Sistem güvenliğinde raporlama ve yazılımları

Boztepe

Hectopat
Bilgisayarlar, yazılımlar aracılığı ile çalışmaktadır. Bu yazılımları, bir çok gurup ve sınıflandırmaya ayırabiliriz. Bizi ilgilendirin kısmı, işletim sistemi, donanım, internet, güvenlik yazılım ve çözümleridir.

İşletim sistemindeki, donanım, internet ve güvenlikle ilgili her türlü sorunu hemen hemen tesbit edebilmek ve çözmek mümkündür. Ancak, ev kullanıcıları açısından baktığımızda, ülkemizde bu yöntemler bilinmemekte ve gereken önem verilmemektedir. Oysa gelişmiş ülkeler bu yöntemleri çok aktif şekilde kullanmaktadırlar. Bu konularda millet olarak hak ettiğimiz noktanın çok ama çok uzaklarında olduğumuzu görmekteyim.

Bahsettiğim yöntemleri kullanan yabancı forumlara aşağıdaki bazı örnek siteleri verebilirim;

Tech Support Forum
Malwarebytes Forum
Bleeping Computer Technical Support Forums
MajorGeeks Support Forums - Powered by vBulletin
HijackThis.de Support Board
Emsisoft Support Forums
Cyber Tech Help Support Forums

Buradaki konuda arkadaşın sorduğu '' Raporlama yöntemi nedir? '' sorusuna cevap verme imkanı bulamamıştım. Bu konu vesilesi ile aşağıdaki adresteki konuları incelediğinde, yukarıda bahsetmeye çalıştığım bilgiler daha iyi anlaşılacaktır.

Virus/Trojan/Spyware Help - Tech Support Forum

İyi günler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı