Sistem Toplama Sonrası Monitörden Görüntü Alamama

Vasc

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Toplamakta olduğum sistemi aylar sonunda bitirebildim. Montajını yaptım ve eksik bir şey yok. Güç bağlantıları olsun her şey tamam. Fakat monitörden görüntü alamadım. Ekran kartının güç girişi bağlanınca led yanıyor. Yani güç gidiyor ekran kartına. Sisteme gücü verince ilk verdiğim an Ez Debug LED'de DRAM yanıyor ve hemen sönüyor. Sistemin özellikleri ise şunlar:

Anakart: MSI B350M Pro VD Plus
İşlemci: Ryzen 5 2600
Ekran kartı: GTX 750 Ti
RAM: Adata XPG Gammix D10 2x8 16 GB 3000 MHz

Ekran kartı AliExpress'ten alınma. İleride yükseltme yapacağım için idare etmelik almıştım. Lütfen neden aldın gibi sitemlerinizi içinizde tutun. İleride zaten 3080, 580, 1070 veya 1070 Ti alacağım.

Anakart BIOS güncellemesi gerektirdiğinden güncellemeyi yaptırdım. İşlemci bulamadım fakat bilgisayarcıya götürdüm o da çipseti sökerek yaptı, öyle biliyorum yani. Monitör ekran kartına VGA ile bağlı ve maalesef monitörde başka çıkış yok. Çok eskiden kalma bir monitör ve ekran kartıyla birlikte onu da değiştireceğim.

Görüntü alamamamın sebebi nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakartı götürdüğünüz bakkal ya yanlış BIOS sürümünü yükledi ya da yonga setini bozdu. Keşke götürmeden önce konu açsaydınız.

En son bir bakkala bilgisayar emanet ettiğimde ekran kartı çalınmıştı.

Yanlış Bilgilendirme
Öncelikle BIOS güncellemesinin doğru yapıldığından emin olmalısınız. Ekran kartını başka bilgisayarda denediniz mi? Görüntüyü ekran kartından değil de anakarttan alarak görüntü almayı deneyiniz.

"İşlemci bulamadım fakat bilgisayarcıya götürdüm o da çipseti sökerek yaptı, öyle biliyorum yani. " Kısmını biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Anakartı götürdüğünüz bakkal ya yanlış BIOS sürümünü yükledi ya da yonga setini bozdu. Keşke götürmeden önce konu açsaydınız.

En son bir bakkala bilgisayar emanet ettiğimde ekran kartı çalınmıştı.
Hocam anakartın ledleri yanıyor. Yonga setini nasıl bozabilir ki ?

Hocam anakartın ledleri yanıyor. Yonga setini nasıl bozabilir ki ?
O zaman yanlış BIOS dosyasını yüklemiştir. Anakartın garantisi devam ediyor mu? Ediyorsa servise gönderin. Size yardımcı olacaklardır.

Dediğim gibi, bakkallara hiçbir zaman güvenmeyin ve bilgisayarınızı bakkallara emanet etmeyin. Emin olun siz onlardan daha iyi iş çıkarırsınız.

Sistem çalışıp fanlar dönüyor fakat görüntü alamıyor musunuz anlamadım? Eğer durum buysa HDMI girişi olan bir LCD TV ile görüntü almayı deneyin, ekran kartı HDMI to VGA aktif dönüştürücü istiyor olabilir.
Umarım götürdüğünüz tamirci garanti kapsamından çıkarmamıştır anakartı. Aldığınız firmaya ya da servise gönderip yaptırsaydınız başınız ağrımazdı.

Öncelikle BIOS güncellemesinin doğru yapıldığından emin olmalısınız. Ekran kartını başka bilgisayarda denediniz mi? Görüntüyü ekran kartından değil de anakarttan alarak görüntü almayı deneyiniz.

