Sistem parçaları aynı anda mı alınmalı sırayla mı?

Bütçe
2500-3000

YVZB15

Kilopat
Daha fazla  
Aklımda böyle bir sistem toplamak var ve şu anda kullandığım 9 yıllık, bilgisayarım gitgide ihtiyacımı karşılamamaya başladı. Parçalarını yükseltebilme imkanından ve performansının şu anki bilgisayarımdan on kat daha iyi olacağından APU sistemde karar verdim. İzlediğim incelemelerden dolayı da performansını oynayacağım oyunlarla kıyasladığımda çok beğendim ve yeterli buldum. 1 ya da 2 yıl sonra işlemcisini değiştirip ekran kartı takıp kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum ve bütçemin belirsizliğinden dolayı parçaları sırasıyla ve ay aralıklarıyla almak zorundayım. Elimdeki HDD'den memnun olduğum için SSD'yi daha sonra alacağım ve sistemi yerleştireceğim kasamdan da memnunum. Alacaklarım sırasıyla;

AMD Ryzen 3 2200G
SilverStone 600W 80+ Strider
Gigabyte B450M S2H
G.Skill Flare X (8x2)16 GB 3200MHz DDR4.

Bütün bu parçalar Hepsiburada'da toplamda yaklaşık 2700-3000 liraya denk geliyor (farklı sitelerden alarak muhtemelen daha ucuza denk gelecektir ve böyle yapacağım sadece örnek amaçlı Hepsiburada üzerinden sepete ekledim.) Ama elimde şu an sadece 900 lira var ve haziran ayına kadar param yaklaşık 2700 lira civarına denk gelecek şekilde birikmiş olacak. İşlemciyi almakla başlamayı (farklı bir siteden daha ucuza) ve 2. el herhangi bir parça almayı düşünmüyorum. Sizce şimdiden işlemcisini alıp bilgisayarı toplamaya başlayayım mı yoksa paramın tam birikmesini mi bekleyeyim? Ucuzlayıp pahalanacağından tam olarak emin olamıyorum.

Son düzenleme:
Kendi görüşümü katmak istiyorum, yeni uygun fiyatlı APU'lar gelir mi bilmiyorum fakat bence şimdiden işlemciyi alırdım stok sorunu olabiliyor Ryzen 3 APU serisinde ben olsam işlemciyi alır daha sonra anakartı alırım öyle öyle devam ettirmeyi planlarım tabii ki haziran diyorsunuz o zamana gelene kadar herhalde dolar gene fırlar.

Kendi görüşümü katmak istiyorum, yeni uygun fiyatlı APU'lar gelir mi bilmiyorum fakat bence şimdiden işlemciyi alırdım stok sorunu olabiliyor Ryzen 3 APU serisinde ben olsam işlemciyi alır daha sonra anakartı alırım öyle öyle devam ettirmeyi planlarım tabii ki haziran diyorsunuz o zamana gelene kadar herhalde dolar gene fırlar.
Stoklarda sıkıntı olabiliyor dediğiniz gibi hele ekran kartlarına hiç değinmiyorum bile. Benim aklımdaki fikir de işlemciden başlamak.

Stoklarda sıkıntı olabiliyor dediğiniz gibi hele ekran kartlarına hiç değinmiyorum bile. Benim aklımdaki fikir de işlemciden başlamak.

Aynen öyle yapmanızı kesinlikle öneriyorum, hazirana kadar yavaş yavaş ilerlersiniz güzel olur, şahsen ben bu sistemi 2600 gibi fiyata aldım yoksa toplamaya gelince daha fazla tutuyor ve R5 3400G'den biraz daha güçlü.

APU olacaksa en az 3200G alınmalı diye düşünüyorum RAM'lere gelecek olursak iki tane 8 GB alırsanız daha fazla FSP alırsınız.

APU olacaksa en az 3200G alınmalı diye düşünüyorum RAM'lere gelecek olursak iki tane 8 GB alırsanız daha fazla FSP alırsınız.
Ramleri yanlış yazmışım düzelttim teşekkür ederim. 3200G'ye gelecek olursak bütçemi aşacağını ve baktığım kadarıyla performanslarının yakın olduğunu düşünüyorum.

3200G ile 2200G neredeyse aynılar istersen R3 Pro 4350G falan getir gene CS:GO'da 8 GB ile en baba 1080p düşük ayarlarda 120 140 arası alacaktır.

Aynen öyle yapmanızı kesinlikle öneriyorum, hazirana kadar yavaş yavaş ilerlersiniz güzel olur, şahsen ben bu sistemi 2600 gibi fiyata aldım yoksa toplamaya gelince daha fazla tutuyor ve R5 3400G'den biraz daha güçlü.
Sisteminiz gayet güzel fakat ekran kartı piyasası gözler önünde. Benim toplayacağım sistemin önü daha açık gibi ve amd tarafı biraz daha hesaplı kaldığından böyle devam etmeyi düşünüyorum.

Sisteminiz gayet güzel fakat ekran kartı piyasası gözler önünde. Benim toplayacağım sistemin önü daha açık gibi ve AMD tarafı biraz daha hesaplı kaldığından böyle devam etmeyi düşünüyorum.

Alacağınız sistem yeterde artar fakat size şunu belirtiyim benim en çok takıldığım nokta Windows 10'un çok fazla RAM tüketmesi, 8 GB yetmiyor. Ben bilgisayarı açıyorum hiçbir şey Discord vs açık değilken bile 2.9 GB tüketiyor, sistem istemeyen düşük oyuna giriyorum ve Google açıyorum RAM kullanımım %60 oluyor ve 4 GB RAM kullanıyor siz düşünün. APU alıyorsunuz ve 2 GB ekran kartına gittiğinden dolayı 6 GB kalıyor Windows sizde belki RAM düşük diye az kullanabilir yani RAM takviyesi kesinlikle yapılmalıdır onun haricinde yeterli güzel sistem olacaktır.

Alacağınız sistem yeterde artar fakat size şunu belirtiyim benim en çok takıldığım nokta Windows 10'un çok fazla RAM tüketmesi, 8 GB yetmiyor. Ben bilgisayarı açıyorum hiçbir şey Discord vs açık değilken bile 2.9 GB tüketiyor, sistem istemeyen düşük oyuna giriyorum ve Google açıyorum RAM kullanımım %60 oluyor ve 4 GB RAM kullanıyor siz düşünün. APU alıyorsunuz ve 2 GB ekran kartına gittiğinden dolayı 6 GB kalıyor Windows sizde belki RAM düşük diye az kullanabilir yani RAM takviyesi kesinlikle yapılmalıdır onun haricinde yeterli güzel sistem olacaktır.
Yıllar boyunca 6 GB RAM kullandım ve halen kullanıyorum. RAM konusundan en çok benim yakınmam gerekir herhalde :D 16 GB bana şu anda kullandığım bilgisayardan sonra fazlasıyla yetecektir ki GPU'nun 2 GB'ını almasını dert bile etmiyorum canı sağolsun olsa daha fazlasını vereyim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı