Sistem kurarken nelere dikkat edilmelidir?

zaferos

Hectopat
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki malzemelere sahibim;
  • AMD Ryzen 7 1800X 3.6GHz/4.0GHz 16MB Cache Soket AM4
  • Gskill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz RAM
  • Galax Nvidia GeForce GTX1050 Ti EX OC 4GB 128Bit
  • Toshiba P300 High Performance 3.5" SATA 3.0 1TB Sabit Disk (HDWD110UZSVA)
  • ASUS Crosshair VI Hero AM4 X370 USB 3.1 M.2
  • Samsung 960 EVO NVMe 250GB 3200MB-1500MB/s M.2 PCI-E SSD MZ-V6E250BW
  • Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB AMD
  • Cooler Master MasterWatt 650W 80 Plus Bronze Aktif PFC 120mm Fanlı PSU
  • Asus VG248QE 24” 144hz 1ms (DVI+HDMI+Display) Full HD LED
  • Xigmatek EN9726 PROSPER 4x12CM

Bu sistemi haftasonu kuracağım. Genel kurulum bilgim var fakat yeni çıkan taktikler ve teknikler konusunda bilgim yok. Örneğin kasa fanları ses yapıyor ise PSU üzerinden değil anakarta bir kablo aracılığıyla doğrudan bağlayın gibi.

Ya da sistem kurulumu aşaması gibi bir şey yazabilen hocama minnettar olurum.
  • Anakartın güncel BIOS sürümü şudur şöyle güncellenir.
  • Sistem iyi güzel ama şu kabloyu unutmussun hemen sipariş ver
  • Şu parçayı şöyle bağlarsan daha iyi verim alırsın
  • Bak o anakartın şöyle bi özelliği var kullan
  • RAM’leri şöyle tak daha çok verim alırsın.
  • Monitörü HDMI ile değil şu aparatı al şu kabloyu al onla bağla vs vs
Yani genel olarak neyi nereye takacağımı az çok biliyorum. Kasayı kurarım ama ilk defa sıfırdan topluyorum. İnşallah anlamışsınızdır. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle gidip bir metala dokunun, üzerinizde statik elektrik falan kalmasın. Geçenlerde nereye dokunsam kıvılcım çıkıyordu. :)

Öncelikle anakartı kutusundan çıkacak olan statik poşetin üzerine yerleştirip, RAM'leri takın. RAM'leri 2 ve 4. yuvaya yerleştirdikten sonra işlemciyi de soketine yerleştirin. Bunu önce de yapabilirsiniz tabii.

SSD M2 olduğu için onu da aradan çıkartın bence. Sıvı soğutmayı bazıları anakartı kasaya yerleştirmeden takıyor, bu size bağlı biraz. Nereye takacağınıza karar verdikten sonra 2 türlü de takılabilir. Ben şahsen topladığım kasalarda anakartı taktıktan sonra hallediyorum onu. Ürün sıfır olduğu için zaten termal macun sürülü olacaktır. Direk takılmaya hazır.

Bu kasaya bu kadar para vermezdim şahsen, ancak alınmış sanıyorum yapacak bir şey yok.

Anakartı kasaya yerleştirdikten sonra kablo bağlantılarını halletmenizi tavsiye ederim. PC açma, reset, HDD led gibi... Ekran kartını taktıktan sonra bunları yapmak zorlaşıyor. Kablo bağlantılarını yapın.

Ekran kartını en son takıp tüm kabloların takıldığına emin olduktan sonra format işlemine geçebilirsiniz.

Öncelikle gidip bir metala dokunun, üzerinizde statik elektrik falan kalmasın. Geçenlerde nereye dokunsam kıvılcım çıkıyordu. :)

Öncelikle anakartı kutusundan çıkacak olan statik poşetin üzerine yerleştirip, RAM'leri takın. RAM'leri 2 ve 4. yuvaya yerleştirdikten sonra işlemciyi de soketine yerleştirin. Bunu önce de yapabilirsiniz tabii.

SSD M2 olduğu için onu da aradan çıkartın bence. Sıvı soğutmayı bazıları anakartı kasaya yerleştirmeden takıyor, bu size bağlı biraz. Nereye takacağınıza karar verdikten sonra 2 türlü de takılabilir. Ben şahsen topladığım kasalarda anakartı taktıktan sonra hallediyorum onu. Ürün sıfır olduğu için zaten termal macun sürülü olacaktır. Direk takılmaya hazır.

Bu kasaya bu kadar para vermezdim şahsen, ancak alınmış sanıyorum yapacak bir şey yok.

Anakartı kasaya yerleştirdikten sonra kablo bağlantılarını halletmenizi tavsiye ederim. PC açma, reset, HDD led gibi... Ekran kartını taktıktan sonra bunları yapmak zorlaşıyor. Kablo bağlantılarını yapın.

Ekran kartını en son takıp tüm kabloların takıldığına emin olduktan sonra format işlemine geçebilirsiniz.

Hocam yorumun için minnettarım, Kasa hariç herşeyi aldım fakat kasa için farklı önerilerin varsa değerlendireyim şayet pazartesi alacağım kasayı.

Değişik toplama yöntemleri var. Biraz kasa tipine göre de değişebiliyor. Kasanın oldukça büyük ve elit bir kasa gibi. Her türlü kolaylığı sağlayacağından şüphem yok.

Anakart üstüne monte edilecek şeyleri monte edin öncelikle. Anakartın kitapçığını da bir kenarda bulundurun. Zira kitapçıkta RAM slotları ve güç, reset gibi butonların nasıl takılacağı yazmakta.
Anakartı kasaya yaktıktan sonra ilk iş olarak power switchlerini takmanızı öneririm. Ufak ve sinir bozucular. USB 3.0 ve HD Audio kablolarını da önce takmanızı öneririm.
Ardından PSU'yu monte etmeden önce sıvı soğutmalı ve HDD'yi monte etmenizi öneririm. Son olarak da HDD'yi yuvasına takınca PSU'yu monte edebilirsiniz. Böylesi bana daha kolay geliyor. Ekran kartı ise en son takılacak şey.

BIOS güncellemesi için bir USB'ye ihtiyacınız var. Tercihen boş ve 3.0 destekli bir USB içerisine anakartın resmi sitesinden indirdiğiniz BIOS'u atıp güncelleyebilirsiniz.
Windows yüklemeden önce BIOS güncellemenizi öneririm fakat önce Windows kurup sonrasından BIOS'da kurabilirsiniz.

Değişik toplama yöntemleri var. Biraz kasa tipine göre de değişebiliyor. Kasanın oldukça büyük ve elit bir kasa gibi. Her türlü kolaylığı sağlayacağından şüphem yok.

Anakart üstüne monte edilecek şeyleri monte edin öncelikle. Anakartın kitapçığını da bir kenarda bulundurun. Zira kitapçıkta RAM slotları ve güç, reset gibi butonların nasıl takılacağı yazmakta.
Anakartı kasaya yaktıktan sonra ilk iş olarak power switchlerini takmanızı öneririm. Ufak ve sinir bozucular. USB 3.0 ve HD Audio kablolarını da önce takmanızı öneririm.
Ardından PSU'yu monte etmeden önce sıvı soğutmalı ve HDD'yi monte etmenizi öneririm. Son olarak da HDD'yi yuvasına takınca PSU'yu monte edebilirsiniz. Böylesi bana daha kolay geliyor. Ekran kartı ise en son takılacak şey.

BIOS güncellemesi için bir USB'ye ihtiyacınız var. Tercihen boş ve 3.0 destekli bir USB içerisine anakartın resmi sitesinden indirdiğiniz BIOS'u atıp güncelleyebilirsiniz.
Windows yüklemeden önce BIOS güncellemenizi öneririm fakat önce Windows kurup sonrasından BIOS'da kurabilirsiniz.

Hocam çok saol, toplarken kullanacağım bu bilgileri ; tek anlamadığım RGB Girişlerini nasıl yapacağım nereye takacağım ?

Pclere tek tek baktım ama ben biraz tempered glass ve rgb özelliği yansıtan kasaları seviyorum galiba neden bilmiyorum ama çok böyle evet bu kasa süpermiş demedim, bu doğrultuda farklı önerin olurmu hocam ?

RGB olarak kasa aydınlatmasında bahsediyorsunuz sanırım. Kasalarda genellikle RGB kontrolcüsü oluyor. Anakartınızdaki 4 pinlik giriş ile de bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz. Muhtemelen kasa içinde arka taraflarda bir yerde bir kontrolcü vardır.

460X iyi gibi yalnız tek fanla geliyor gibi. Bir fan nerden baksan 80, 90TL bunu da hesaba katacak olursak pek ucuz sayılmaz kasa. Ben RGB sevmediğim için 400C, 270R tarafındayım.

Silverstone Primera da olabilir. HB de H500P 800TL'e inmiş ona da göz atabilirsiniz.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler fakat konudan çok sapmamak adına bu kasa için ek kablo gibi bişeylere ihtiyacım olacak mı örneğin fanlara PSU yerine doğrudan anakarta bağlamak için y çoğaltıcı Yada ekran kartında kullanmak üzere DVI dönüştürücü gibi.

Yani herşey hazır olsun istiyorum elimde böylece hızlıca kurayım.

Teşekkürler

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı