Sistem kilitleniyor ve ekran kararıyor

krds24

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarda bugün PDF okurken mouse birden kilitlendi. 3,5 saniye sonra ekran karardı kasa hala çalışıyor, reset tuşuna basıp yeniden açtım daha önce de başıma gelmişti. sebebini bilen var mı? yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminin özelliklerini atabilir misin?

ASUS ROG STRIX AMD Radeon RX 570 4 GB OC 256 Bit GDDR5 DX12 PCI-e 3.0 ekran kartı.
AMD Ryzen 3 1200 65W AM4 socket 10 MB 3.4MHz 4 cekirdek işlemci.
ASUS Prime A320M-R 3200MHz OC AM4 anakart.
Curicial balistix 3000MHz DDR4 RAM 8 GB tek slit.
Aero cool 650 +80 bronz sertifika Power Supply.
Kingston SATA 240 GB SSD.

ASUS ROG STRIX AMD Radeon RX 570 4 GB OC 256 Bit GDDR5 DX12 PCI-e 3.0 ekran kartı.

Gayette iyi bir sistemin var fakat bunun olması olanak dışı bir şey.
1-ekran kartı driverlerini güncelle.
2-kasanı bir temizlet RAM, ekran kartı gibi şeyleri çıkart sulotları bir güzel temizle toz falan kaçmış olabilir.
Bunlar aklıma geldi.

Format atmayı denedin mi?

Sistemi yeniden başlattığınızda bildirimler kısmında WattMan gözüktü mü? Ya da Windows olay görüntüleyicisinden baktığınız da herhangi bir hata var mıydı?

Sistemi yeniden başlattığınızda bildirimler kısmında WattMan gözüktü mü? Ya da Windows olay görüntüleyicisinden baktığınız da herhangi bir hata var mıydı?

Ekran kartı driverları güncel hepsi ekran kartı fan ayarlarını manuele çekmiştim ekran karardığında yeniden başlattım Radeon'dan şu bildirim geldi "default Radeon WattMan settings have been restored due to an unexpected System failure"
Gayette iyi bir sistemin var fakat bunun olması olanak dışı bir şey.
1-ekran kartı driverlerini güncelle.
2-kasanı bir temizlet RAM, ekran kartı gibi şeyleri çıkart sulotları bir güzel temizle toz falan kaçmış olabilir.
Bunlar aklıma geldi.

Format atmayı denedin mi?

Format yeni atmıştım fakat donanımsal bir şey gibi gözüküyor bilgisayardan da hiç anlamam kasayı açsam ekran kartını bile çıkaramam yerinden o derece YouTube'dan falan bakıp yapmaya çalışacağım artık.

Ekran kartı driverları güncel hepsi ekran kartı fan ayarlarını manuele çekmiştim ekran karardığında yeniden başlattım Radeon'dan şu bildirim geldi "default Radeon WattMan settings have been restored due to an unexpected System failure"
Evet WattMan hatası almışsınız. Bu hatanın net bir çözümü olmamakla beraber birçok çözüm yöntemleri vardır. Artık hangi yöntem çözüm olursa. Ayrıca bu hata donanımsal ya da yazılımsal bir sebepten ötürü gerçekleşebilir. Eğer bu hatayı daha sık bir şekilde almaya başlarsanız yazılımsal anlamdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Evet WattMan hatası almışsınız. Bu hatanın net bir çözümü olmamakla beraber birçok çözüm yöntemleri vardır. Artık hangi yöntem çözüm olursa. Ayrıca bu hata donanımsal ya da yazılımsal bir sebepten ötürü gerçekleşebilir. Eğer bu hatayı daha sık bir şekilde almaya başlarsanız yazılımsal anlamdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hocam bu ekran kartındaki GPU ve VRAM ayarı nedir ben otomatikte kullanıyorum sadece fan ayarını manuele çektim PUBG Mobile oynuyorum kasma var bu ayarları yapmam gerekir mi acaba?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-05-15 180539.png
    Ekran görüntüsü 2021-05-15 180539.png
    217,7 KB · Görüntüleme: 25
Hocam bu ekran kartındaki GPU ve VRAM ayarı nedir ben otomatikte kullanıyorum sadece fan ayarını manuele çektim PUBG Mobile oynuyorum kasma var bu ayarları yapmam gerekir mi acaba?
GPU ayarını açarsanız kartın Frekans Mhz ve voltaj ayarlarını manuel olarak ayar yapabilirsiniz. VRAM ayarı da aynı şekilde manuel olarak ayarlama yapabilirsiniz fakat ilk başta bunlara gerek yok. Eğer WattMan hatasını daha sık almaya başlarsanız GPU ayarını açıp Frekans Mhz ve voltaj değerlerini düşürmeyi deneyebilirsiniz. Fan ayarını yüksekte kullandığınıza göre kart tahminimce ısınıyor. Undervolt yaparak kartın sıcaklığını düşürebileceğiniz gibi bu WattMan hatasının bir diğer çözüm yöntemi de Frekans Mhz ve voltaj ayarının düşürülmesidir. Ayrıca Radeon programı üzerinden yapılan ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• hızlı başlatma.PNG
    hızlı başlatma.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı