Sistem kendi kendine kapanıyor

eminzsei

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba dostlar, başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor. Bunu nadiren yapıyor. Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba dostlar, başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor. Bunu nadiren yapıyor. Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
Bilgisayar aşırı ısındığında kendini korumak için kapanabilir. Tozlanmış soğutma fanları veya tıkanmış hava kanalları bu duruma sebep olabilir.
Güç kaynağındaki bir arıza ya da yetersiz güç sağlama, bilgisayarı kapanmaya zorlayabilir.
İşletim sistemi veya sürücülerdeki hatalar da bilgisayarın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir?
Yani birçok nedeni olabilir.

Sistem boştayken mi kapanıyor yoksa yük altında mı?

Birkaç defa oldu Valorant oynuyordum birden sistem kapandı ama güç geliyor yani en son dün oldu dizi izlerken.

Masaüstü mü dizüstü mü?
Masaüstü.

Merhaba,
Bilgisayar aşırı ısındığında kendini korumak için kapanabilir. Tozlanmış soğutma fanları veya tıkanmış hava kanalları bu duruma sebep olabilir.
Güç kaynağındaki bir arıza ya da yetersiz güç sağlama, bilgisayarı kapanmaya zorlayabilir.
İşletim sistemi veya sürücülerdeki hatalar da bilgisayarın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir?
Yani birçok nedeni olabilir.

Yük altında değildi.
Bilgisayar temiz gayet bakımlarını yapıyorum.
Tüm driverlar güncel.
500 watt güce sahip PSU kullanıyorum sistem için yeterli zaten.

Birkaç defa oldu Valorant oynuyordum birden sistem kapandı ama güç geliyor yani en son dün oldu dizi izlerken.

Masaüstü.

Yük altında değildi.
Bilgisayar temiz gayet bakımlarını yapıyorum.
Tüm driverlar güncel.
500 watt güce sahip PSU kullanıyorum sistem için yeterli zaten.

Acaba, anakartın yeni mi bilmiyorum üzerindeki kondansatörler şişmiş olabilir mi?
Elektrik prizi veya uzatma kablosu arızalı olabilir. Farklı bir prizden dene?
CPU, GPU ve RAM için stres testleri yaparak, bu bileşenlerin maksimum yük altında nasıl performans gösterdiklerini gözlemle isterden bir de.
Ve son olarak deneyeceğin güç kaynağı testi yapmak aklıma başka bir şey gelmiyor.

Acaba, anakartın yeni mi bilmiyorum üzerindeki kondansatörler şişmiş olabilir mi?
Elektrik prizi veya uzatma kablosu arızalı olabilir. Farklı bir prizden dene?
CPU, GPU ve RAM için stres testleri yaparak, bu bileşenlerin maksimum yük altında nasıl performans gösterdiklerini gözlemle isterden bir de.
Ve son olarak deneyeceğin güç kaynağı testi yapmak aklıma başka bir şey gelmiyor.

Şu aklıma geldi bir de Windows olay görüntüleyicisi'ni kullanarak, sistemin kapanma zamanlarına denk gelen hata mesajlarını ve uyarıları inceleyebilirsin. En azın neden hata aldığını görüp kapanma sebebi o yüzden olabilir.

Geri
Yukarı