Sistem donup BIOS'a atıyor ve Windows kurulu SSD'yi görmüyor

roccostarr

Picopat
Daha fazla  
Bugün okuldan geldim. Her zamanki gibi bilgisayarımı açtım YouTube'da video filan izlerken birden bilgisayar dondu BIOS ekranına attı. Windows'un kurulu olduğu SSD'yi görmediğini fark ettim kapattım yeniden açtım normal açıldı ama bazı uygulamalar silinmişti. Aradan 3saat geçti yine dondu BIOS ekranına attı ve SSD'yi görmedi. Diğer 3 SSD gözüküyor ama sadece Windows'un kurulu olduğu SSD'yi görmüyor. Söktüm taktım hiçbir şekilde düzelmiyor ve bilgisayar 1 ay önce 10 saniyede filan açılıyordu. Şu son 1 ay neredeyse 1 dakikada aşırı yavaş bir şekilde açılıyor.

SSD arızası gibi duruyor anlattıklarına bakacak olursak. Daha önce bir SSD belleğimde Windows başlatılırken bir süre boyunca açılıştaki siyah erkanda Smart hatası yazıyordu ama düzgünce çalışmaya devam ediyordu. Dandik bir SSD'ydi. Türkçe pek bir bilgi yoktu yabancı forumlarda SSD ölmeye başlıyor demişlerdi. Öyle de oldu, önce kendi kendine bir şeyler kayboluyordu ben de fark edince yedekledim her şeyi ve bir süre sonra tamamen ölümünü görmeden yeni SSD'ye geçtim.

Kendi kendine dosya silinmesi benzese de kesin olarak budur diyemem, ortada bir hata kodu ya da belirleyici durum yok. Garanti devam ediyorsa servise yolla, etmiyorsa yine servisi arayıp bilgi alabilirsin. SSD’nin ömrü bitmiş olabilir.

SSD arızası gibi duruyor anlattıklarına bakacak olursak. Daha önce bir SSD belleğimde Windows başlatılırken bir süre boyunca açılıştaki siyah erkanda Smart hatası yazıyordu ama düzgünce çalışmaya devam ediyordu. Dandik bir SSD'ydi. Türkçe pek bir bilgi yoktu yabancı forumlarda SSD ölmeye başlıyor demişlerdi. Öyle de oldu, önce kendi kendine bir şeyler kayboluyordu ben de fark edince yedekledim her şeyi ve bir süre sonra tamamen ölümünü görmeden yeni SSD'ye geçtim.

Kendi kendine dosya silinmesi benzese de kesin olarak budur diyemem, ortada bir hata kodu ya da belirleyici durum yok. Garanti devam ediyorsa servise yolla, etmiyorsa yine servisi arayıp bilgi alabilirsin. SSD'nin ömrü bitmiş olabilir.

CrystalDiskInfo'da %97 sağlık gösterio ve SSD 7aylık 120GB James Donkey sadece Windows yüklü içinde oyun filan hiç indirmedim oyun filan yüklemediğim halde bozulma ihtimali var mı SSD'nin?

Geri
Yukarı