Sistem Fan Hızları Normal mi?

hakan_b

Hectopat
Merhaba, kasamda önde ve arkada olmak üzere toplam 2 adet fan var. HWMonitor programında bir şey dikkatimi çekti. Fanların birinin hızı (egzoz fan) devamlı değişiyor. 1300 RPM civarı değerlerde çalışırken 2600-2700 RPM değerlerine çıkıyor, devamlı bu şekilde değişiyor. Hatta arada 19000 RPM değerine çıkıyor 2-3 sn'lik. 19000 RPM gibi bir değere çıkabilir mi yoksa program ile alakalı bir bug olabilir mi bu :D
2. sorum da CPU fan ve sistem fanlarının hızları iyi mi? Ben egzoz fanın hızını da diğer fan gibi 900 RPM değerine çekmek istiyorum fazla ses istemiyorum kasada :)

Anakartım MSI B350M Mortar, kasa Phanteks P400.

1.png2.png3.png

Son olarak BIOS'ta fan bilgisinin olduğu bölümü de paylaşıyorum. Ayrıca burada da System 1 fanı 3. resimde gördüğünüz gibi bazen 0 RPM oluyor.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 19000RPM yanlış gözüküyordur programda. CPU fanın zaten "Smart fan mode"da yani CPU sıcaklığına göre kendisi artıyor veya iniyor problem yok yani. Son olarakta ön ve arka fanlarının BIOStan ayarlarını sol taraftaki menüden PWM yapıp % olarak ayarlayabilirsin. Bende kasa fanları %45 olarak sabit hızlara ayarlılar.

Egzoz fanın bağlantısını direk anakarta bağladıysanız fan sistem ısısına göre fan devrini ayarlayacaktır. Tıpkı CPU fanı gibi.

@Yusuf Can Sistem fanları için de Smart Fan özelliğini mi açayım yoksa ikisinin de hızını %45 mi yapayım hangisini tavsiye edersiniz.

@kaeNN Hocam PWM yapıp %45 e aldığımda ön fanda (System 2 fanı) 1300 değerlerinde çalışıyor ve ses artıyor, ben ikisini de 800-900 küsür değerlere çekmek istiyorum biraz daha sessizlik için.

System 1 fanını da DC moduna aldığımda istediğim oluyor, bu şekilde kullanmak istiyorum sıkıntı olmazsa.

Son düzenleme:
Ben kendi fanıma göre örnek vermiştim orada %45 bana göre gayet sessiz. Sen o %'yi daha da düşürerek sesi azaltabilirsin veya dediğin gibi DC modunda sessiz ise onda da kullanabilirsin problem olmaz.

Kanka benim PC'de 5 tane fan var bilgisayar ismi Z9 Plus CPU bir yükseliyor bir artıyor ama bugüne kadar hiç sıkıntı yoktu ben Far Cry falan rahat oynuyordum sonra Half-Life 2 indirim dedim her halde virüs kaptı sonra kapanmaya başladı şimdi sadece açtığı oyunlar: Buz devri meltdown, ninja kaplumbağalar, CS1.6
Half-Life 1 bunlar PC kapanıyor öbür oyunlarda kapanan oyunlar: CS Source, CS:GO, Zula, Far Cry 1, bunları açamıyorum kapanıyor 1 dakikada yardım edin lütfen bana çare macunlar yeni değişti ekran kartım ice Q 4 his RAM 8 GB C diskte 300 GB alanım var bunlar yardım edin lütfen.

Kanka benim PC'de 5 tane fan var bilgisayar ismi Z9 Plus CPU bir yükseliyor bir artıyor ama bugüne kadar hiç sıkıntı yoktu ben Far Cry falan rahat oynuyordum sonra Half-Life 2 indirim dedim her halde virüs kaptı sonra kapanmaya başladı şimdi sadece açtığı oyunlar: Buz devri meltdown, ninja kaplumbağalar, CS1.6
Half-Life 1 bunlar PC kapanıyor öbür oyunlarda kapanan oyunlar: CS Source, CS:GO, Zula, Far Cry 1, bunları açamıyorum kapanıyor 1 dakikada yardım edin lütfen bana çare macunlar yeni değişti ekran kartım ice Q 4 his RAM 8 GB C diskte 300 GB alanım var bunlar yardım edin lütfen.
Yeni bir konu açarsan daha fazla yardımcı olacaklardır. :D

Hocam sistem kapanmasıyla ilgili bir konu açtım inceler misin acaba aynı sorunu mu yaşıyoruz?

Yeni konular

Geri
Yukarı