Sistem soğuk olursa performansı artar mı?

Ne kadar düşük sıcaklıkta çalışırsa o kadar iyi. Elinizden gelirse 20-30 derece arasında kullanın ama pek sanmıyorum. 50 derece ve altı gayet serindir. 65 dereceye kadar kabul edilebilir. 65 üstü sıcaktır. Bunlar benim düşüncem aksi varsa söyleyin bende öğreneyim.

Günümüzde bazı işlemciler özellikle 9 ve 10. nesil Intel'lerde 80 derece ye kadar normal.

Günümüzde bazı işlemciler özellikle 9 ve 10. nesil Intel'lerde 80 derece ye kadar normal.

10. nesil Intel kullanıyorum testlerde en fazla 73 derece gördüm stok soğutucuyla fakat yine de 75-80 dereceler olmaması gereken sıcaklıklar. Gerek hava akışı gerek fan değiştirilerek düzeltilmesi gereken değerler.

Genelleme yapmak doğru olmaz. Örneğin laptoplarda işlemci sıcaklığı belli bir seviyenin üstüne çıktığında işlemci kendini frenleyebiliyor. Böyle bir senaryoda tabi ki sıcaklığın düşük olması performansı dolaylı yoldan etkiler. Lakin X bir ekran kartı 80 derecede 80FPS veriyorsa 60-65 derece 90-100FPS verir diyebilir miyiz, tabi ki diyemeyiz. Diğer yandan M2 SSD'leri ele alırsak, 60-65 derecenin üzerinde hızlarının yavaşladığını biliyoruz. M2 SSD'i soğuk tutarsan daha çok performans alacağın bir gerçek. Kısacası genelleme yapmak doğru olmaz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Geri
Yukarı