstüne koydum ve ateş gibi olduğunu fark ettim. Kart kısmına baktım ve bir kısmının diğer kısımlarına göre çok daha fazla ısındığını gördüm. PC'yi kapattım ve açmayı denemedim.

Isınan kısım fotoğraftaki barkodun hemen sol alt çaprazındaki kahverengi yer. Diskim öldü mü? İçindeki veriler kurtarılabilir mi? 240 GB SSD almak istiyorum, alsam verilerimi buna kopyalayabilmem mümkün olabilir mi? Hangi SSD'yi önerirsiniz? Yardımlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum 😔

Nedir bu WD'den çektiğimiz yahu tavsiye üzerine Western Digital 3.5" 1 TB Caviar Blue WD10EZEX SATA 3.0 7200 RPM Hard Disk Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu almıştım 2015'te 4 5 sene zor çalıştı ve ısnma artı bad sectorden emekli oldu. Eski Samsung 250 GB var bana mısın demiyor 13 yıldır.

Sistem açıldıysa önemli verilerinizi bir yere yedekleyin. Mesela Google Drive flash bellek gibi.

Normal sıcaklıklar. 55 60'a kadar sorun olmaz. Health sekmesini de paylaşmanız iyi olur.

50 derecenin üstünde sarı renk uyarısı veren bir hard disk saglık programı vardı.
Bence 50 kritik değer.

Hiç de durumunun iyi olduğuna inanasım gelmiyor.
Durumu iyi değil ama beklediğimden daha iyi. Sadece 5 tane kararsız sektörü var. Disk bunlara erişmeye çalışınca sistem yavaşlıyor olmalı. CMD'yi yönetici olarak açıp chkdsk yapmayı deneyebilirsiniz.
Taramanın bu kadar uzun sürmesi normal mi?
Normal.

Bence 50 kritik değer.
70 dereceye ulaşmış ve normal çalışan diskler gördüm. Disk 50 derecede sürekli çalışsa uzun zamanda sorun çıkabilir ama 40 dereceleri de gördüğü için bir sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı