Sistem harici ekran kartına bellek verebilir mi?

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Pentium Dual Core E6500.
HD 4550.
2 GB RAM.
Sistemim yukarıda yazdığı gibidir. Benim bildiğim kadarıyla bu ekran kartı 512 MB ama "DxDiag" üzerinde ve aşağıda resmini atacağım yerde daha fazla görünüyor. RAM'den alıp ekran kartıma vermiş olma ihtimali var mı?

diğer foto.png

dxidag resmi.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir. RAM donanıma ayırma var.

Ayrıca zaten İngilizce biliyorsanız orada paylaşılmış bellek var. Orada yazıyor fazladan. Fakat RAM'den alamaz ise sabit diskten alır, çok deli darboğaz olur.

Eski laptopumda bu ayar BIOS üzerinden yapılabiliyordu. 512MB'lık ekran kartını 2 GB'a sistem belleklerini kullanarak atayabiliyordunuz. Geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Ancak GPU'ların RAM'lerinin sistem RAM'lerinden çok çok daha hızlı çalıştığını hatırlatmama gerek yok sanırım.

Fakat RAM'den alamaz ise sabit diskten alır, çok deli darboğaz olur.
Sağolun hocam bilgilendirdiğiniz için. Peki sabit diskten de alamazsa nereden alır?
Eski laptopumda bu ayar BIOS üzerinden yapılabiliyordu. 512MB'lık ekran kartını 2 GB'a sistem belleklerini kullanarak atayabiliyordunuz. Geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Ancak GPU'ların RAM'lerinin sistem RAM'lerinden çok çok daha hızlı çalıştığını hatırlatmama gerek yok sanırım.
Hocam masaüstü benimki. Ben ekran kartına RAM atamaktan ziyade atanan RAM'leri geri almak istiyorum aslında. Neden derseniz, zaten kartın işleyebileceği 512 MB hadi 1 GB en fazla diyelim. Ben zaten eski oyunları oynuyorum, bu oyunlarda ekran kartı belleğinin yetersiz kalmasından ziyade RAM'in az kalmasından çekiniyorum.

Yani yapmak istediğim şey bu ayrılan RAM'i tamamen kaldırmak. Bunu nasıl yapabilirim?

Sağolun hocam bilgilendirdiğiniz için. Peki sabit diskten de alamazsa nereden alır?

Hocam masaüstü benimki. Ben ekran kartına RAM atamaktan ziyade atanan RAM'leri geri almak istiyorum aslında. Neden derseniz, zaten kartın işleyebileceği 512 MB hadi 1 GB en fazla diyelim. Ben zaten eski oyunları oynuyorum, bu oyunlarda ekran kartı belleğinin yetersiz kalmasından ziyade RAM'in az kalmasından çekiniyorum.

Yani yapmak istediğim şey bu ayrılan RAM'i tamamen kaldırmak. Bunu nasıl yapabilirim?
Harddisk %100 dolu olması pek mantıklı değil. Çok büyük bir alanı dolduğu zaman performans sorunu oluyor.

Ayırdığı zaman artık o kısım kullanılmaz anlamına gelmiyor. Orada o bellek, havuza alınıyor. Eğer RAM'e yuklenirse o havuzu kullanır. Ekran kartının RAM'i dolduğu o havuzu kullanır.

Yani o, orada duruyor sürekli. Sen kafani takma.

RAM'i 4 GB'ta tamamlarsan fena olmaz. En azından aklın RAM'e takılmaz.

Harddisk %100 dolu olması pek mantıklı değil. Çok büyük bir alanı dolduğu zaman performans sorunu oluyor.
Zaten sadece teorik bilgim olsun diye sormuştum hocam, benim de tercihim değil dolu olması.
Ayırdığı zaman artık o kısım kullanılmaz anlamına gelmiyor. Orada o bellek, havuza alınıyor. Eğer RAM'e yuklenirse o havuzu kullanır. Ekran kartının RAM'i dolduğu o havuzu kullanır.

Yani o, orada duruyor sürekli. Sen kafani takma.
Yine de eğer bir şekilde kaldırma imkanım varsa söyleyebilir misiniz? Denemek istiyorum.
RAM'i 4 GB'ta tamamlarsan fena olmaz. En azından aklın RAM'e takılmaz.
İleride inşAllah daha iyisini toplamayı düşündüğüm için bu sisteme yatırım yapmayı pek düşünmüyorum açıkçası ama öneriniz için sağolun.

Yeni konular

Geri
Yukarı