"İşlemci bulamadım fakat bilgisayarcıya götürdüm o da çipseti sökerek yaptı, öyle biliyorum yani. " Kısmını biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?
Ekran kartını başka bir bilgisayarda denemedim ama yarın deneyeceğim. Şüphelendim doğrusu. Anakarttan görüntü alamam çünkü işlemcim APU değil.

B350 çipsetli anakartlara 2000 serisi işlemci takınca görüntü alamıyoruz. BIOS güncellemesi için de 1.nesil işlemci lazım. İşlemciyi takıp BIOS'u güncelledikten sonra 2. Nesil işlemciyi de okuyor. Fakat ben işlemci bulamadım ve akrabamın güvenilir dediği birine götürdük beraber. Durumu anlattım sağ altta çipsetin olduğu yeri göstererek buraya sökeceğim bende makinası var dedi. Tamam dedim verdim. Umarım doğru sürümü yüklemiştir.

Anakarta bir bilgisayarcıda yapılan müdahale muhtemelen garanti dışı kalmasına sebep olmuştur. İlinizdeki teknik serviste kolayca yaptırabileceğiniz bir işlemi çip söktürerek yaptırmak mantık çerçevesine sığmıyor.
Anakartınızın stabilitesinden emin olmadan başka konularda yorum yapmak gereksiz bilgi kirliliği olur. BIOS yükseltmesi talebiyle bölge servisinize gidin, bilgisayarcı muhabbetine hiç girmeyin.

Sistem çalışıp fanlar dönüyor fakat görüntü alamıyor musunuz anlamadım? Eğer durum buysa HDMI girişi olan bir LCD TV ile görüntü almayı deneyin, ekran kartı HDMI to VGA aktif dönüştürücü istiyor olabilir.
Sistem çalışıyor, fanlar da dönüyor hocam. Anakartın ledleri de yanıyor fakat Power tuşuna bastığım an CPU ledi anında yanıp sönüyor ve DRAM ledi yanıyor o da yaklaşık 1 saniye yanıp sönüyor. Görüntü alamıyorum sonuç olarak.
Aynı durum oldu ben ilk pc kurma deneyimim olduğu için tedirgin olmuştum bi ramleri sök tak yerlerini değiştir.
Söküp taktıktan sonra görüntü alabildiniz mi ?
Anakarta bir bilgisayarcıda yapılan müdahale muhtemelen garanti dışı kalmasına sebep olmuştur. İlinizdeki teknik serviste kolayca yaptırabileceğiniz bir işlemi çip söktürerek yaptırmak mantık çerçevesine sığmıyor.
Anakartınızın stabilitesinden emin olmadan başka konularda yorum yapmak gereksiz bilgi kirliliği olur. BIOS yükseltmesi talebiyle bölge servisinize gidin, bilgisayarcı muhabbetine hiç girmeyin.
2 dakikalık işlem için 1 ay bekletiyorlar. Özellikle MSI teknik servisinin kutuyu yırtıp gönderdiğini dahi duydum. Şüphelendiğim için göndermedim. Şuan gönderirsem kabul ederler mi peki ?
Umarım götürdüğünüz tamirci garanti kapsamından çıkarmamıştır anakartı. Aldığınız firmaya ya da servise gönderip yaptırsaydınız başınız ağrımazdı.
LCD TV yok maalesef. Umarım dediğiniz gibi garanti dışına çıkarmamıştır. Vatan'dan almıştım ürünü ve yapmayacaklarını söylediler. MSI'ın teknik servisinin de o kadar çok sıkıntısı olduğunu ve 2 dakikalık işlem için 1 ay beklemeyi göze alamadım maalesef.
O zaman yanlış BIOS dosyasını yüklemiştir. Anakartın garantisi devam ediyor mu? Ediyorsa servise gönderin. Size yardımcı olacaklardır.

Dediğim gibi, bakkallara hiçbir zaman güvenmeyin ve bilgisayarınızı bakkallara emanet etmeyin. Emin olun siz onlardan daha iyi iş çıkarırsınız.
Garantisi var daha 1.5 yıl. Fakat kabul ederler mi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı