Sistem toplama sonrası yardım gerekiyor

HasanTurhan

Kilopat
Daha fazla  
Dün bir sistem topladım MSI Z790 Tomahawk Max Wi-Fi modelini MSI Gungnir 300R modeli ile kasa olarak.

1- Resimde gördüğünüz DeepCool LS520 SE'nin kasaya RGB kontrollerini bağladıktan sonra havada kaldı bir yere mi takılmalı?
2-ayrıyeten yine resimde attığım pump, fan ve diğer bağlantılar doğru mudur? CPU fan ve Pump fan hızlarını görebiliyorum. Sistem CPU boşta 30-34 derece arası ve CPU RPM 1000, pump RPM 3000 bu değerler normal diye biliyorum. MSI Center'dan kontrol edemiyorum RGB ve hızlarını.
3- Son olarak dün BIOS güncellemeye çalıştım yükledi fakat hala eski sürümünde nasıl düzeltebilirim?

Yaptığım işlemleri kontrol edebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• fan.jpeg
    fan.jpeg
    134,6 KB · Görüntüleme: 42
  • pfun.jpeg
    pfun.jpeg
    260,3 KB · Görüntüleme: 44
  • SS.jpeg
    SS.jpeg
    267,9 KB · Görüntüleme: 43
  • WhatsApp Image 2023-11-18 at 12.50.53 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-18 at 12.50.53 (1).jpeg
    224,3 KB · Görüntüleme: 35
  • WhatsApp Image 2023-11-18 at 12.50.53.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-18 at 12.50.53.jpeg
    218,3 KB · Görüntüleme: 45
Dün bir sistem topladım MSI Z790 Tomahawk Max Wi-Fi modelini MSI Gungnir 300r modeli ile kasa olarak.

1- resimde gördüğünüz DeepCool LS520 SE'nin kasaya RGB kontrollerini bağladıktan sonra havada kaldı bir yere mi takılmalı?
2-ayrıyeten yine resimde attığım pump, fan ve diğer bağlantılar doğru mudur? CPU fan ve pump fan hızlarını görebiliyorum. Sistem CPU boşta 30-34 derece arası ve CPU RPM 1000, pump RPM 3000 bu değerler normal diye biliyorum. MSI Center'dan kontrol edemiyorum RGB ve hızlarını.
3- son olarak dün BIOS güncellemeye çalıştım yükledi fakat hala eski sürümünde nasıl düzeltebilirim?

Bence bilen birine sistemi tekrardan toplatmanı öneririm.

Dün bir sistem topladım MSI Z790 Tomahawk Max Wi-Fi modelini MSI Gungnir 300r modeli ile kasa olarak.

1- resimde gördüğünüz DeepCool LS520 SE'nin kasaya RGB kontrollerini bağladıktan sonra havada kaldı bir yere mi takılmalı?
2-ayrıyeten yine resimde attığım pump, fan ve diğer bağlantılar doğru mudur? CPU fan ve pump fan hızlarını görebiliyorum. Sistem CPU boşta 30-34 derece arası ve CPU RPM 1000, pump RPM 3000 bu değerler normal diye biliyorum. MSI Center'dan kontrol edemiyorum RGB ve hızlarını.
3- son olarak dün BIOS güncellemeye çalıştım yükledi fakat hala eski sürümünde nasıl düzeltebilirim?

Pump girişleri doğru mu bilmiyorum ama BIOS hakkında yardım edebilirim. Yükseltmeye çalıştığınız ve şu anki sürümleri öğrenebilir miyim?

Bence bilen birine sistemi tekrardan toplatmanı öneririm.

Bence çok uğraşa gerek yok bilgili kişiler bu sorunların cevaplarını verebilir. Zaten tek tük küçük sorunlar bunlar.

Pump girişleri doğru mu bilmiyorum ama BIOS hakkında yardım edebilirim. Yükseltmeye çalıştığınız ve şu anki sürümleri öğrenebilir miyim?

Bence çok uğraşa gerek yok bilgili kişiler bu sorunların cevaplarını verebilir. Zaten tek tük küçük sorunlar bunlar.
Zaten sistemde bir sorun yok dediğinize katılıyorum sadece en iyisini olmasını istiyorum çünkü yıllardır laptop kullandım. Yükseltmeye çalıştığım 7E25vA2 (2023-11-02)versiyonu. Şuan da yüklü olan E7E25IMS ( 11/01/2023). Dosyayı mı yanlış atıyorum dedim de m flashtan yükledi felan biosta öyle olmaz dedim.

3pini kontrol etmek için DC moda geçir.
4pin cpu fan için ne yapmalıyım, kontrol dediğiniz msı center üzerinden için mi?

Zaten sistemde bir sorun yok dediğinize katılıyorum sadece en iyisini olmasını istiyorum çünkü yıllardır laptop kullandım. Yükseltmeye çalıştığım 7E25VA2 (2023-11-02)versiyonu. Şu an da yüklü olan e7e25ıms ( 11/01/2023). dosyayı mı yanlış atıyorum dedim de M-Flash'tan yükledi falan BIOS'ta öyle olmaz dedim.

BIOS'u araştırdığımda altında me Firmware adında bir exe dosyası mevcut, onu araştırdığımda forumda şöyle bir yazı mevcut: "BIOS değil, Intel ME yani Intel management Engine sürücü ve Firmware güncelleme aracı."diye belirtilmiş. İsterseniz indirin Gigabyte anakartlarda da chipset driveri güncellemeden BIOS güncellenmiyor öyle bir şey olabilir.

Geri
Yukarı