Sistem SSD takınca BIOS'a giriyor

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yeni SSD aldım. Bilgisayara takınca hep BIOS'a atıyor. HDD'yi görmüyor. HDD'deki verileri saklayıp SSD'ye atmak istiyorum, yani SSD'yi çıkarmadan HDD'ye girip verileri flash belleğe attıktan sonra SSD'ye Windows kuracağım.

Bilgisayar açılırken boot menu hangi tuşla açılıyorsa boot menüsüne girerek çıkan listede HDD nizi seçerseniz boot edecektir, kalıcı olmasını isterseniz BIOS ayarlarında boot sıralamasını değiştirerek HDD'yi en üst sıraya alıp kaydederseniz sorununuz çözülecektir.

BIOS UEFI mi CSM mi yani yenimi eskimi.

UEFI yeni.

Bilgisayar açılırken boot menu hangi tuşla açılıyorsa boot menüsüne girerek çıkan listede HDD nizi seçerseniz boot edecektir, kalıcı olmasını isterseniz BIOS ayarlarında boot sıralamasını değiştirerek HDD'yi en üst sıraya alıp kaydederseniz sorununuz çözülecektir.

Sadece UEFI hard disk-UEFI CD falan diyor. HDD SSD yazısı yok (Advanced yazan yerin ana ekranı).

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI yeni

Sadece UEFI hard disk-UEFI CD falan diyor HDD SSD yazısı yok (Advanced yazan yerin ana ekranı)

HDD'nin bağlantılarında sıkıntı yoksa görmesi lazım, HDD'nin bağlantılarını kontrol edin. Bağlantılarda sıkıntı yok ise BOOT menüsünde direk HDD olarak görünmeyebilir. Listede HDD'nin markası, modeli veya model numarası olarak görünüyor olabilir. Gene bulamadıysanız ve listede sadece UEFI ile başlayan elemanlar gözüküyorsa BIOS ayarınız bozulmuş olabilir. BIOS'unuz UEFI moduna geçmişse ve HDD'deki sisteminiz MBR disk yapısı ile kurulmuşsa listede göremezsiniz. Bunun için BIOS'taki boot ayarlarından "Legacy Support" seçeneğini kontrol edip OFF konumdaysa ON yapmanız ve kaydedip çıkmanız gerekir. Daha sonar boot listesine girdiğinizde HDD'nizi görebilirsiniz.

• HDD'de kurulu Windows Legacy ise HDD'yi BIOS'tan ilk sıraya al.
  • HDD kurulu Windows UEFI ise BBS Prioırities altından HDD'yi ilk sıraya al.
  • Sistem açılınca da bu rehberle klonlayabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• HDD'de kurulu Windows Legacy ise HDD'yi BIOS'tan ilk sıraya al.
  • HDD kurulu Windows UEFI ise BBS Prioırities altından HDD'yi ilk sıraya al.
  • Sistem açılınca da bu rehberle klonlayabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Klonlamak mı daha iyi olur yoksa temiz kurulum mu?

Arkadaşlar aynı sorun bende de olmuştu şöyle çözdüm: Benim SSD'im MBR miş bu yüzden ben ISO'yu hem MBR hem UEFI kurulabilir ayarladığım için EFI olarak boot etmiyormuş MBR formatında boot ediyormuş ve MBR formatlı diskler UEFI anakart boot tercihlerinde gözükmez GPT formatlı diskler gözükür. Anakartı UEFI modundan CSM moduna alırsanız Windows açılır ancak tavsiye etmem MBR eski bir format, ben sorunu şöyle çözdüm Windows kurulum USB mi taktım kurulum ekranında Shift+F10 diyerek CMD'yi açtım ve bu videodaki adımları izleyerek MBR formatındaki diskimi GPT'ye çevirdim:

restart attım tekrar Windows kurulum ekranına gelip bu sefer normal bir şekilde Windows'u kurdum ve sonunda sorunum çözüldü Windows SSD'ye UEFI olarak kuruldu ve boot sekmesine geldi boot sıralamasında Windows boot Manager'i ilk sıraya almayı unutmayın. Dikkatli okuduysanız yapabilirsiniz yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı