Sistem kendi kendine reset atıyor

elongatusmpanga

Centipat
AMD Ryzen 5 3600X.
Gigabyte B450 Aorus Elite.
Kingston KC2000 500GB NVMe M.2 SSD.
Corsair 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz.
MSI Radeon RX 5700 Mech GP OC.
MSI Mag Forge 100M temperli cam RGB ATX.
Cooler Master MWE 700W 80+

Arkadaşlar yukarıda belirtmiş olduğum sistemi nisan ayında topladım. Bilgisayarı aldığım günden itibaren oyun oynarken anlık donma mavi veya siyah ekran sonrası PC kendini reset atma sorunu yaşıyorum. Bilgisayar performansında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım ama anlayamadığım bir şekilde PC kendini reset atıyor. Sorunla ilgili olarak ekran kartını söküp garantiye götürdüm, ekran kartında bir sıkıntı olmadığını karta BIOS güncellemesi yaparak geri teslim ettiler. Bu da çözüm olmayınca kasayı olduğu gibi aldığım firmaya götürdüm. Firma parçaları ayrı ayrı garantiye yolladı. İşlemci ve anakarta değişim çıktı parça değiştirdiler. 2 gün önce bilgisayarı teslim aldım ancak anakart ve işlemci değişimi de soruna çözüm olmadı ve sorunla tekrar karşılaştım. 6 aydır yaşadığım sorunu daha detaylı anlatacak olursam, bazen oyun esnasında mouse donuyor ardından siyah ekran veriyor kısa bir süre ses gelmeye devam ediyor ve ardından ses de kesilip PC kendini reset atıyor. Bazen oyun anında direkt mavi ekran verip PC reset atıyor. Bazense oyun oynarken masaüstüne atıyor oyun beni. Masaüstünde her şey normal gözüküyor ama oyuna tekrar girmeye çalıştığımda PC reset atıyor kendini. Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum, oyun esnasında anlık olarak başlat çubuğu gözüküp gidiyor ara ara. Bu bir sıkıntı yaratmasa da garibime giden bir şey. Ve bazen Radeon uygulamasını açmaya çalıştığımda uygulama kendini açmıyor, ancak bilgisayarı yeniden başlatırsam driverı açabiliyorum.

Sorun çözümü için denediklerim sırasıyla:
DDU ile defalarda Radeon eski ve güncel versiyonlarını temiz kurulum yapıp denedim.
Windows temiz kurulum yaptım.
Memtest86 ile RAM'leri kontrol ettim bir sorunla karşılaşmadım.
Ekran kartını garantiye verdim. (Sorun olmadığını söylediler ama benim düşüncem hala ekran kartı hatasından yana)
İşlemci ve anakart değişimi yapıldı.

Bu kadar süreçten sonra hala sorunu çözemedim ve artık neden olabileceğini aklım almıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bahsettiğin konuda bende sıkıntı çekiyordum. Benim de yaptıklarım senin gibi ben ilave olarak yeni Power alıp test ettim yine değişen olmadı. 5000 serisi ekran kartları ısınıyor diye biliyorum. Isıdan kaynaklı olabilir kasanın hava akışı iyi olmayabilir siyah ekran hatası alırken ısıyı gözlemledin mi? Bu hatayı oyun oynarken 5 - 10 dk içinde yapıyorsa bil ki Power'dan kaynaklı bir sorun var. Eğer 40 dk 1 saat ve üstü oynadıktan sonra siyah ekran veriyorsa ısıdan yana hata verdiğinin kanaatindeyim. Ben kendi sorunumu hiçbir ayara dokunmadan özel fan ayarı yaparak çözdüm. Mavi ekran hataları sistemdeki driver vs. kaynaklı olur diye biliyorum.

CPU'nu stres testine sokar mısın?

Hocam CPU değişim oldu sorun hala devam ediyor. Aldığım firma değişim sonrası kontrol ettiğini ve bir sıkıntı olmadığını belirti. CPU kaynaklı olacağını düşünmüyorum ama yine de ben test edeyim.
Kardeşim bahsettiğin konuda bende sıkıntı çekiyordum. Benim de yaptıklarım senin gibi ben ilave olarak yeni Power alıp test ettim yine değişen olmadı. 5000 serisi ekran kartları ısınıyor diye biliyorum. Isıdan kaynaklı olabilir kasanın hava akışı iyi olmayabilir siyah ekran hatası alırken ısıyı gözlemledin mi? Bu hatayı oyun oynarken 5 - 10 dk içinde yapıyorsa bil ki Power'dan kaynaklı bir sorun var. Eğer 40 dk 1 saat ve üstü oynadıktan sonra siyah ekran veriyorsa ısıdan yana hata verdiğinin kanaatindeyim. Ben kendi sorunumu hiçbir ayara dokunmadan özel fan ayarı yaparak çözdüm. Mavi ekran hataları sistemdeki driver vs. kaynaklı olur diye biliyorum.

Hocam merhaba, kendi yaptığım stres testlerinde ekran kartı sıcaklık değeri 82 dereceyi geçmedi. Ekran kartını garantiye verdim onlar da ısı kontrolü yaptılar ve bir sıkıntı olmadığını belirttiler. Oyun oynarken sürekli sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum ve genellikle 70 derece bandında oluyor. Bu kart için sıcaklık değerleri normal ve ısı kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü yaşadığım sıkıntıyı o kadar düzensiz yaşıyorum ki, karantina günlerinde günümün çoğu bilgisayar başında geçiyordu günlük 8-10 saat bilgisayarda oyun oynayıp da hiç reset atmadığı oldu bilgisayarın hatta bir ara hangi Radeon sürümüydü hatırlamıyorum 1-2 hafta hiç reset atmadı bilgisayar. Bazense bilgisayarı açıyorum oyuna giriyorum 5-10DK içerisinde oluyor. Yani bu sorun bazen günlerce olmuyor bazen günde birkaç defa oluyor. Hiçbir stabilitesi yok. PSU yeni ve sistemim için yeterli olduğunu düşünüyorum. PSU kaynaklı olduğunu da düşünmüyorum açıkcası.
Başka PSU bulup artı başka ekran kartı ile deneme şansın varsa dene.

Hocam ben de ekran kartını başka bilgisayarda deneyip sorunun ekran kartı kayaklı olup olmadığını denemeyi çok istiyorum. Şu an için böyle bir imkanım yok ama bir yolunu bulabilirsen bunu deneyeceğim.

Son düzenleme:
Bak MSI Afterburner'i indir oradan onun ek bir stres testi olacak onu da indir aynı sitesinden sonra 1 saatte yakın o testte beklet istersen Discord'un varsa adını at yardımcı olayım.
Sonrada AMD Ryzen Master programını indir oradan stres testine tabii tut art arda.

Geri
Yukarı