Çözüldü Sistem kendi kendine yeniden başlatılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

whofedcamper

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Şu anda bilgisayarım boştayken bile kendi kendine yeniden başlatılıyor ve sebebini asla anlayamadım. Ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını kontrol ettiğimde anormal bir durum yok sıcaklıkları normal. Yine Technopat Sosyal'de gördüğüm benzer bir başlık altında yazılan çözümlerden birini yaptım yine de sonuç alamadım çözüm şu şekildeydi;
"1- Denetim Masası'na girin.
2- sistem ve güvenliğe girin.
3-sistem sekmesine girin.
4- gelişmiş sistem ayarları yerine gelin.
5- başlangıç ve kurtarma yerinin altında ki ayarlar bölümüne gelin.
6- orada otomatik olarak yeniden başlat işareti olacaktır, tikini kaldırın."
İşlemci, RAM ve kule tipi soğutucu değiştim ama sorunsuz çalışıyordu aldığımdan beni(yaklaşık 2 ay) ama son 2 3 gündür yaşıyorum bu sorunu. Sorunu gerçekten çok rastgele şekilde yaşıyorum son 2 3 gündür kendi kendine yeniden başlatılıyor sonra bir süre hiçbir şey yok sonra yeniden başlıyor falan anlamadım ne oluyor. Ne yapmam gerek sorun ne olabilir?

Sistemimde şu şekilde:

RAM = G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z RGB LED DDR4 3000MHz / Kingston Fury Beast 16 GB (2x8GB) 3200MHz ( 3000MHz'de çalışıyor ikisi de şu anda)
SSD = Samsung 970 EVO Plus 1 TB NVMe M.2 SSD / SanDisk 480GB SSD Plus.
Ekran kartı = ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 Advanced Edition 6G Gaming 192bit.
İşlemci = AMD Ryzen 5 5600.
Anakart = ASUS TUF B450-Plus Gaming.

1692115153820.png

1692115180425.png

NZXT CAM'de bakarken cpu clock hızı pc boşta olduğu halde sürekli 4350 mhz ve 3600 mhz arası gidip geliyor bu bir sorun yaratır mı ?

Çözüm
"Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: MACHINE_CHECK_EXCEPTION
Hata türü: Cache hierarchy error.
İşlemci apıc kimliği: 1"

Cache hierarchy error hatası alan işlemcilerin bir tamiri yokmuş, direkt yeni işlemci ile değiştirildi servise yollandığında.
Herkese merhaba. Şu anda bilgisayarım boştayken bile kendi kendine yeniden başlatılıyor ve sebebini asla anlayamadım. Ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını kontrol ettiğimde anormal bir durum yok sıcaklıkları normal. Yine Technopat Sosyal'de gördüğüm benzer bir başlık altında yazılan çözümlerden birini yaptım yine de sonuç alamadım çözüm şu şekildeydi;
"1- Denetim Masası'na girin.
2- sistem ve güvenliğe girin.
3-sistem sekmesine girin.
4- gelişmiş sistem ayarları yerine gelin.
5- başlangıç ve kurtarma yerinin altında ki ayarlar bölümüne gelin.
6- orada otomatik olarak yeniden başlat işareti olacaktır, tikini kaldırın."
İşlemci, RAM ve kule tipi soğutucu değiştim ama sorunsuz çalışıyordu aldığımdan beni(yaklaşık 2 ay) ama son 2 3 gündür yaşıyorum bu sorunu. Sorunu gerçekten çok rastgele şekilde yaşıyorum son 2 3 gündür kendi kendine yeniden başlatılıyor sonra bir süre hiçbir şey yok sonra yeniden başlıyor falan anlamadım ne oluyor. Ne yapmam gerek sorun ne olabilir?

Sistemimde şu şekilde:

RAM = G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z RGB LED DDR4 3000MHz / Kingston Fury Beast 16 GB (2x8GB) 3200MHz ( 3000MHz'de çalışıyor ikisi de şu anda)
SSD = Samsung 970 EVO Plus 1 TB NVMe M.2 SSD / SanDisk 480GB SSD Plus.
Ekran kartı = ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 Advanced Edition 6G Gaming 192bit.
İşlemci = AMD Ryzen 5 5600.
Anakart = ASUS TUF B450-Plus Gaming.

Eki Görüntüle 1904010
Eki Görüntüle 1904013

NZXT CAM'de bakarken CPU clock hızı PC boşta olduğu halde sürekli 4350 MHz ve 3600 MHz arası gidip geliyor bu bir sorun yaratır mı?

Virüs bulaşmış olma ihtimali? Bence bir format atın derim. Daha sonra aynı sıkıntıyı yaşamaya devam ederseniz donanımsal bir sorun olabilir. Ya da Kaspersky veya Malwarebytes ile virüs taraması yapabilirsiniz.

BIOS güncellemesi yaptım ama yine de aynı şey devam ediyor, ne yapacağız?

Eki Görüntüle 1904504

DISM komutunu da yaptım bu arada.

Bilgisayar BIOS'ta iken bu kapanma durumu oluyor mu? Ya da bilgisayarı güvenli modda internetsiz bir şekilde açın ve bilgisayarı bir yarım saat veya 1 saat bekletin aynı durum oluşursa artık tamamen donanımsaldır. (eğer bilgisayar güvenli modda internetsiz bir şekilde açık kalmaya devam ederse kesinlikle format atılması gerekir veya Malwarebytes, Kaspersky gibi programlarla bilgisayarınızı taratıp virüs olup olmadığına bakın derim.)

Bilgisayar BIOS'ta iken bu kapanma durumu oluyor mu? Ya da bilgisayarı güvenli modda internetsiz bir şekilde açın ve bilgisayarı bir yarım saat veya 1 saat bekletin aynı durum oluşursa artık tamamen donanımsaldır. (eğer bilgisayar güvenli modda internetsiz bir şekilde açık kalmaya devam ederse kesinlikle format atılması gerekir veya Malwarebytes, Kaspersky gibi programlarla bilgisayarınızı taratıp virüs olup olmadığına bakın derim.)

BIOS'da kapanmıyor hiç. Güvenli modda nasıl başlatabilirim ASUS TUF BIOS'unda?

Bilgisayarınızı normal bir şekilde başlatın ilk önce sonra arama kısmına msconfig.exe yazın. Daha sonra karşınıza gelen pencerenin üst kısmındaki önyükleme bölümünü seçin aşağıda küçük bir liste olacak listenin en başında güvenli önyükleme yazıyor olacak yazının yanındaki kutucuğa tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın eğer güvenli moddan çıkmak isterseniz de yine aynı adımlaı uygulayın ve kutucuğun tikini kaldırın yeniden başlatın. Güvenli moddan çıkmış olacak. (sadece kutucuğu işaretleyin diğerlerine sakın dokunmayın).

Yeni konular

Geri
Yukarı